Проблем с иглолистни -помощ?

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Manu
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Окт 5, '20, 01:58

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Manu »

Новини. При по-сериозно преглеждане на растенията открихме паячета, вероярно акари. Тъй като съм съвсем начинаещ, ви моля за конкретни стъпки в третирането - препарари и начин ! Благодаря ви!
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Lilly »

Аз имам сериозни проблеми с акари
Там, където ги има , борбата е постоянна, ежемесечна, в нито един момент не се успокояваш, че си решил проблема.
В началото на лятото имах много сериозен успех с 4-кратно пръскане / първо през 3, после - през 4 дни/ с флорамайт и валмек, които се редуват. Сега отново се появиха и отново ще пръскам.
Това е обща терапия. Ако има нещо специфично за иглолистни, някой по-знаещ да каже.
Manu
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Окт 5, '20, 01:58

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Manu »

Изображение
Това ли е тази гад ? Около 5мм видими без лупа. Намерих на няколко растения... Помагайте! :stiskam:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от ljuboznatelna »

Късаш клонка и отиваш в агроаптеката. Така или иначе ще ти трябва препарат. Там по-добре от нас ще установят проблема.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Lilly »

Manu написа: Окт 5, '20, 18:42 Изображение
Това ли е тази гад ? Около 5мм видими без лупа. Намерих на няколко растения... Помагайте! :stiskam:
това май си е паяче просто :D - ако правилно го виждам
акарите са съвсем различни - в началото на инфекцията те дори не се виждат, забелязвам само белезникавите обезцветени точици по листатата на розите, хортензиите, текомата ...там мръсната миниатюрна гадинка се е впила в листото и смуче сокове. Когато инфекцията напредне, може да се видят много фини паяжинки и съвсем мънички тъмни точици, които се движат - акарите. И те са много на брой, обикновено на долната част от листата. До тоя етап не е хубаво да се стига.
Почети малко в нета . Посещението в агроаптека изобщо не ти дава гаранция, че ще получиш верен отговор - от личен опит го зная.
Тази година всички пръскания бяха с комбинация от топсин и скор/байфидан/топаз / + акарицид + инсектицид + листна тор + прилепител.
Препаратите се редуват.
По-добре е да се пръскат добре хидратирани растения, при Т под 25 градуса, препаратите се разтварят по отделно във вода и тогава се смесват , прилепител - накрая. Такава схема съм си направила . И тая година нямах никакви жертви от болести или гадинки.
Manu
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Окт 5, '20, 01:58

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Manu »

Lilly Напълно възможно да си е паяче. Наоколо има доста. Утре ще опитам да прегледам и с лупа. Пиша на лс.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от Breda »

Breda написа: Май 19, '20, 18:15 Една приятелка ме помоли да ви попитам,няма регистрация,но ни чете.В една агроаптека и препоръчали тази схема

Изображение

Взела си само Лекан засега,препоръчан като вълшебен инсектицид.Трепело всичко от раз Казали и ако не подейства,ще и върнат парите.В нета няма много инфо.На мен като че ли не ми се вярва. :hmmm: Някой има ли опит?

Изображение Изображение
Самоцитирам се.И аз отидох при този човек в тази агроаптека.И на мен ми каза да върна препарата ако не подейства.Не го върнах.Не пръскам зеленчуци с химия ,а се появиха гъсеници и нощенки в оранжерията.Изтрепа ги за една нощ.Почнах и всички иглолистни и цветя профилактично,никакъв проблем цяло лято.Вълшебно биосредство. Препоръчвам :daaa: За другия сезон смятам изцяло да се доверя на тези инсектициди и фунгициди
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от zeleno »

Manu , от къде купихте туите ?
Защото в Бриколаж , примерно , продаваха туи с този размер , в саксии , но те не бяха расли в тези съдове , а бяха вадени и просто бутнати в тях , съответно с наранени , засушени и прочие корени ... да не говорим , че видимо бяха и влачени , докато са ги товарели
сръбско производство бяха май
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1125 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от greeneyed »

Разсадниците, когато отглеждат растенията в земята, при изваждето им ги завиват с едни чували- казват коренът е на бАла. Така получихме растенията от поръчката на Марги и спорихме дали да се разстила корена или нищо да не се бАра.
Когато ги отглеждат в саксии, така и ги продават и си личи как почвата е улегнала, сбита бих казал.Всички иглолистни от полските поръчки бяха в саксии.
Сегааааа, среден вариант не се изключва, хем вадени от земята , хем набутани в саксии, аз не съм попадала на такива растения. ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: Проблем с иглолистни -помощ?

Мнение от zeleno »

точно такива продаваха в Бриколаж , извадени и набутани , накриво и както дойде
после служителите там ако не ги поливат редовно , те засъхват и край / и без това доста дефектосани вече /
аз , две седмици преди това , купих от Хоумгарден 13 туи фастигиата / отгледани в контейнер , разбира се /
трябваха ми и три Смарагд и точно затова ги оглеждах подробно
купих три , но от по-малките , те си бяха расли в контейнерите / С2 / , засега не са дали дефект / садих началото на септември , нашите ги поливат , та :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”