Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Публикувай отговор
Аватар
beri
Kъсо кафе
Мнения: 57
Регистриран на: Мар 30, '11, 20:14
Местоположение: Дулово

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от beri »

И аз да попитам :oops: може ли да си го гледам на терасата,че нямам градинка :snif:
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от dobis »

Гледат ги и като бонзайчета .
svetla radulova
Kъсо кафе
Мнения: 68
Регистриран на: Мар 4, '11, 21:14

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от svetla radulova »

За тези, които са от София и за тези, които имат път натам - ако искате да се насладите на красотата на цъфналите глицинии,
минете надолу по ул. " Шипка". 3 - 4 къщи са обвити с лилави глицинии, а един блок до петия етаж! е в "мъртва хватка " на такова огромно и дебело растение, че не повярвах на очите си !!!!!!!Нямах апарат да снимам това чудо, носете си, ако някой мине оттам - снимката ще ви шашне!
А ето една снимка от френско списание - какво е направила една глициния с бетонна колона !
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Mike »

Изображение
Аватар
desitata
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1004
Регистриран на: Сеп 15, '10, 22:41
Местоположение: София

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от desitata »

И моята само е надула пъпките-чакам листа/за цветни ще си почакам още доста/,но и миналата година се разлисти през май така че няма нищо страшно :nod: .
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от subversive »

Да ви попитам нещо- моята е в саксия на терасата, сложила съм я на по- сенчесто място (слънцето я пече, но през стъклото на терасата, което е тъмнокафяво и не я огрява силно), т.к. миналата година от прякото слънце и изгоряха листата. Да и осигуря ли нещо да се увива или..?
dal

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от dal »

subversive написа:Да ви попитам нещо- моята е в саксия на терасата, сложила съм я на по- сенчесто място (слънцето я пече, но през стъклото на терасата, което е тъмнокафяво и не я огрява силно), т.к. миналата година от прякото слънце и изгоряха листата. Да и осигуря ли нещо да се увива или..?
За тези, които са от София и за тези, които имат път натам - ако искате да се насладите на красотата на цъфналите глицинии,
минете надолу по ул. " Шипка". 3 - 4 къщи са обвити с лилави глицинии, а един блок до петия етаж! е в "мъртва хватка " на такова огромно и дебело растение, че не повярвах на очите си !!!!!!!Нямах апарат да снимам това чудо, носете си, ако някой мине оттам - снимката ще ви шашне!
А ето една снимка от френско списание - какво е направила една глициния с бетонна колона !


1 въпрос : като обвива къщи и мачка диреци дали и е нужно нещо да се оБвива? :hmmm:
2. въпрос : като обвива къщи дали търпи слънце , или като обвие къща некой и строи блок да я засенчи, да не изгори?!
3.въпрос : според мен най важен -ако не се намерят отговори на горнита два въпроса следва трети :
КЪДЕ ИМА КУРСОВЕ ПО БОНЗАЙ?!
Изображение

/все опитваш да въдиш разни неща по терасата и все те разочаровам , май/ :D
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Роза1924 »

Моята глициния е купена миналата година и за едно лято се качи до втория етаж. Сега по цялата дължина на стеблото има избили клонки, а в основата на растението има освен дългото стебло, още две нисички.
Та въпросът ми е дали да резна долните и да махна клонките от основата до горе, като оставя само връхната?
Изображение
Изображение
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от subversive »

dal написа:
subversive написа:Да ви попитам нещо- моята е в саксия на терасата, сложила съм я на по- сенчесто място (слънцето я пече, но през стъклото на терасата, което е тъмнокафяво и не я огрява силно), т.к. миналата година от прякото слънце и изгоряха листата. Да и осигуря ли нещо да се увива или..?
За тези, които са от София и за тези, които имат път натам - ако искате да се насладите на красотата на цъфналите глицинии,
минете надолу по ул. " Шипка". 3 - 4 къщи са обвити с лилави глицинии, а един блок до петия етаж! е в "мъртва хватка " на такова огромно и дебело растение, че не повярвах на очите си !!!!!!!Нямах апарат да снимам това чудо, носете си, ако някой мине оттам - снимката ще ви шашне!
А ето една снимка от френско списание - какво е направила една глициния с бетонна колона !


1 въпрос : като обвива къщи и мачка диреци дали и е нужно нещо да се оБвива? :hmmm:
2. въпрос : като обвива къщи дали търпи слънце , или като обвие къща некой и строи блок да я засенчи, да не изгори?!
3.въпрос : според мен най важен -ако не се намерят отговори на горнита два въпроса следва трети :
КЪДЕ ИМА КУРСОВЕ ПО БОНЗАЙ?!
Изображение

/все опитваш да въдиш разни неща по терасата и все те разочаровам , май/ :D
Дааалче, пукаш ми розовите балони :lol: Сега стои временно в саксия, понеже знаеш положението с градината ми, в момента розата ми не с евижда от буренаци, скубя ги непрекъснато, те пак избиват, а нямам време да се занимавам и да разривам боклуците на съседите от двора ни. Та затова си е в саксия. Дадоха ми я миналата година, презимува успешно, така ще си я кретам в саксия, докато не намеря къде да я засадя. А тя нашата къща и без това се е кажи речи срутила, та само глициния и липсва да я досъбори :lol:
Аватар
Elyza
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Сеп 15, '10, 23:18

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Elyza »

Розе, имаш вариант да премахнеш новите издънки, или да ги оставиш и насочиш да се увиват по основното стъбло. Не би било красиво да остане храст в основата, понеже виждам искаш да расте във височина.
Не бива да махаш всички листа от долу до горе, ако имаш това предвид, защото няма да има с какво да се храни.
Ако е достигнала желаната височина, на твое място бих изчакала да се разият страничните клони и бих ги прикрепила за парапета, като ветрило странично на ляво и дясно и на етажи, както са металните пръчки на терасата. По принцип конструкцията на уистерията трябва да е здрава метална по възможност и с пръчки на 30 см.растояние. Много хора я отглеждат вертикално, както ти и тогава е важно всяка хоризонтална линия с клон да е добре огряна от слънцето, като не се засенчва от горната.
После през лятото бих направила формираща резитба, ако се е разпростряла много и в края на зимата ще изрежа на 2 възела с пъпки и ще зачакам замечтано цвят с фотото в ръка. Но цвета ще зависи не само от резитбата, а и колко ти е годишна и дали е от резник, издънка или семе.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”