Kоледна звезда, поинсетия (Euphorbia pulcherrima)

Публикувай отговор
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: коледна звезда

Мнение от dobis »

danielka_y написа:Паче, и аз с теб. 2 години подред правех опити с тия звезди ... ама нъцки ... вече даже не поглеждам към тях като посетя някой цветарски магазин. Но учудващо, сестрата на съпруга ми се справя добре с нейната, а тя милата ич я няма с китките, то с чували я чули, отчулва ... и си живее и си цъфка ... а аз намерение нямам да продължа да си тровя нервите с тях
Milички , ето тук е разковничето :D :D :D Трудно ми е дам акъл , но все пак това е еуфорбия , сукулент , братовчедка на кактуса. Това което купуваме по Нова година са натровени , набухкани с какви ли не гадории растения . Пристигат сухи , но веднага ги накисват във вода , подгизват , студено е времето , няма изпарение и от всикчо това , милите са полуживи , с почти загнили корени в проклетия торф. Успяват да окрякат няколко седмици и след това се гътат , щото трябва да се направи място за следващите , търговците и те са хора , и те деца хранят все пак...а и ние трябва да се поядосаме с поредния гад :mrgreen:
При мен чудесно се развиват в нормална бг почва , вечно забравени и полусухи и скрити някъде от погледа на бабето , че тя олива ли олива , и паничките им даже пълни непрекъснато. Държа ги на открито до първа слана , влизат на остъклената и напролет са пак на двора. В края на октомври някъде започват да оцветяват листата , но се бавят , червени са през февруари - март , цвета го вадят дори по- късно , като излязат на вън...Отказала съм се да ги зачевя за Коледа , рано им е .
Ако искате здраво растение , при първа възможност резник , вкореняване и домашни грижи, умерено и внимателно с водата , лесно загниват корените . На светло и студено през зимата и на лято на слънце. Кактус с листа , това е положението, да цъфти когато си ще , но да е живо и здраво. А за украса за Коледа , продават ги хората , те цигарите вече са по- скъпи от тях, можем да се прежалим с 5 лв за нещо червено в къщи.
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: коледна звезда

Мнение от danielka_y »

Доби ако не беше ти и твоите съвети .... този форум нямаше да е същия! Ти си ми живата енциклопедия Британика :tzeluvka:
Я кажи, кастриш ли я, и ако да - кога и колко? Че да урежа на зълвата звездичката й :hihihi:
Изображение
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: коледна звезда

Мнение от dobis »

Напролет се кастри , сега всеки връх е заложил някъде навътре червените листа и цвета . А и по това време вкореняване е трудно , що да се съсипва материала :D След като прецъфти , връхчетата леко изсъхват , задънват се, листата и цвета пада и някъде малко надолу по здравото набиват новите разклонения. Тогава преценяш къде какво да оставиш да расте , кое да махнеш , кое да оставиш за честнарче за ново растение и като се наеме го кършиш. Всичко , което падне може да пусне корен , ама може и да изгние ... не се знае какви мисли ще му дойдат в кухото стъбло. Но и на 10 см чукан да я оставиш , ще намери от къде да набие нови върхове. Зависи колко голяма ще я искаш и с каква форма. Добре ли е растението , на слънце ли е , новите връхчета трябва да са зелено-червени в началото, после всичко позеленява и полудява. На по- сенчесто ще се поиздължи , на слънце ще е по сбита , но по- здрава. Ако си расте на топло през зимата , цуляви , но цвят няма да направи , ще е шума- шума , но все пак красива шума...Странно растение ...търпи много тормоз , само водата трудно преглъща , и студа разбира се , особено ако е мокра и свие някой лед и замръз. :hmmm:
denitsavm

Re: коледна звезда

Мнение от denitsavm »

Аз преди месец и повече съм сложила един резник, жертва на ремон, все още няма корени, явно напролет ще е по-добре :nod:
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: коледна звезда

Мнение от vodo-leika »

Аз до сега само веднъж съм успявала да вкореня, а съм пробвала поне 10на пъти...
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: коледна звезда

Мнение от al.yank »

Моята пък пие вода като камила :mrgreen: И се мисли за треволяк..не че съм я обгрижвала особено,но поне трета година е жива.Тази година,обаче и аз съм решила твърдо да преписвам от Водолейката :mrgreen:
Добис,какво ще рече да се "цуляви"?
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: коледна звезда

Мнение от vodo-leika »

Преписвачки :lol: :hihihi:
После, ако не цъфне, ще има - ми Водолейка така ни излъга :twisted: !
Аз тази година съм с две нови растения. Моята прекрасна цъфтяща коледна звездичка се спомина миналата година :snif: , та с тези за пръв път ще пробвам.
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: коледна звезда

Мнение от dobis »

цуляви ... когато расте с недостатъчно светлина , става тънко , пигаво , светло....За пример кактусче , което е расло посред зима някъде на полутъмно , как от топче става едно издължено като ...аде няма да го напиша :mrgreen: :mrgreen: сега се замислих и за пигав...тук го ползват и за бавен, муден , но преди малко имах в предвид слабо ...език ли е , чудо ли е :hmmm: :hmmm:
vili60
Кафе с мляко
Мнения: 283
Регистриран на: Май 28, '10, 00:59

Re: коледна звезда

Мнение от vili60 »

Преди около месец една съседка ми подари резниче/малко/Топнах го във вода и го забравих.След десетина дни идва тя и вика,насади го пуснало е корени.Дадох и всичко и тя го насади.След това го подарих на снахата,защото си намерих голямо растение.Снахата го прибра и го сложи в стая със спуснати щори.Гледам го листенцата му почервеняват.Незнам какво прави снахата,хич не им обръща внимание на цветята а те вървят като луди,а аз ги дондурикам и пак нищо.
denitsavm

Re: коледна звезда

Мнение от denitsavm »

Ей така се почват вицовете за свекървите и снахите :lol: . Вили, сигурно му е достатъчно тъмно и затова почва да се оцветява
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”