Минзухари - пролетно цъфтящи (Crocus)

Заключено
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2238 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Минзухари - пролетно цъфтящи (Crocus)

Мнение от pepelqshka71 »

Аничка, виждам, че си писала и в двете теми за минзухарите, но ще ти отговоря тук. Есенно цъфтящите се садят в ранна пролет, а пролетно цъфтящите в късна есен. Можеш да намериш във всеки магазин, даже в лидъл, когато им дойде времето - а още е рано. Мисля, че септември на края ги пускат. Иначе пишеш в чичко гугъл - минзухари онлайн и ще ти излязат сайтове от където можеш да пазаруваш. На пакетчетата има упътване как и кога се насаждат. Ще се справиш :daaa: , просто още е рано за луковици.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Anichka
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Авг 18, '21, 16:53
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 12 пъти

Re: Минзухари - пролетно цъфтящи (Crocus)

Мнение от Anichka »

Много благодаря! Изследвам различните видове, до колкото разбрах за саксии е по-добре едроцъфтящи сортове? Ако може да споделите и по колко горе-долу слагате в саксия, ще съм благодарна! :)
* притежател на балконска градинка; * любителка на сезоните, кафето и добрите книги
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 846 пъти

Re: Минзухари - пролетно цъфтящи (Crocus)

Мнение от Alien »

Да се допитам до хората с опит:
Има ливада, насята с трева, която се коси редовно. Искам тази есен да насадя кокичета, минзухари и др.такива относително ниски цветя. Цъфтежът (ако вярвам на опита си от саксии на терасата) е по време, когато тревата още няма нужда от косене. Обаче поне минзухарите има да растат на листа поне до края на юни. И се опасявам, че косачката ще им види сметката.
Има ли вариант да садя тези цветя на ливадата или от сега да мисля за цветна леха, в която нищо друго няма да бъде оставяно да никне? Ако се спра на втория вариант, с какво бих могъл да ги комбинирам, че да има нещо цъфтящо по-късно, когато прецъфтят минзухарите?
П.С.Липсва ми всякакъв опит "на открито", така че всички съвети ще са от полза и ще бъдат прочетени с благодарност.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Минзухари - пролетно цъфтящи (Crocus)

Мнение от libra »

Кокичетата и минзухарите имат нужда да бъдат оставени на мира, докато им пожълтеят листата. А, това е до към края на май. На кокичетата луковиците са изтощени след цъфтеж и не са плътни. След това листата са им нужни ,за да се напълнят с хр. вещества. За минзухарите логиката е същата, но не съм наблюдавала там точно как се развива луковицата. След тях цъфтят игликите , по-късно и незабравки, например. Последните са доста лесни-ръсваш семена , на следващата година цъфтят и така се подновяват всяка година. Всякакви едногодишни могат да се пробват.Аз бях много доволна от годеция . Може невен, циганче, петунии.
За кокичетата, обаче, най-доброто място е под храсти и дървета , божури -на пролет да са на светло, а през лятото на сянка и сухо.
Кокичетата трябва да се пазят от охлюви и обстановка с поливане и гъста зеленина , мисля, че не е най-доброто.
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 846 пъти

Re: Минзухари - пролетно цъфтящи (Crocus)

Мнение от Alien »

Това, за под храсти и дървета е добра идея, мерси. Саксиите с минзухара ми бяха под домашни туи и не личеше нападалите сухи клонки да им пречат на минзухарите. Дано и с други иглолистни е така.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Минзухари - пролетно цъфтящи (Crocus)

Мнение от libra »

За туи в дългосрочен план, не знам. Аз имах нарциси под туи и постепенно се явиха под туите. Разбира се ,това се случи, защото не ги преместих на време. Най-добре е, на рехава граница , където има и малко светлина.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Минзухари - пролетно цъфтящи (Crocus)

Мнение от Мария Николова »

Преди години моите минзухари ги набучих в божурената полянка. Прецъфтяват и увяхват преди да пораснат тревистите божури.

Изображение

На тази фотка горе в дясно и най-горе в ляво се виждат изсъхналите клечки на божурите.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 326 пъти

Re: Минзухари - пролетно цъфтящи (Crocus)

Мнение от jozefin »

Alien написа: Окт 4, '21, 21:10Има ливада, насята с трева, която се коси редовно...
Преди години, на поляна с дръвчета насадих към 100 луковици минзухари с идеята след време да стане минзухарена поляна. Боднах и няколко кокичета от немай-къде.
Май месец е доста интензивно косенето. Юли чат-пат, а август - само за обиране семената на цъфтящите плевели, ако остане време.
Мястото не се полива, с изключение локално само дърветата и то рядко. Август вече е сухо на барут, с пукнатини да бръкнеш с длан.
Към днешно време от дребноцветните минзухари има няколко запазени туфи (може би десетина), а от едроцветните (във форума се препоръчват като по-устойчиви) - нито един.
Кокичетата са добре и с бавни темпове правят туфи. Когато аз кося и листата им са още зелени, ги заобикалям. Не винаги съм го правила, да не говорим за домашните, които карат наред и въобще не забелязват, че там има кокичета :mrgreen:
Минзухарите, с дребните си тънки листа, нямат шанс да се спасят и от мен.

Съфорумката Секулова (забравих и ника) е показвала разкошна минзухарена поляна в двора си. Не знам как го е постигнала, но със сигурност "климатичните" условия в градината и са малко по-различни.

Ако имаш възможност, бодни на поляната някоя и друга луковица. Ще си покаже дали ще стане нещо.
И задължително си направи и разкошен, цветен бордюр за душата :sflower: :ssun:

ПП. Намерих тазгодишни снимки от поляната
Изображение
Тук явно един едър е оцелял.

Дребноцветните:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И кокичета
Изображение

Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Минзухари - пролетно цъфтящи (Crocus)

Мнение от libra »

Да се оплача- преди 10 години поляните около нас бяха осеяни с кърпикожух, който не е точно минзухар.Преди 2 години забелязах, че няма нищо. Ливадите се косят, както сочи науката, напълно в синхрон с колхикума. Тази година обикалях и намерих на няколко места. Не знам какво им се е случило, вероятно суша и мишки.Ама, чак пък толкова? Иначе красавците, които съм садила в бордюр много бързо заминаха. В момента имам само жълтите, които бяха подарък от последната форумска среща.През лятото мястото се полива, може това да ги спасява.
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 846 пъти

Re: Минзухари - пролетно цъфтящи (Crocus)

Мнение от Alien »

Мерси за идеите. Ще ида да напазарувам една шепа от жълтите ендемици и ще видя къде ще оцелеят най-добре.
Темата е за минзухари, но като стана дума... дали някъде в България (София) може да се намерят сини кокичета?
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”