Какъв е този кактус?

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
kalinaalena
Кафе с мляко
Мнения: 222
Регистриран на: Ное 15, '10, 09:55

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от kalinaalena »

Много си приличат на картинките...Исках да чуя мнението на Склери.
Аватар
exotica
Двойно кафе
Мнения: 176
Регистриран на: Мар 31, '11, 13:42
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от exotica »

Един много подобен имаме в колекция Бистрица, който едва напоследък придоби по-конкретно име (с въпрос, разбира се):
Ferocactus emoryi ssp. covillei
Изображение
Като младеж на възрастта на твоя беше почти същия на външен вид…
Нека и scleri се произнесе, де - както писах, не съм спец.
Поздрави, Андрей
Аватар
kalinaalena
Кафе с мляко
Мнения: 222
Регистриран на: Ное 15, '10, 09:55

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от kalinaalena »

Екзотика, надявам се да не съм те обидила, ако да, извинявам се... хубаво е това, което показваш, така че не ме интересува особено как точно ще се казва...всъщност ме интересува дотолкова, че да не си го поръчам. Сега ще му сложа етикет Ferocactus emoryi ssp. covillei , ако някой каже друго предположение, ще сложа втора табелка.Имам такива кактуси, от безимени стават двуимени.
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от zmei4o »

за мен е грацилис с избледнели бодили :)
http://www.thater.net/cactaceae/db/inde ... c_id=16106" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

ковилея е с цилиндрични централни бодили
Изображение

ма и аз кво се изказвам кат и аз не съм спец :lol:
спецове няма :)
има хора, които се опитват да отгатнат другите какво са си измислили като хибрид или име :D
тук 'ковилея' го пише, че е ректиспинус :lol:
http://www.thater.net/cactaceae/db/inde ... ec_id=2608" onclick="window.open(this.href);return false;
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от scleri »

Съгласен съм с Екзотика че определянето на видовата принадлежност на част от феритата, особенно в младенческа възраст, си е въпрос по-скоро на гадаене. Само че малко бих стеснил групите. Определено не би трябвало да бъркаме един цилиндрацеус с пенинсулае или вислизении освен ако не са дву, три годишни семеначета. Но дали е цилиндрацеус, или някоя от неговите разновидности е трудно да се каже през първите десет, петнайсет години от живота на трънчо. Същото се отнася за групата пенинсулае - вислизении с техните разновидности.
Що се отнася до кактуса на Калинаалена бих казал че нейното предположение е едно от най-вероятните. Според мен сто процента този кактус е от групата пенинсулае - вислизении, но това може да го каже всеки. Базирайки се на факта че кактуса от снимката няма характерните за пенинсулае и вислизении власинкоподобни бели радиални бодли аз бих стеснил малко групата от вероятности до вислизении вар. тибуроненсис, вислизении вар. херерае, и пенинсулае вар. вискаенсис / предположението на Калина алена, и може би най-вероятното /. Само че в описанието и на пенинсулае и на вислизении броят на белите власинкоподобни радиални бодли варира от нула до осем, десет. Така че факта на тяхната липса / на този етап от развитието на кактуса / не е сто процента определящ фактор. По-точен показател би било броят на ребрата, но той е определящ при по-възрастни растения. Този е още малък. Ребрата му все още са разделени на бугорки / използвам руската дума щото с нея съм свикнал и хълмчета не ми звучи приемливо /. Той тепърва ще прави още ребра.

Така че оправдавайки се с младоста на растението / всички видоопределящи признаци като брой, цвят и форма на бодлите, брой на ребрата, формата и цвета на ареолите при него все още ще търпят промени / аз бих му забучил табелка Ферокактус вискаенсис и съвеста ми би била чиста поне още пет, шест години, а след това бих помислил отново.
Самият вискаенсис е природен хибрид на пенинсулае с грацилис вар.колоратус. За това някои автори го систематизират като разновидност на пенинсулае, а други като разновидност на грацилис. Има и такива които стигат до крайност и го отделят като самостоятелен вид. Ти си избери каквото на теб най-ти харесва. Според Бакеберг / чиято класификация лично аз приемам като най-удобна, не казвам най-точна, / е пенинселуе вар. вискаенсис.


Сега виждам че докато пиша са се появили още две мнения за това си позволявам да допълня.

Ковилеи, както и емори имат един ясно изразен централен бодил. На снимката на Екзотика се вижда как радиалните бодли са равномерно разпределени по окръжноста и лежат в една плоскост, докато на кактуса от снимката на Калинаалена двата от бодлите над централния са повдигнати и могат да се разглеждат като централни, а не радиални. Освен това централния бодил на ковилеи е закривен на края докато този на Калинаалена е с ясно изявена кукичка. Бодила на ковилеи е по тънък в сечението си, и определено по - шилест докато този на снимката на Калинаалена е по-плосък и доста по-широк. За това аз бих изключил ковилеи като възможност.


Хе, хе. Явно няма да мога да пусна мнението си. Сега има още едно. Това на змейчо. Неговото до някъде потвържава моето. Като хибрид на пенинсулае и грацилис тоя трънчо наистина прилича и на двата вида. Не на празно някои го пишат като вариянт на пенинсулае, а други на грацилис. Някъде дори бях срещнал и мнение че вискаенсис е синоним на грацилис. Тоест става дума за едно и също растение. Според мен обаче все пак има разлика.
Що се отнася до ковилеи и ректиспинус наистина двата / вида не е точна дума в случая /, но двата кактуса са много близки. Емори, ковилеи и ректиспинус са трите разновидности на Ферокактус емори. До скоро ректиспинус си беше отделен вид, но големите спецове го понижиха в ранг до степен на разновидност.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от Lizi »

kalinaalena написа:Един безимен ферокактус, от холандски семена...
Изображение
Този трънчо и аз го имам .Моят също е от семена и е поне на 10 години. Изобщо не ме интересува как се казва. Интересува ме някога изобщо ще цъфне ли и какво?
Аватар
kalinaalena
Кафе с мляко
Мнения: 222
Регистриран на: Ное 15, '10, 09:55

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от kalinaalena »

Мноого благодаря на Склери...и само да добавя,че не е толкова млодо ферото, неясно защо /за мен / расте изключително бавно , на възраст5-6год е.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от scleri »

За пет, шест годишен Ферокактус никак не е малък. Аз по-скоро бих му дал осем годинки. А че расте по-бавно отколкото ни се иска е вярно. Те всички Феровци не са от най-бързите. На това отгоре грацилиса се слави с по- бавен / по стандартите на рода / растеж, а във вените на този тече и грацилиска кръв. Ако предположението ни за видовата му принадлежност е вярно.
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от el pistolero »

Аз имам един Феро грацилис вар. колоратус от Рангел, който е мож би на възратст 6-7 години и много прилича на показаният на снимката на Калинаалена.
Същия централен бодил с кукукичка, 3 насочени нагоре други централни бодила, но с тази разлика че при моя има власинкоподобни бодли по ареолите от
4 до 6 и като че ли млaдите бодли са по- силно оцветени, но това може да е и моя заблуда от прекомерна осветеност на по- горната снимка примерно.
Та, подкрепям изцяло Склери, че в генният бульон на този кактус има поне една щипка от грацилисовата подправка. :mrgreen:
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
valentin
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Яну 13, '11, 17:37
Местоположение: Ямбол

Re: Какъв е този кактус?

Мнение от valentin »

Някакви предположения за тая лобивия:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”