Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Публикувай отговор
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от ravik »

Такааа, поизпуснала съм малко потинарата зад пердето и освен че съм позабравила да я полея, тя си завъдила и семенна кутийка. :shock:
И сега какво? :) Ботанчо? :)
Изображение
Изображение
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от botan »

Ами постигнах стерилност в домашни условия където котки, папагали, бръбари и лиани летят с което съм много горд, но все още не съм се обурудвал напълно.
По-добре я остави да узрее хубаво и сама да се пукне, след това изтръскай семената върху бял лист и ги прибери в надписано малко пликче с цип. Има и методика където капсулите се обират още зелени уж за по-голям шанс за стерилност при посявка. С това обаче се прекъсва растежа на ембрионите, които и без това са микроскопични, пък и я оцелиш подходящото времето я не, което ме кара да не съм особено очарован от нея практика и да не я препоръчвам, а и за нея се иска готова вече работеща лаборатория.
Изглежда сякаш скоро ще узрее напълно. Ако е мека на пипане то тогава със сигурност момента ще е скоро. Следи за мекост и жълтеене, тогава трябва да я прибереш в пликче за да не се разпилеят семената по пода.
Сеенето върху горска мъхната кора даде резултат, но е трудно да се поддържат постоянни условия, което пък лесно се постига в епруветка.
Готови среди има в Ибей, гледах че ще предлагат и в Рьолке, ама още не са заредили. Трябва да се вземе такава за покълване на семена на катлееви.
Insta: ex_hort
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от ravik »

А не щеш ли направо да ти дам цялото растение и да си го следиш и размножаваш? ;) Съвсем сериозно - много силно растение е по принцип, макар в момента да не е в перфектна форма... :)
После ще докладваш каква си я свършил. :)
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от botan »

Вкъщи е тъмно за потинари, а на работа пък е сложно че скоро започвам някакви цикли от упражнения и изпити. Дори и да изпуснеш момента с разпукването няма да изпадат всички, така че не е проблем. Те са хиляди и прахообразни. Ако те притеснява, то още от сега може да нахлузиш едно пликче като чорап, но без да го затваряш плътно за да не се задуши. По възможност използвай това, в което смяташ да ги прибереш после, че се образува статично електричество и ще се налепкат по найлона.
Insta: ex_hort
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от ravik »

Аз мога да ти я пазя докато си на изпити. :D
Иначе според мен има време. Не съм го пипала, но на вид си изглежда свежо, зелено и стегнато като да има още бая време докато узрее.
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
katiasis
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Авг 17, '14, 21:36

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от katiasis »

Здравейте.Подариха ми кейка от цветонос ,който е изсъхнал или изгнил ,но кейката е без корени .Дайте ми съвет какво да правя ? Изображение така изглежда в момента
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от botan »

Можеш пре спокойно да я хвърлиш или ако ти се играе да пробваш да я бучнеш в жив сфагнум, но това ако много ти се играе...
Insta: ex_hort
Аватар
katiasis
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Авг 17, '14, 21:36

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от katiasis »

Ако я сложа върху сфагнума, дали няма да започне да загнива
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”