Българска кухня

Изкушения за лакомници и гурмани.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Българска кухня

Мнение от Гео, граф »

В Мелник скоро хапнах кюфтета от леща :potekoha: :potekoha: ... Не пожелаха обаче да ми кажат рецептата. Някой знае ли я ?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Българска кухня

Мнение от Satori »

Гео, граф написа:В Мелник скоро хапнах кюфтета от леща :potekoha: :potekoha: ... Не пожелаха обаче да ми кажат рецептата. Някой знае ли я ?
Сваряваш лещата, мачкаш, слагаш яйца за спойка, лук евентуално, и подправки по желание :mrgreen:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Българска кухня

Мнение от Гео, граф »

Satori написа: Сваряваш лещата, мачкаш, слагаш яйца за спойка, лук евентуално, и подправки по желание :mrgreen:
Панираш и пържиш ? ... Това ли било ! Благодаря, Satori :D
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Българска кухня

Мнение от Satori »

Гео, граф написа:
Satori написа: Сваряваш лещата, мачкаш, слагаш яйца за спойка, лук евентуално, и подправки по желание :mrgreen:
Панираш и пържиш ? ... Това ли било ! Благодаря, Satori :D
Ми ти ще кажеш дали се панират, или само се овалват в брашно :dovolen:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Българска кухня

Мнение от Гео, граф »

Satori написа: Ми ти ще кажеш дали се панират, или само се овалват в брашно :dovolen:
Абе ония бяха само с брашно, ама аз ще се пробвам да панирам и да овалям за последно в сусам :dovolen:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Българска кухня

Мнение от elina »

има и едно друго което правят към Смолянския край ,обаче не помня как го наричаха :hmmm:
с точени кори -пак е с картоф и извара плънката ,завива се като пощенски плик и се пече на сач от двете страни ,маже с масло -много е вкусно :nod:
Ламята Спаска
Виенско кафе
Мнения: 444
Регистриран на: Фев 14, '10, 16:58
Местоположение: София- гулемото село

Re: Българска кухня

Мнение от Ламята Спаска »

Като чуя българска кухня винаги се сещам за крутмач
Яла съм го като малка в Ябланица.
Знам, че го наричат някъде и катък/купешкият няма нищо общо/, но сега разбрах, че му казват и бурания в някои краища.
От Гуглето копнах това, защото най- много ми допада като описание, както и коментарите под него.
http://nojivilichka.wordpress.com/2007/ ... -loveshki/
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Българска кухня

Мнение от johnstalker »

По полето му викат КРОКМАЧ, а из Балканя - КАТЪК. Прави се от овче мляко, което се събира в края на август точно преди да прегорят овцете. В днешно време много рядко можеш да намериш истински катък.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Българска кухня

Мнение от Satori »

johnstalker написа:По полето му викат КРОКМАЧ, а из Балканя - КАТЪК. Прави се от овче мляко, което се събира в края на август точно преди да прегорят овцете. В днешно време много рядко можеш да намериш истински катък.
Яла съм истински един-единствен път и е нещо вълшебно. Беше от Троянския Балкан. Вкусът е толкова характерен и богат /нещо средно между хубаво кисело мляко и сирене/ и няма абсолютно нищо общо с нещата, на които лепват името "катък" сега. Доколкото зная се прави като се подквасва мляко /вероятно точно овче/ със сирене, а не със закваска за кисело мляко, и после отлежава на хладно - в мазе.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Българска кухня

Мнение от johnstalker »

В истинския катък няма и не се слага сирене. Той се прави само от късно овче мляко и сол. Млякото се изварява продължително време, на водна баня, посолява се добре, После се изсипва в глинени делви и се оставя и прохладно място при 10-15 градуса, като всеки ден се разбърква добре. Така се прави докато се сгъсти, около 30 дни. След това се разсипва в по-малки делви или буркани, като се запечатва отгоре с разтопено масло от каймакът който се събира при варенето. Ръсва му се малко жито или ечемик и се прибира пак в мазето.
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”