Розите - технология за засаждане и грижи

Публикувай отговор
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от dolli »

А моята винено червена кичеста катерлива от Флоров дори Куин Елизабет не излезе, а някакво недоразумение с липсваща хромозома - розово, на пъпка идеално, обаче като се разтвори има два реда венчелистчета, прецъфтява точно за един ден в облачно време и за половин ден в слънчево. Ха познайте какво му се случи тази есен :twisted:
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от orkud »

И на част от моите ще им се случи нещо :hmmmmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

orkud написа:И на част от моите ще им се случи нещо :hmmmmmm:

нидей така, и те душа носят. засади ги нейде на къра, или по пътя. :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

dal написа:
р.р. цените на розите навсякъде в сайтовете се покачват....и мисля че добре и навреме сме се позиционирали :stiskam:

как навреме? :evil: ти с твоите 100 рози вече може, ама аз имам да наваксвам поне още две години докато направя розовата джунгла
чак тогава ще се позиционирам. :lol:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от dal »

calico написа:
dal написа:
р.р. цените на розите навсякъде в сайтовете се покачват....и мисля че добре и навреме сме се позиционирали :stiskam:

как навреме? :evil: ти с твоите 100 рози вече може, ама аз имам да наваксвам поне още две години докато направя розовата джунгла
чак тогава ще се позиционирам. :lol:
аз, "с моите сто" съм заварила почти 20 по на 25-30 години и всичко реве за подмяна с избили шипки , отделно моркови дето съм купувала , отделно вкоренени от резници , отделно подарено , отделно миналата година от холандеца и изобщо не знам колко са точно, нито ги водя на ведомост.
На мен все са ми малко , ама не въдя само рози :potekoha: :lol:
ще ям бой ако размахам устрема , за това по-кротко вече :tzeluvka:
Щом вадя и подарявам -начи вече ме отпуска шугата :mrgreen:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от calico »

dal написа:
...Щом вадя и подарявам -начи вече ме отпуска шугата :mrgreen:

ох, блазе ти, попреминала си пика значи. :liubov:

сега сериозно: преди казах (чела съм го някъде) че не било добре в дупка на роза да се сади пак роза. Т.е. когато се подменят розите трябва да им се търсят други места. То било също като сеитбооборота. Щото растенията изпущали били някакви инхибитори, които подтискали и забавяли разтежа на онова което после ще е там, и то от собствения им вид. не го обясних добре, ма то е и щото толкова го разбирам.
по същата тази причина не трябвало да се слага например компост от домати върху растенията домати, или компост от далии - върху растенията далии и пр.
все заради тез растежни инхибитори.
може да има някой биохимик тука да обясни и каже дали е така.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Blue sky »

лесно си решаваш този проблем - без да навлизаме в обща теория на философията :lol: - умните глави в нета, казват - ако е имало роза, махаш я, вадиш пръстта, и вземаш от друго място в градината, после връщаш в същата дупка :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Titi »

Чудех се къде да сложа малко нагледен материал как се вкореняват рози от стеблени резници и за да не отварям нова тема, ще използвам тази.
Източник на материала е този сайт http://www.gardenaction.co.uk/plantfind ... rose_6.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
Там пише, че чайно-хибридните рози трудно се размножават по този метод, но за останалите е по-лесно. Според тях идеалното време за залагането на резниците е средата на септември, но аз четох стари мнения на съфорумци, които успешно вкореняват и през ноември.
Трябва да се вземе резник с дължина поне 30 см и да е от клонче, разположено близо до основата на растението /това е според препоръките на сайта, но аз пък знам, че се режат връхни резници, даже е добре да са с цвета/. Махат се листата по резника и трябва да останат най-малко три пъпки по него. Резника да е от стъбло, формирано в началото на годината, тоест да е напълно развито. Ако се вземат резници от много млади стъбла, формирани през лятото, възможността да изгният е голяма.
Изображение

Следващото важно нещо е правилното подрязване на резника. Убедете се, че го държите с върха нагоре, а не обратно, тоест пъпките да са насочени нагоре. Направете наклонен разрез точно над връхната пъпка. Направете хоризонтален разрез точно под долното коляно /пъпка/ на резника.
Изображение

На третата снимка е показано как точно да се заравови резника в почва - над повърхността остава незаровена горната пъпка с малка част от резника. Внимавайте да не обърнете резника обратно ! За да не измръзне, се избира място, защитено от вятър - до стена, а може и да се покрие с отрязана бутилка до отминаване на студовете. Забучете до резника и клечка с навита на нея бележка, увита в найлонче - отбележете си на бележката от кой сорт е вкорененият ви резник.
Условието за успешно вкореняване е да не се мести резникът до следващата есен, когато вече ще е успял да пусне достатъчно яки коренчета, за да може да бъде преместен на постояното си място в градината.
Изображение

Ако някой има собствен опит във вкореняването на рози от стъблени резници, моля да го сподели.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Zory
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Юли 29, '10, 15:17

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Zory »

Ето тук http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 1&start=45" onclick="window.open(this.href);return false; средата на август бях направила питане, дали е вярно това, което пишат в нашите списания. Няколко дена след това ми донесоха 5 резника, които бяха млади, тази година формирани и ги сложих в градината под бутилка всеки. 3 от 5 сега са живи и имат нови листа. И петте бяха много малки, не повече от 10 см., а единия /който умря/ беше съвсем малък не повече от 5 см и много младичък. Не знам каква е причината двата да се загубят, дали са били много малки или аз не съм ги поставила добре в пръста, защото не бях подготвена и много бързах, но все пак 3 от 5
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Titi »

Zory написа:Ето тук http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 1&start=45" onclick="window.open(this.href);return false; средата на август бях направила питане, дали е вярно това, което пишат в нашите списания. Няколко дена след това ми донесоха 5 резника, които бяха млади, тази година формирани и ги сложих в градината под бутилка всеки. 3 от 5 сега са живи и имат нови листа. И петте бяха много малки, не повече от 10 см., а единия /който умря/ беше съвсем малък не повече от 5 см и много младичък. Не знам каква е причината двата да се загубят, дали са били много малки или аз не съм ги поставила добре в пръста, защото не бях подготвена и много бързах, но все пак 3 от 5
да, но целта на занятието е напролет да са живи, тогава ще се броят пилците :dovolen: Стискам палци всичко новозасадено да уцелее през студовете.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”