Колумнея (Columnea)

Аватар
Снежи
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Дек 3, '09, 10:20
Местоположение: Wuppertal, Germany

Колумнея (Columnea)

Мнение от Снежи »

Не видях тема за тези прекрасни създания и реших да пусна :hmmm: Ако нещо съм сгрешила моля шефа с чашката да ме премести :gush:
Колумнея ,едно от многото прекрасни цветя от рода геснереви :dovolen:
Columnea micropylla
Изображение
Columnea crassifolia
Изображение
Columnea 'Broget Stavenger'
Изображение
Изображение
Още един гъдел ,хммм? :hmmm:
Прави така, че всеки, който дойде при теб, когато си тръгва да се чувства по-добре и да е по-щастлив. Ако твърде много съдиш хората, няма да ти остане време да ги обичаш.http://picasaweb.google.com/home" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Снежи
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Дек 3, '09, 10:20
Местоположение: Wuppertal, Germany

Re: Columnea ( Геснереви)

Мнение от Снежи »

Columnea_Carnival_alfredo
Изображение
Columnea microphylla
Изображение
Изображение
Columnea glicensteinii
Изображение
ColumnHirta_bluete_screen
Изображение
columnea gloriosa
Изображение
Растенията от рода Колумнея (Columnea) обитават влажните гори на Централна и Южна Америка. В природата има около 100 вида .Тя се нуждае от температура 18-22ºС и повишена влажност на въздуха. За да цъфти обилно, трябва да има и добро осветление и защита от преките слънчеви лъчи, затова я сложете на северозападен или североизточен прозорец. Растението не понася преместване и резки колебания в температурата. В периода на относителен покой, през декември-януари, когато се залагат цветните пъпки, в продължение на три седмици растението трябва да се държи на по-хладно 12-14ºС. За тази цел може да поставите саксията близо до прозореца или балконската врата .В периода на цъфтене поливайте колумнеята обилно и на всеки 8-10 дни подхранвайте с течни торове за цъфтящи растения. През август преустановете подхранването, намалете поливките и започнете да подготвята растението за зимата, когато то ще прекрати видимия си растеж и ще премине към залагане на цветни пъпки. В това време е много важно да не я поливате. От преовлажняване растението може да заболее от сиво гниене.
Главното условие за успешно развитие на колумнеята е високата влажност на въздуха. Пулверизирайте с мека и хладка вода, защото при много сух въздух листата ще опадат и стъблата ще се оголят.
По време на пресаждането старите стъбла се скъсяват или напълно се изрязват, което стимулира образуването на нови. От отрязаните части за размножаване се използват връхните или средните стъблени дръжки. Пензиране задължително за да се стимулира за повече цвят .
Тъй като с годините колумнеята губи своята декоративност, препоръчително е на всеки 2 години растението да се пресажда, а на всеки 4, 5 години - да се обновява. Пресаждането трябва да се прави след прецъфтяване на растението, като най – подходящо е това да става през пролетта, началото на лятото.
Вредители: Най-често колумнеите биват поразявани от белокрилки и акари.
Прави така, че всеки, който дойде при теб, когато си тръгва да се чувства по-добре и да е по-щастлив. Ако твърде много съдиш хората, няма да ти остане време да ги обичаш.http://picasaweb.google.com/home" onclick="window.open(this.href);return false;
animn
Kафенце
Мнения: 31
Регистриран на: Дек 9, '10, 11:24

Re: Columnea ( Геснереви)

Мнение от animn »

Много ми хареса това цвете.За първи път го виждам.Ще го търся по цветарските магазини.Може ли да кажете как се размножава?Благодаря предварително!
Аватар
roza64
Дълго кафе
Мнения: 106
Регистриран на: Ное 22, '10, 18:58

Re: Columnea ( Геснереви)

Мнение от roza64 »

И на мен много ми харесва,супер е :tzvetoman: :tzvetoman:
Аватар
Снежи
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Дек 3, '09, 10:20
Местоположение: Wuppertal, Germany

Re: Columnea ( Геснереви)

Мнение от Снежи »

animn написа:Много ми хареса това цвете.За първи път го виждам.Ще го търся по цветарските магазини.Може ли да кажете как се размножава?Благодаря предварително!
С резници .... :daaa:
Прави така, че всеки, който дойде при теб, когато си тръгва да се чувства по-добре и да е по-щастлив. Ако твърде много съдиш хората, няма да ти остане време да ги обичаш.http://picasaweb.google.com/home" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
veroniki73
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Ное 23, '10, 20:11
Местоположение: около София

Re: Columnea ( Геснереви)

Мнение от veroniki73 »

И на мен много ми харесва. Има ли някой едно резниче в повече да си го отгледам и аз? :oops: Искам :cry:
Аватар
nadetoabromova
Кана кафе
Мнения: 666
Регистриран на: Ное 27, '09, 05:38

Re: Columnea ( Геснереви)

Мнение от nadetoabromova »

Изображение

Още един вид COLUMNEA MIDNAIT LAUTERN.Очаквам цъвтеж и на колумнея Aladdins Lamp но пъпките са още в растеж,ще снимам като цъвне
http://picasaweb.google.bg/nadetoabromova" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Снежи
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Дек 3, '09, 10:20
Местоположение: Wuppertal, Germany

Re: Columnea ( Геснереви)

Мнение от Снежи »

Еййй,Надееее,аз се надявах да има желаещи да си поръчаме от някъде пъ ти си ги въдиш вече,че и ще цъфтят :ufff: :ufff: Красавици са :daaa: :daaa: :daaa: :tzeluvka:
Прави така, че всеки, който дойде при теб, когато си тръгва да се чувства по-добре и да е по-щастлив. Ако твърде много съдиш хората, няма да ти остане време да ги обичаш.http://picasaweb.google.com/home" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
veroniki73
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Ное 23, '10, 20:11
Местоположение: около София

Re: Columnea ( Геснереви)

Мнение от veroniki73 »

:ieeee: :ieeee: Фук фук и аз вече си имам резничета благодарение на chingi4! :ieeee: :ieeee: :tzvetentze: :tzeluvka:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Columnea ( Геснереви)

Мнение от botan »

Беше резниче във вода, без корени и пак намери сили да цъфне!
Изображение
Columnea 'Carnival'
Insta: ex_hort
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”