Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum) (1)

Заключено
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от ravik »

Блеки написа:
mucunka написа:Блеки,благодаря ти и пак да питам.Ангела си взе от последната поръчка от Евробулб амарилиси,но бялата нимфа загнила много яко и то отвътре.Чистихме,рязахме,останаха 4 парчета от луковицата.Не знам дали ще стане нещо,но да опитам да спася нещо.Та въпросът ми е тези парчета пак ли се заравят една трета от тях в пръстта или трябва целите да заровя.Не ги поливам,държа ги вече 2-ри ден върху радиатора на парното.
Муцунка, не съм рязала така до сега, мисля че правилно действаш, най-вече топлина им трябва, дано оцелее нещо от тях :stiskam: Имам луковици с червени петна, но не ми създават проблем, растат, цъфтят си, просто пазя да не ги мокря, задължително поливам само в подложката. Единственият който ми създава ядове е Екзотиката, значи дойде си загнил вътре, опитах да поизчистя, поиздълбах луковицата, после цяло лято на пустинен режим беше, спрях гниенето, но и от луковицата нищо не остана. Добрата новина е, че оживя и направи няколко бебета, така че имаше смисъл.
Муцунка, и аз да добавя към Блеки - процедирах по същия начин с една брутално изгнила луковица - бях издълбала целия център и бях убедена, че няма да оцелее. След дълбането, напудрих много здраво с топсин и така оставих да засъхне няколко дни. После засадих в суха почва, на топло и с рядко поливане. Когато поливах, торях. Само след 2-3 месеца, резултатът беше това:
Изображение
Направи 6-7 малки луковички, всички са здрави и отдавна подарени. Така че има огромен шанс, но ще отнеме време, докато новите луковички станат пак достатъчно големи за цъфтеж. :nod:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
jina_ina
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Яну 6, '10, 23:34
Местоположение: Солун, Гърция

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от jina_ina »

Това купих миналата седмица и много му се радвам! :ieeee: Според съветите ви, саксията е малка, пък и луковицата не 1/3 отгоре. Да пресаждам ли или е опасно сега? :hmmm: И нещо друго - листата не са така зелени, както вашите - имат леко червен отенък. На етикета не пише нищо, освен това, което виждате на снимката.
Изображение
Изображение
Когато ти стане толкова трудно и си мислиш, че не можеш да продължиш - не ти остава нищо друго, освен да продължиш!
Аватар
Milena Orchid
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Ное 26, '09, 18:09
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Milena Orchid »

Теменуга, Night Star е невероятен, ще взема най-после да си го поръчам и аз :potekoha:
Нептун, при този разкошен Splash въобще не забелязах пантофите ти :lol:
Димитра, като гледам снимката това най-вероятно е Red Lion. Значи моят съвет е да пресадиш веднага, почвата в която е насаден е торф, което не е желателно за амарилисите. Пресади в не голяма, но висока 1 педя саксия, с обикновена почва смесена с перлит и повече пясък, луковицата остави 1/3 незаровена отгоре :daaa:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31691
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1037 пъти
Получил благодарност: 2449 пъти

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Мария Николова »

Разцъфтяха за раждането на Антон! :ieeee:

Изображение

Изображение

Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
дарето74
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Дек 12, '09, 19:54

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от дарето74 »

Имам една луковица, която не ще да се събужда, а е вече месец на топло. Огледах я, има съвсем малки корени, кафеникавите ги премахнах.
Да сменя пръстта ли?
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Lizi »

Поливаш ли я ?
Аватар
Milena Orchid
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Ное 26, '09, 18:09
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Milena Orchid »

Даре, ако искаш я пресади, но по-важното е да е на топло и светло, някъде на прозорец я сложи :nod: Не се притеснявай, рано е още, има да се будят чак до пролетта, моите половината спят също, от 50 броя само 20 са се събидили. Можеш да и капнеш малко водичка в подложката, но като казвам малко значи малко, не да накиснеш цялата почва :daaa:
Аватар
дарето74
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Дек 12, '09, 19:54

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от дарето74 »

Не съм поливала, защото няма признаци за събуждане. А иначе е на светло и топло. Ако е пропуснала цъфтеж миналата година, означава ли, че ще повтори?
Или зависи дали е била торена? Скоро я купих.
dal

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от dal »

аз нямам нито един см амарилис , нито една бройка , никакъв....
толкова са ви хубави , че само да сте спрели да пущате снимки в темата ! :mrgreen:
вие гледайте , аз ще се радвам на вашите : браво и респект :tzvetentze:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Амарилис(Amaryllis/Hippeastrum)

Мнение от Blue sky »

толкова красота в тази тема, напълних си душата :nod:

специалните антоновци са невероятно красиви :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”