Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Публикувай отговор
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от secret_rose »

По неволя се забърках и аз в тази тема..
Стара булба на дендр. фаленопсис ми е върху жив сфагнум в стъклена кутия с капак и пусна кейки. Нямам макро да снимам, затова снимка по-нататък, ако порасне..
В темата четох, че трудно оцеляват след изваждането от влажната среда. Колко трябва да е голямо новото растение за изваждане от парничето и как става приучаването навън, или просто да махна капака и след време да го сложа в кори?
Ясно, че трябва да има собствени корени, моето има само един засега..
Ще може ли някой да приложи снимка на готово за преместване кейки, ако има...
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от secret_rose »

Сега като отворих да снимам видях и второ кейки...
Кажете как да ги опазя като пораснат, не ми се иска да ги изгубя.


Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от botan »

Кейки се нарича растение излязло от цветонос. ;)
Insta: ex_hort
denitsavm

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от denitsavm »

Да и хемерокалисите имат такива... виждала съм и на делфиниуми и на полемониума - там бяха масово и зацветих доста хора :dovolen: Или само при орхидеите се наричат кейки?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от botan »

Извинявам се, моята теминология куца! Кейки са. Само за орхидеи важи.
http://en.wikipedia.org/wiki/Keiki" onclick="window.open(this.href);return false;
Пише че трябва да се отделят като имат 2-3 стъбла, и яка коренова система. Тогава трябва да го изкараш, розичке, или ако видиш че вече не му е ок вътре.
Insta: ex_hort
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от secret_rose »

Благодаря
Аватар
Невена
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Апр 4, '14, 12:41
Местоположение: Русе

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от Невена »

Здравейте! Днес се сдобих със сфагнум мъх и искам да попитам (понеже ми остана бая) как да го съхранявам, защото още съм пред дилема дали да набутам едно фалче в него или да не тормозя цветето. Пък и ми се иска ако има възможност да си го отглеждам, но не можах да намеря при какви условия.. Съжалявам ако не е тука мястото, но не можах да намеря тема за него.. А ето и къде използвах малка част от него
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от botan »

Определено това не е подходящата тема. Изглежда ми умрял, ако е така изсушаваш и прибираш.

Понеже луд умора няма реших да пробвам да сея семена. Абсолютно никакви надежди и усилия не влагам в това си начинание, просто случайно ми попаднаха семена от Epidendrum radicans, които ми дожаля да изхвърля. Намерих си едно паве покрито с мъх и една брезова кора пак покрита с мъх, ама и малко лишеи. Павето го оставих на диша, без парник и да седи върху малко пясък колкото да уплътни неравностите отдолу. Кората пък я сложих в кутия с дупки за висока въздушна влажност. Върху двете поръсих обилно от някакъв микоризален тор, който Лила ми беше давала преди сумати години. Не си спомням марката, но това нещо е като кафяви гранулки, концентрата от които смърди доста интензивно на Л...юбов. След него още по-обилно нахвърлях семената и опръсках. Да видим какво ще стане. :) Вероятно първо зародишите ще изгорят от торта. :mrgreen:
Търсейки из нета има ли и други луди, да не ми е самотно не за друго, се оказа че и Лотте и Томас имат успех със сеене върху кора и то точно на Epidendrum radicans.

Попаднах също и на интересния фотоурок за сеене на семена от земни орхидеи върху...картон. :lol:
http://meadowmaker.typepad.co.uk/photos ... c0981.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от botan »

Вече зародишите са набъбнали. :-) Двойно по-големи, образували са хлорофил, но все още си седят в обвивката.
Insta: ex_hort
Аватар
cucuto72
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Окт 8, '14, 19:32

Re: Размножаване на орхидеи. Начини и техники.

Мнение от cucuto72 »

Изображение Момичета, това кейки ли е или не ?
Колкото повече, толкова повече ... ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”