Циклама, ботурче (Cyclamen)

Публикувай отговор
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Циклама

Мнение от polyabs »

Наде, много я харесвам тази циклама, дори и не цъфнала листата и са много красиви. На пролетната са кръгли, а на есенната са издължени и заострени, а тук на снимката виждам листа и от есенната нали?
Купих си и бяла и розова есенна от един човек, но интересно листата изчезнаха и се надявам просто да е заспала и да се събуди пролетта... въпреки че имам някакъв спомен че на есен първо излиза цвета, а после листа. :hmmm:
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4445
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2171 пъти
Получил благодарност: 1006 пъти

Re: Циклама

Мнение от Polin »

nadin написа: Мар 21, '21, 20:00 Аз пак с мойта циклама. Почти 2 месеца цвят от един корен.
Ето тука първите пъпки в края на януари и съвсем прясна снимка от вчера:

Изображение

Изображение
Ми тя си е за показване за да й се радваме :wooow2: :woooow: :liubov:
Много е красива, Наде :sheart:
Преди години бях си извадила от гората, но с времето се изгубиха :snif:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Циклама

Мнение от nadin »

Да има и есенна, тя е с листа като на бръшлян. При мен цикламите си имат цикъл. Листата им пожълтяват и умират някъде края на май - юни. Есенните почват да цъфтят края на август и по-късно септември всички почват полека да изкарват листа и така презимуват до другата пролет, когато почват да цъфтят пролетните. Най-добре е да се садят докато са в покой - края на август , септември. polyabs по това време би трябвало да са все още с листа. Дано да ти се покажат пак.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Циклама

Мнение от polyabs »

Да, Наде, аз ги купих късно есента с по 1-2 листенца, които си стояха така месец два и в последствие изчезнаха, ще поразровя да видя дали са там луковиците, пролетните изкараха листенца и някои цъфнаха, но есенните .... дано не ги харесва сляпото куче .... че може и за това да ги няма.
Radi
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Апр 12, '21, 13:49

Re: Циклама

Мнение от Radi »

Здравейте, подариха ми циклама, която след като прецъфтя пресадих. Не съм я торила и съм я поливала по два пъти на ден докато прецъфти, но сега изглежда по този начин :( Има ли шанс да я спася? :snif:
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2432 пъти

Re: Циклама

Мнение от Мария Николова »

Аз съм единствено цвете в къщи, но при два пъти на ден поливане, като гледам - това си е полужив удавник... :angel2:
Засуши я поне 4-5 денонощия. После поливай само в подложната чинийка - да не се мокри луковицата.
Като започне да цъфти, показвай снимки - да гледаме :omgoo: и завистливо да цъкаме с език. :chchaa:
Ха, добре дошла при нас, Radi! :angelche: :tzvetoman:

Скоро ще станат 10 години, откакто ми подариха моята дива циклама. И на нея направих "гора". Заврях я в краката на Римозата. Хареса й. Луковицата й е с диаметър на топка за тенис - голямо нещо ви казвам!!! Сега листата й са се разпострели в диаметър 30 см. Много листа, много чудо! :o Ако намеря някакъв щит да ми пази главата от бодлите на роза-римоза, ще се навра в краката й. Да видя всичките листа все от една луковица ли излизат, или се е размножила.
Може би вегетативно, може би от семената на мамата - това съм любопитна да разбера. :zazaazaz:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Циклама

Мнение от nadin »

една луковица е. Луковицата не се дели, само със семена става, а семената мравките ги разнасят далече от майчиното растение.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1031 пъти
Получил благодарност: 2432 пъти

Re: Циклама

Мнение от Мария Николова »

Благодаря ти, Наде!
Не се сетих за делене на луковицата, :swait: но допуснах, че може да има подземно стебло, в чийто край да се образува детка.
Значи са само листа на дълги дръжки.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Radi
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Апр 12, '21, 13:49

Re: Циклама

Мнение от Radi »

Мария Николова написа: Апр 15, '21, 00:22 Аз съм единствено цвете в къщи, но при два пъти на ден поливане, като гледам - това си е полужив удавник... :angel2:
Засуши я поне 4-5 денонощия. После поливай само в подложната чинийка - да не се мокри луковицата.
Като започне да цъфти, показвай снимки - да гледаме :omgoo: и завистливо да цъкаме с език. :chchaa:
Ха, добре дошла при нас, Radi! :angelche: :tzvetoman:

Скоро ще станат 10 години, откакто ми подариха моята дива циклама. И на нея направих "гора". Заврях я в краката на Римозата. Хареса й. Луковицата й е с диаметър на топка за тенис - голямо нещо ви казвам!!! Сега листата й са се разпострели в диаметър 30 см. Много листа, много чудо! :o Ако намеря някакъв щит да ми пази главата от бодлите на роза-римоза, ще се навра в краката й. Да видя всичките листа все от една луковица ли излизат, или се е размножила.
Може би вегетативно, може би от семената на мамата - това съм любопитна да разбера. :zazaazaz:
Благодаря много за съвета и се надявам да има повод да ви показвам снимкии :wooow2:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1125 пъти

Re: Циклама

Мнение от greeneyed »

Много си я харесвам. :angel2:

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”