За семената, гъдела и още нещо :)

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: За семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от Виола »

calico написа:делфиниумите вече десет дни как не са чули че са посяти и трябва да никнат. :cry: :cry:

еййй, няма да го завъдя това цвете, що семена напоръчах и насях...и нищо. :ufff:
Е, чакай де, иска се търпение. Толкова бързо не никнат. И аз сях преди няколко дни, днес сях пак. Чак накрая на месеца чакам да има резултат, а може и началото на април. :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от calico »

Благодаря Виола за насърчението.
В представите си имам един двор с нацвъкани навсякъде делфиниуми- красиви, големи, високи и сини.... :potekoha: :potekoha:

ама и миналата година сях, па пак нищо. дано стане, дано :stiskam:

(за всеки случай си поръчах и десет коренища :angelche: , дано поне там ме огрее и станат)
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: За семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от Виола »

И аз като тебе - и семена накупих и коренища поръчах. От есенните ми опити обаче имам оцелели в градината и се надявам да ги опазя. :stiskam: Те са от светлосин. Аз пък имам мерак да завъдя бял с черна пчеличка "Пърсивал". Представям си един кът с гъсти цветоноси от него. :liubov2:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от calico »

този парсифал, не беше ли от тихоокеанските хибриди?
май имаше такъв про поръчката от Холандия на едро?

аз пък искам ей такъв, то искам от всичките сортове де...

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: За семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от Виола »

От тях е, имаше го в поръчката и го бях поръчала, но не се събраха достатъчно бройки и отпадна. А тоя розовия какъв е? Астолат? :hmmm:
Ако е от него, аз го имам, първа година ще му е в моята градина. Ако цъфне, ще ти събера семена, напомни ми.
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: За семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от DarinaN »

при мене след няколко провала / явно неподходящо време/ поникна аубриета и астри - обикновени евтини български семена
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: За семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от denitsavm »

estrella74 написа:Някъде бях чела, че се пензира и сега намерих статията:
"Кученцето не е капризно растение, но е препоръчително да се наторява всяка седмица. А ако искате да се радвате на богат цъфтеж, направете пензиране (прищипване на цветчетата), щом стъблата достигнат 15 см височина."
Ами пензирай, моите ги рязах напролет миналата година, сега пак ще ги режа ниско :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от calico »

Не Виола, този розовия е то така наречените Марфински хибриди. Не се предлагат по пазарите, не съм срещала другаде от тях, може би ги има само в Русия, тяхна селекция са. Но всичките са страхотни, селектирани специално за зимните руски условия

" В селищато Марфино от много години селекционера Малютин създава сортове пригодени за нашите условия. По качество и декоративност те не отстъпват на най-добрите световни образци, в частност на Тихоокеанските хибриди. Марфинските хибриди образуват плътни храсти с много устойчиви и здрави стебла с височина 160-180 см. Съцветията са с височина 100см, с пирамидална форма, съставени от 60-100 полукичести цветчета с диаметър 6-7 см. Отличават се с красиви изящни цветове, мощни плътни съцветия и способност (до 90%) да предават своите качества посредством семената."

ето още марфинки
Изображение Изображение Изображение

ако някой има връзки в Русия да пратят семена, иначе не виждам как ще стане с тях. на мен ми бяха обещали, ама още нищо.


ето виж тук още марфински хибриди

http://flower.onego.ru/other/delphin/del_gall.html
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: За семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от Виола »

Всичките са много красиви! :daaa: Но каквито и хибриди да са си заслужават да се отглеждат. :nod: Аз ще пробвам с всички семена, които имам, докато успея.
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: За семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от estrella74 »

Семената на делфиниума трябва да се съхраняват на студено, иначе губят кълняемост и като се насеят трябва да се държат 14 дни в хладилник. Като поникнат, температурата не трябва да е над 26°С. Ето вижте: http://www.delphinium.co.nz/GrowFromSeed.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Пробвах метода и вече имам три поникнали семенца. Сложих ги със саксийката на остъклена тераса, където е доста студено, но не замръзва и след 2-3 седмици ги прибрах вътре на топло и те поникнаха. Друг е въпроса сега дали ще ги опазя :dovolen:
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”