Пуя / puya/

Аватар
vivianna444
Кана кафе
Мнения: 595
Регистриран на: Юли 29, '12, 22:06
Местоположение: Sofia

Re: Пуя / puya/

Мнение от vivianna444 »

Ще реаминирам малко тази тема :D , защото пуята е наистина магнетична... :angel2:

Аз лично се обезсърчих от изчетеното до момента за отглеждането на тази пущина в наш'те географски ширини :D , но просто ще добавя няколко снимки, защото е наистина уникална и заслужава внимание :sheart:

А пък ако някой е успял със семената и я е докарал до цъфтеж, бързо да си признава :hihihi:

Puya berteroniana bromeliad

Сапфирената пуя
Изображение
Изображение

и тюркоазена Bromeliad Puya Alpestris
Изображение
Аватар
vivianna444
Кана кафе
Мнения: 595
Регистриран на: Юли 29, '12, 22:06
Местоположение: Sofia

Re: Пуя / puya/

Мнение от vivianna444 »

Изображение
Изображение
Аватар
zlatniq
Кафе с мляко
Мнения: 230
Регистриран на: Окт 16, '12, 16:29
Местоположение: Пловдив

Re: Пуя / puya/

Мнение от zlatniq »

vivianna444 написа:Пуя
Ама какво е това чудо :shock: :shock: :shock: Невероятни са! :daaa:
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Пуя / puya/

Мнение от dobis »

Златен, това е гадно и досадно бодливо бромелиесто... което е адски ненормално , некапризно и има навика да цъфти красиво...
в началото съм го написала ... само едно допълнение ... нещо има сбъркано в семките ... при мен моите си са отвратителни, никнат та се късат, стари , нови нямат проблеми ... е , с купешките работата не е така , провал , ама провал... явно са толкова стари при търговците където опитваме , та по-добре да ги сменим. не съм се отказала , просто малко съм ги зарязала , ще си намеря старите семена , имаше някъде и пак ще опитам и с другите видове, а най лесно да се поръчат пак семена ... пита се те колко ще са добри и новите. по спомен не никнещите бяха английски и немски ... от тоя немския сайт , как никога нищо не ми е поникнало... последно опитах пуята, щом и тя не никне - зачеркнала съм го. ще го изровя и ще го трапосам там където му е мястото - стари семки , внимавайте.
Аватар
vivianna444
Кана кафе
Мнения: 595
Регистриран на: Юли 29, '12, 22:06
Местоположение: Sofia

Re: Пуя / puya/

Мнение от vivianna444 »

dobis, и аз а-ха а-ха да поръчам, но дават че тези специално пуи при отглеждане от семена ще цъфнат след 6 - 7 години :shock: което е достатъчно обесърчаващо, а твоите кога започнаха да цъфтят? Упс... а и при какви условия ги гледаш зимно време?
:tzvetentze:
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Пуя / puya/

Мнение от dobis »

честно не знам... аз ги бях купила големки ...някога , ама много някога. и ако помня кога беше първия цвят ... но миналия век определено. не знаех дори какво съм си купила , харесаха ми, лятно време се отглеждаха при наште на село , едната есен като се прибрах и видях че са цъфтели и прецъфтели. баща ми потвърди и каза зелен цвят , хубав, едър... не му повярвах , как пък не зелен цвят , чак такъв късмет за нещо което дори не знам какво е... и нали бодливо , пратих го при сукитата , така си ги гледах , и сега де , на студено , без вода , като кактус... после вече разбрах , някъде из форумите , че е бромелиесто , колко много роднини са , колко са различни и красиви .. там разни дукии , хехтии...въртя суча , все при сукитата завъртам :mrgreen:
иначе бързо наемат ако се гледат , а не се тормозят като при мене. ако си падаш по бодлите и тръните , суперски са ...но не е мушка или сакъз де. :lol: но пък е кораво , не мре май от нищо това ...
Аватар
zlatniq
Кафе с мляко
Мнения: 230
Регистриран на: Окт 16, '12, 16:29
Местоположение: Пловдив

Re: Пуя / puya/

Мнение от zlatniq »

dobis написа:... как пък не зелен цвят , чак такъв късмет за нещо което дори не знам какво е...
Доби, т'ва май ще да е тюркоазеното... много ми хареса, ама много! ще се включа с някое и друго семе като поръчвате. Ще рискувам, пък ако ще да покарва.
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Пуя / puya/

Мнение от dobis »

не знам кой тюркоаз , кой не ... мойта е мирабилис ... и изобщо да не е поръчал някой семена от нея...имам , не ги знам къде са , но имам много.
Златен , ще ти ги изровя и пратя , но не ме псувай после като наникнат. не ми трябват , ама никак не ги искам ...

имам едно оцеляло мъниче от поръчани семки , или е синичко или жълтичко... не помня какво точно съм поръчвала, но още повече не съм записала и какво е поникнало .
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1621
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Пуя / puya/

Мнение от Бобсъна »

Лани:

Изображение

Сега:

Изображение

Още е отвън...безпроблемно кукесто растение...
Изображение
Аватар
zlatniq
Кафе с мляко
Мнения: 230
Регистриран на: Окт 16, '12, 16:29
Местоположение: Пловдив

Re: Пуя / puya/

Мнение от zlatniq »

Карай, по принцип съм фен на зелените и сините, ама пък к'вото и да се окаже ще го отгледам. В крайна сметка, ако не ме изкефи после винаги мога да го подаря на някой.
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”