Зокум -Nerium oleander

Публикувай отговор
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от vodo-leika »

Ами аз не съм сигурна дали са акари. Ако са, би трябвало, предполагам, и връхчетата да се завиват, ако е толкова зле. Може и нещо бактериално да е, някой по-специалист трябва да се изкаже. Има ли паяжинки, видя ли с лупа?
dal

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от dal »

vodo-leika написа:Ами аз не съм сигурна дали са акари. Ако са, би трябвало, предполагам, и връхчетата да се завиват, ако е толкова зле. Може и нещо бактериално да е, някой по-специалист трябва да се изкаже. Има ли паяжинки, видя ли с лупа?
дали не е мана? :hmmm:
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от vodo-leika »

Аз лично разпознавам само брашнестата мана, а тя наистина е като брашно, тоест би трябвало да може да се разпознае.
Наистина е най-добре с едно листо и в агро аптека :| .
elena kirilova

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от elena kirilova »

чак сега влизам тук
да ,имаше паяжина и на някои от тях връхчетата са завити
никога не съм имала акари по цветята
имала съм бол белокрилки ,но като сега не съм имала проблем
ще отида в аграрната аптека ,да видим какво ще кажат
тези бели петна са във самото листо
странна работа и стана за два -три дни
ще пиша за да знаят и другите какъв проблем би могло да се появи
благодарна съм ви за съветите
а иначе в къщи стана някакво нашествие от паяци
такова чудо не съм имала у дома ,просто откачам
iana_hk
Кафевар/ка/
Мнения: 924
Регистриран на: Авг 26, '10, 22:00
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от iana_hk »

И аз имам проблем с моите закуми, имаха щитоносна въшка и 2 пъти пръсках с моспилан, но листата са покрити с нещо черно. Дали не е някакво гъбно заболяване? Направо ми омръзна с тези лянове, станаха огромни дървета по-високи от мен , големи мъки при прибиране , при изнасяне...като взема да ги орежа пък каквото стане.
"Ако искате да живеете дълго, започнете да живеете с кеф!"
д-р Мишел Саймс
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от vodo-leika »

И моите много боледуват и най-доброто лечение и при мен е танцът на ножицата. :hmmmmmm: То не бяха белокрилки, памуклийки...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от calico »

iana_hk написа:И аз имам проблем с моите закуми, имаха щитоносна въшка и 2 пъти пръсках с моспилан, но листата са покрити с нещо черно. Дали не е някакво гъбно заболяване? Направо ми омръзна с тези лянове, станаха огромни дървета по-високи от мен , големи мъки при прибиране , при изнасяне...като взема да ги орежа пък каквото стане.
щитоносните въшки не ги мори моспилана.

аз миналата година моите ги лекувах с биокил.
обаче основното лекуване е чистене механично на листо по листо от двете страни с памук със спирт (ракия)

вече година не са хванали тая гадост отново. отделяш си по 1 дена на дръвче, запасяваш се с памук, сядаш удобно и почваш да чистиш, е нагоре вече ще си права.

а за орязването- те по принцип е добре да се режат по това време преди да се приберат. аз режа общо взето около 1/3 от дължината на всяка пръчка или разклонение. и съвсем до долу да ги орежеш, пак ще изкарат, но цъфтежа им догодина ще е по-слаб. Но иначе такова драстично орязване се препоръчва за по-старите дръвчета
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от dobis »

още не съм рязала мойте , защото са маляци , но някои хора тук в Царево, яко ги кастрят техните и са страхотни кошери, чудо храстчета . Определено и мойте ще ги споходи същата участ след някоя година .

Вижте орязани зокуми , ама зокуми :potekoha: :potekoha: лошо ми беше докато ги снимах ...мечта дървета ...

Изображение

а това е нар , и той жестоко орязан , всъщност по Италия много яко орязват всичко..на нас май ни е жал

Изображение

има още снимки из албума ...http://dobis.snimka.bg/hobby/gradinite- ... 152823.all" onclick="window.open(this.href);return false;
dal

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от dal »

моите 4 нови /от пролетта/зокума са половинметрови , невъшливи и свежарки -добре разклонени още от основата ;
имам заварени 5 съда със зокуми по метър и нещо , които ще подновя в саксии и пръст пролетта и смятам да ги орежа драстично на височина 50- см ;
продължавам да издирвам червен , и ако някой все още реже и разпознава кой му е точно червения зокум-да дава насам клонче :tzvetentze:
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Зокум -Nerium oleander

Мнение от Роза1924 »

Имам некичест червен. Ако искаш, дай адрес на лични :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”