Хортензии прекрасни

Заключено
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2440 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Мария Николова »

Гео, за първата зима аз бих насадила вкоренения резник в саксия. И някъде без отопление, но на затворено - като стълбище, например. Щом пукне пролетта - вече в земята. Моята е в двора, макар че майка ми разнасяше навън-навътре хортензиите заедно с олеандрите , лимоните и портокалите.
Като махна "пелените" напролет, ще разбера дали съм грешила, като се отказах от опита на майка ми. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
dal

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от dal »

s_t_m написа:Гео, за първата зима аз бих насадила вкоренения резник в саксия. И някъде без отопление, но на затворено - като стълбище, например. Щом пукне пролетта - вече в земята. Моята е в двора, макар че майка ми разнасяше навън-навътре хортензиите заедно с олеандрите , лимоните и портокалите.
Като махна "пелените" напролет, ще разбера дали съм грешила, като се отказах от опита на майка ми. :mrgreen:
преди време накупих от един разсадник най разни хортензии -едно в земята, друго на шарена сянка , трето на частично огряване а след обед -сенчесто ,и нито едно не е измръзнало /-26/. Обаче по някое време и без да е ясно що баш, по идея на другата градинарка в двора и без да измръзват се озоваха в саксии , и те с олеандрите за прибиране и т.н. Не съм очарована изобщо от ефекта. Мисля да ги наредя обратно на един склон, където след обяд ще ги засенчват по високи храсти и да става каквото ще , явно е че в саксии не са изобщо по-добре от в градината. Една си е в градината от самото начало , и тя е най хубава . По съвет на мацките тук я полях с желязо и сега са тъмно зелени листата, избили след поливането . Другите ми жълтеят в саксиите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2440 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Мария Николова »

Дал написа:
... явно е че в саксии не са изобщо по-добре от в градината.
Доверявам се изцяло на нейната практика и ти припоръчвам, гео, същото. :daaa: Виж за какви отрицателни температури говори тя!!! :swait:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
dal

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от dal »

s_t_m написа:Дал написа:
... явно е че в саксии не са изобщо по-добре от в градината.
Доверявам се изцяло на нейната практика и ти припоръчвам, гео, същото. :daaa: Виж за какви отрицателни температури говори тя!!! :swait:
загрибаш ги като розите , купчина пръст и листа , и няма проблем.... :daaa:
denitsavm

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от denitsavm »

Ето за такава зелена хортензия говорех. Стопанката и каза, че си е била бяла в началото, ама май не я реже, пълзи си по оградата и е доста редичка, явно по тази причина :hmmm:
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Гео, граф »

s_t_m написа:Гео, за първата зима аз бих насадила вкоренения резник в саксия. И някъде без отопление, но на затворено - като стълбище, например. Щом пукне пролетта - вече в земята ...
Точно така мислех да постъпя и аз s_t_m, значи съм била права, благодаря и на Дал :tzeluvka: ...

Ама пак не разбрах кога да я прехвърля в по-голяма саксия, щото сега е в една мъндзърка чашка и е още под найлон :hmmm: ...

И друго да питам - искам да я насадя на плътна сянка със север-североизточно изложение, където само от май до края на юли прониква слънце, при това между клоните на няколко дървета. Почвата е глинеста и тежка, а в дълбочина няма начин да няма строителни отпадъци - така е около целия блок. Дали ще вирее там хортензия или да сложа нещо друго. Идеята ми е да насадя 2-3 самостоятелни растения в тревата ( като солитери ) и жив плет покрай пътеката, само това. Помня разкошните храсти с огромни розови цветове при Централна баня, на спирката на трамвая, т.е. на плътна сянка, затова се надявам, че ще успея. :tzvetoman:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от calico »

на северно изложение според мен ще вирее добре, освен ако не си в някое много люто и студено място.

аз съм в равното поле Тракия и всичко ми вирее по-добре на северната страна на къщата, жалко е че там почти няма място. даже рудбекията живна там, иначе много пече и е задух, а хортензиите искат влага, хладно и сянка.

При мене една е на непрекъсната сянка до плътен дувар между него и къщата и там не огрява. тя се развива най-добре, но в жегите и тя клюмва и иска вода и сутрин и вечер.
Зависи в кой район на България си, може да иска зимна защита първите една-две години, но ако е само резниче остави го както ти е казала Мария.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от denitsavm »

Имам 2 успешно вкоренени резника, но са отпреди месец корените и сега са в кофички. Ще ги уморя ли ако ги насадя или да ги гледам у дома?
denitsavm

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от denitsavm »

То никой не ми отговаря ама аз пак ще питам - купих си 2 бр. от холандците. И двете са цъфнали в момента. Да зимуват у дома или да ги насадя?
А резниците ги забравих в лютия студ навън и замръзнаха до основи :snif: , сега са у дома с надеждата да не е било фатално
dal

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от dal »

за всеки случай бих ги насадила в пръст и прибрала в немръзнещо помещение , и рядко поливане :dovolen:

Колкото до питането на Географ , там според мен хортензия няма да вирее , плътната сянка + хортензия цъфтяща като луда е мит , а строителните отпадъци са гаранция за варовик наоколо и алкална почва -това е кофти за киселолюбивата хортензия -Там е за иглолистно , лъжекипарис или най добре тисовите храсти/ дървета-знам че ще ми кажете че струват пари , ама наскоро нали вадихме тука цени от каталозите и обратно на предположенията иглолистните , или поне банално срещащите себяха по три -четери до 8 лв..
Има и други варианти за север и сянка , но в момента нещо не ми се мисли.. :dovolen:
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”