Копривка, Колеус (Coleus)

Публикувай отговор
Аватар
макс
Кафе машина
Мнения: 3732
Регистриран на: Ное 13, '13, 15:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 52 пъти
Обратна връзка:

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от макс »

Лили прекрасна колекция си събрала ,колкото повече ги разглеждам толкова повече се влюбвам в тях,на пролет ще дебна по магазините и аз ще си взема ,много ми харесват ,а сега е чудничко да си гледкаш тия шаренийки :ieeee: :wooow2:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Lilly »

никой друг ли освен Ботан не гледа колеуси ?
с кого да си разменям сортове ? :snif:
Но ще имам за раздаване - може пък да се зариби още някой..

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Di_Va »

Ха, ха, Лили, цяло пакетче колеуси съм засяла, ама като знам колко съм способна със семената, не мисля, че много може да се разчита на мен. Но пък ако станат, ще има много :lol: .
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Lilly »

Качвам нови снимки с надеждата още някой да се зариби по това изумително растение - колеуса
Кой друг вид може да се похвали с такова невероятно богатство от форми и цветове ! И тази красота ни радва 365 дни в годината - без прецъфтяване, без периоди на по-невзрачен покой .
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Гео, граф »

Ще се възхищавам на твоите, Лилко, аз нямам достатъчно светлина за тях. От осемте, които ми додохте двамата с Ботан, оцеляха две с жив зор :scry:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Lilly »

Гео, граф написа: Май 4, '23, 13:41 Ще се възхищавам на твоите, Лилко, аз нямам достатъчно светлина за тях. От осемте, които ми додохте двамата с Ботан, оцеляха две с жив зор :scry:
най-вероятно причината не е в светлината. И аз загубих много и много красиви сортове през зимата - това си е характеристика на вида. При всички любители загиват сортове.Миналата зима ми беше за сефте да се опитам да отгледам толкова сортове колеуси и бях супер нещастна , защото за една зима само от този вид изгубих толкова растения , колкото за 3 г. в двете градини. Направо ми сринаха самочувствието до абсолютната нула. Доста четох...
-предполагам , че си има по-нестабилни сортове, които по-лесно загиват.
-малките растения оцеляват по-лесно от възрастните - трябва всяка година за най-сигурно да се залагат нови резници .
-трябва да се внимава с поливането - почвата трябва да е с добър дренаж . При преполиване през зимата , когато пият по-малко вода , корените лесно загниват.
-резниците трябва да се залагат /предполагам/ в края на лятото - началото на есента. Аз заложих моите през късната есен, когато допускам , че растенията вече не са във фаза, подходяща за вкореняване.
-държах ги до много късно навън и страшно много им се радвах ,защото от ниските Т / или от амплитудите - не зная/ цветовете станаха невероятно ярки , контрастни и красиви. Дебнех да не започне да мръзне / под 0-ла градуса/. Но после четох , че Т при отглеждане не трябва да са по-ниски от 10 градуса - допускам , че и това беше грешка.
-дребните и деликатни сортове е по-добре да се размножават в парниче, отколкото във вода / идеята е на Ботан и работи - доказах си го /

Лошото в нашето хоби е , че всички предположения подлежат на доказване чак след 1 г :snif: - за толкова време - я камилата , я камиларя..
Живот и здраве, през следващата зима ще пробвам нови тактики .
Последно промяна от Lilly на Май 4, '23, 14:11, променено общо 1 път.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Гео, граф »

Lilly написа: Май 4, '23, 14:00
-предполагам , че си има по-нестабилни сортове, които по-лесно загиват - нестабилен е цветаря в моя случай :eeeh:
-малките растения оцеляват по-лесно от възрастните - трябва всяка година за най-сигурно да се залагат нови резници - стига да имах къде, с огромно удоволствие бих!
-трябва да се внимава с поливането - почвата трябва да е с добър дренаж . При преполиване през зимата , когато пият по-малко вода , корените лесно загниват - ей това ми е големия проблем - на вътрешния перваз на кухненската тераса, която по начало е хладна и влажна зимата, дори и мъничко преполиване им действа смъртоносно :snif:
-резниците трябва да се залагат /предполагам/ в края на лятото - началото на есента. Аз заложих моите през късната есен, когато допускам , че растенията вече не са във фаза, подходяща за вкореняване - мда, това е повод за размисъл...
-държах ги до много късно навън и страшно много им се радвах ,защото от ниските Т / или от амплитудите - не зная/ цветовете станаха невероятно ярки , контрастни и красиви. Дебнех да не започне да мръзне / под 0-ла градуса/. Но после четох , че Т при отглеждане не трябва да са по-ниски от 10 градуса - допускам , че и това беше грешка.

Лошото в нашето хоби е , че всички предположения подлежат на доказване чак след 1 г :snif: - за толкова време - я камилата , я камиларя..
Живот и здраве, през следващата зима ще пробвам нови тактики .
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Lilly »

малко сандъчета от сенчеста тераса - комбинация от колеуси и ипомеи
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Lilly »

няма интерес към този изключително красив вид , но понеже правих снимки последните два дни - да покажа една малка част от огромното разнообразие от сортове
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Хави
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Мар 10, '22, 18:25
Дал благодарност: 2495 пъти
Получил благодарност: 248 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Хави »

Много са красиви!
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”