Търся рецепта

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Търся рецепта

Мнение от zmei4o »

така се запича бързо 8-) съвсем сериозно :nod:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
tanya1602
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Ное 29, '09, 07:50
Местоположение: София

Re: Търся рецепта

Мнение от tanya1602 »

Satori написа:Идея си нямам как се прави брюлле, ама не може ли да се запали с някакъв алкохол? Фламбе демек?
Изпитано само без горелката с карамела накрая.

2 ч.ч. сметана
1/2 ч.л. ванилова есенция
8 бр. жълтъци
1/2 ч.ч. захар
кафява захар

Жълтъците се разбиват със захарта. Сметаната се загрява до малко преди да почне да къкри (ако започне да къкри се оставя да изстине за 1 минута. Сметаната се добавя лъжица по лъжица към жълтъците при постоянно разбъркване - по този начин жълтъците няма да се пресекат от топлината. Когато 1/4 от сметана е добавена към жълтъците, те се изсипват в сметаната и се разбъркват добре. Сместа се минава през фино сито за да се отделят всякакви останали бучици и след това се добавя ваниловата есенция и отново се разбърква. Сместа се разпределя в огнеупорни формички, които се слагат в тава. В тавата се изсипва вряща вода, така че водата да стига до половината на формичките. Тавата се слага за 1 час в предварително загрята до 120 С фурна. Кремът е перфектно опечен когато по краищата на формичките е стегнат, а в центъра е мек (като желе). Това най-лесно се проверява като формичката се хване и се разклати леко - ако целият се клати, значи му трябва още време във фурната. Когато кремът е готов се слага да се изстуди на стайна температура. Когато се изстуди, формичките се увиват в найлоново фолио и се оставят в хладилник за минимум 8 часа. 1 час преди сервиране, формичките се изваждат от хладилника, фолиото се маха и се изчистват от влагата върху крема. Кремовете се поръсват с кафява захар равномерно и захарта се загрява с кухненска горелка докато почне да бълбука и придобие приятен кафяв цвят (внимавайте да не подпалите кухненския си плот, може да се сложи алуминиево под формичката за да се предпази плота). Захарта може да се карамелизира и под предварително загрят до максимална температура грил. След тази процедура, формичките отново се поставят за 45 минути в хладилник.
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Търся рецепта

Мнение от Moria »

tanya1602 написа:...Кремовете се поръсват с кафява захар равномерно и захарта се загрява с кухненска горелка докато почне да бълбука и придобие приятен кафяв цвят (внимавайте да не подпалите кухненския си плот, може да се сложи алуминиево под формичката за да се предпази плота). ...
Пете, ако стигнеш до тоя момент, ще ме повикаш ли да гледам. :hihihi:
Изображение
Аватар
5ia
Кафевар/ка/
Мнения: 992
Регистриран на: Дек 13, '09, 09:06
Местоположение: Русе

Re: Търся рецепта

Мнение от 5ia »

Правилно си употребила "ако", а не "когато". Имам смътни заподозрения, че е много вероятно да не стигна до там :oops:
Аватар
tanya1602
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Ное 29, '09, 07:50
Местоположение: София

Re: Търся рецепта

Мнение от tanya1602 »

5ia написа:Правилно си употребила "ако", а не "когато". Имам смътни заподозрения, че е много вероятно да не стигна до там :oops:
Я не се подценявай... :tzvetentze:
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Търся рецепта

Мнение от Moria »

5ia написа:Правилно си употребила "ако", а не "когато". Имам смътни заподозрения, че е много вероятно да не стигна до там :oops:
Щото нямаш горелка ли. :hihihi: Ще ти подаря една за коледа.
Изображение
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Търся рецепта

Мнение от DOBI »

Само еднамалка поправка-крем брюлето се сервира веднага след карамелизиране на захарта.Не се поставя отново в хладилник.
Аватар
dochka1
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Дек 14, '09, 09:29
Местоположение: Пловдив

Re: Търся рецепта

Мнение от dochka1 »

5ia написа:Искам да направя крем брюле. Обаче истински - с горена захар отгоре. На мен ми трябва изпитана, но лесна - подчертавам лесна - рецепта. И тая захар....ми нямам горелка ли, как се казва там това нещо. И как става първо да го опека и охладя, а после пак да го върна във фурната, за да го карамелизирам. И ако някой се навие да ми отговори, моля да има предвид, че готварството ми е една идея по-лесно от китайските йероглифи :oops:
:mrgreen: :mrgreen:
Пете, винаги ме разсмиваш!
А няма ли да се получи, ако вместо да си подпалваме плота с горелка :mrgreen: , отгоре да сложим крокант?
Аватар
5ia
Кафевар/ка/
Мнения: 992
Регистриран на: Дек 13, '09, 09:06
Местоположение: Русе

Re: Търся рецепта

Мнение от 5ia »

Ами аз си имах идея просто да го наръся с карамел, но тогава вече няма да е истинско. Пък с този плот, дето евентуално да се подпали.....бе нали в превод брюле е нещо като "горено", та да не част от рецептата :lol:Но пък сега си мисля, че мога от празничните ви рецепти да се вдъхновя от нещо не толкова животоопасно ;)
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Търся рецепта

Мнение от Blue sky »

моля да ми кажете, на тиквеника, как му баете? търся хубава изпитана рецепта, че голям срам, голям мерак да готвя, пък баници и най-вече тиквеник - НЕ МОГА :oops: :oops: :oops:
He who plants a garden, plants happiness
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”