Гладиоли

Публикувай отговор
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Гладиоли

Мнение от Deisy »

Благодаря изглежда много атрактивно и свежо.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2595
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 768 пъти
Получил благодарност: 752 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от Lalel4e »

Аз малко извън сезона, ама нали сега тече поръчката и съм са засилила пак... :oops:
Бях си харесала една комбинация от 3-4 цвята - някой беше засадил доколкото си спомням около едно дърво :hmmm: меки, пастелни тонове, много ми харесаха в съчетание. И отворих да видя да не би пък да открия снимката тук. Не я открих, ама съм така
:bzzzz:

Иии.. разбира се, натъпках списъка, да видим... кое дърво ще ощастливя :lol:

Та.. имам въпросче към Поли: Колко дълбоко ги засаждаш, те нали не са студоустойчиви :hmmm: И имаш ли загуби като не вадиш, или всички оцеляват?
Polin написа: Юни 23, '19, 08:01 ...
И старите, не вадени вече 2 години..
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4448
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2194 пъти
Получил благодарност: 1015 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от Polin »

Лалелче, снимката, за която говориш мисля, че беше на borislava kirilova, но забравих в коя точно тема беше :oops:
А за засаждането....определено няма нищо по-различно - засаждам ги както всички луци - дълбочина два пъти и половина
големината на луковицата. За загубите....- ами аз и през лятото съм имала такива :snif: . Но съм забелязала, че колкото
по-дълбоко е луковицата на гладиола, толкова по-изправен цъфти и няма нужда от превързване на цветоноса :dovolen:
За протокола: вадя ги на 2-3 години, за разреждане на туфите :D
viewtopic.php?f=28&t=1461&start=480
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4387
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 2109 пъти
Получил благодарност: 695 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от Emilly1212 »

Само два пъти съм имала гладиоли. Не знаех че не са зимоустойчиви. На втората година не се показаха.
Сега съм си поръчала и вече знам, че трябва да ги вадя, повече не бих рискувала. Може би зависи и от климатичните особености на района.
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2595
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 768 пъти
Получил благодарност: 752 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от Lalel4e »

Благодаря, Поли, Еми! :gush:
Тя била на предната странциа снимката, а аз съм я прескочила :oops:
Не били толкова пастелни, ама са много красиви!
За дълбочината миналата година четох, че колкото по-дълбоко се засадят, толкова по-добре, но сега се порових - никъде не открих статията, в която го четох. Затова ги садих на 20 см. и имах отлични резултати. Но тази година нещо се замОтах, пропуснах да ги засадя и луковиците загинаха. Те бяха 4-5 само, ще ги прежалим.

Може би ако наистина са дълбоко и на немразовито място в градината, биха оцелели. Хмм, трябва да пробвам няколко.
Летница си е централна северна България... едва ли е по-топло от пловдивско! :hmmm:
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4448
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2194 пъти
Получил благодарност: 1015 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от Polin »

Lalel4e написа: Ное 7, '21, 10:26 Може би ако наистина са дълбоко и на немразовито място в градината, биха оцелели. Хмм, трябва да пробвам няколко.
И да не задържа много влагата :daaa: Макар, че имах една забравена луковица на сенчесто място, което само в най-големите жеги изсъхваше, но и там си оцеляваше. Даже и сега се показват листата на бебетата, които не мога да извадя :D

Lalel4e написа: Ное 7, '21, 10:26 Летница си е централна северна България... едва ли е по-топло от пловдивско! :hmmm:
Никак даже :angelche:
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4460
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 105 пъти
Получил благодарност: 331 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от jozefin »

Ох, и аз се хвърлих на гладиоли в поръчката от СС, въпреки че си казвах години наред: никакви гладиоли :twisted: Но с тези зарибаващи снимки на Мечтица и Поли.
И сега да не ви подведа за студоустойчивостта, но имам на две места невадени от доста години. Станали са кълбо от луковици - стари, нови, бебета. Изплували са почти на повърхността на почвата и не мръзнат.
На друго място имам 3-4, които ги изкопавам и съсичам пролет или есен, защото забравям, че са там. Това им е ваденетето и веднага ги набутвам пак в почвата. Те също не са ми мръзнали.
А като си помисля за безбройните, минниатюрни бебета, от които няма отърваване :hmmmmmm: , се питам защо ли се вкарвам в това приключение.
Мариела
Кана кафе
Мнения: 651
Регистриран на: Юни 7, '17, 22:52
Местоположение: Горна Оряховица
Дал благодарност: 185 пъти
Получил благодарност: 195 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от Мариела »

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31691
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1037 пъти
Получил благодарност: 2449 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от Мария Николова »

Браво, Мариела! Чудесни гладиоли са ти нацъфтели! :omgoo:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4448
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2194 пъти
Получил благодарност: 1015 пъти

Re: Гладиоли

Мнение от Polin »

Много са красиви гладиолите ти, Мариелче :liubov:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”