Люляк

Публикувай отговор
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Люляк

Мнение от Dewina »

alina, дорогая :tzeluvka: .
помогни ми да получa тaзи книгa /всичко си плащам/ и ги имаш резниците :shandshake:!

История русской сирени. Памяти Колесникова
https://www.ozon.ru/context/detail/id/5641234/" onclick="window.open(this.href);return false;
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Люляк

Мнение от kim »

Dewina, аз съм си купувала книги от там, но точно тази е изчерпана=
Но се нареждам за издънка. :oops:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Люляк

Мнение от Dewina »

имаш я, :daaa: kim!

Напролет ще изкореня една ябълка и един дрян, за да ми се отвори място за люляците на Колесников.

Много ме впечатли историята на този самоук селекционер, чиито сортове са накарали света да заговори за Руските люляци. Един обикновен руснак, който в свободното си време, след работа, четял трудове на Мичурин и експеpиментирал в своята градина. Създал 300 :potekoha: изключително интересни сортa, от които са съхранени само около 50...

...Както неведнъж съм казвала: не разбирам от цветя и те за мен не са важни.
Важни са хората, свързани с тях, хората, докоснали сърцето ми...
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4945
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 128 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Люляк

Мнение от къщичка »

И цветята са важни, те са чудо на майката природа! :tzeluvka:

Алина, моите люляци са поне 15 годишни, твят може и по-лесно да излезе, т.е. без багер :lol:
Deleted User 2919

Re: Люляк

Мнение от Deleted User 2919 »

Искам да предупредя всички ,които поръчаха Красавица на Москва. Не се размножава през резниците(клонките).Само, като почне да се разраства, през прикорневи израстъците. Но оригинал излиза само от израстъците, които са над присадката.Тоест като при розите, където отдолу расте шипка. Не мисля че тя ще бъде изпратена на собствен корен, най-често са присадените. Даже двуумя, да не поръча ли още един храст от Красавицата :hmmm:
незабравка

Re: Люляк

Мнение от незабравка »

alina написа:Искам да предупредя всички ,които поръчаха Красавица на Москва. Не се размножава през резниците(клонките).Само, като почне да се разраства, през прикорневи израстъците. Но оригинал излиза само от израстъците, които са над присадката.Тоест като при розите, където отдолу расте шипка. Не мисля че тя ще бъде изпратена на собствен корен, най-често са присадените. Даже двуумя, да не поръча ли още един храст от Красавицата :hmmm:
Продават се винаги на присадка.
Да ,ама няма начин да излязат базални резници от над присадката. :hmmm: Освен да се опита с отводки,тоест да се превият най-долни клончета,непосредствено над присадката и да се заровят леко ,фиксирани със скоби,като връхчетата на клонките трябва да не се заравят, а да се изправят вертикално ,привързани на пръчка ,след 6 месеца се проверява за наличие на коренчета-така много лесно се вкоренява корейския люляк например. :nod:
Deleted User 2919

Re: Люляк

Мнение от Deleted User 2919 »

незабравка написа:
alina написа:Искам да предупредя всички ,които поръчаха Красавица на Москва. Не се размножава през резниците(клонките).Само, като почне да се разраства, през прикорневи израстъците. Но оригинал излиза само от израстъците, които са над присадката.Тоест като при розите, където отдолу расте шипка. Не мисля че тя ще бъде изпратена на собствен корен, най-често са присадените. Даже двуумя, да не поръча ли още един храст от Красавицата :hmmm:
Продават се винаги на присадка.
Да ,ама няма начин да излязат базални резници от над присадката. :hmmm: Освен да се опита с отводки,тоест да се превият най-долни клончета,непосредствено над присадката и да се заровят леко ,фиксирани със скоби,като връхчетата на клонките трябва да не се заравят, а да се изправят вертикално ,привързани на пръчка ,след 6 месеца се проверява за наличие на коренчета-така много лесно се вкоренява корейския люляк например. :nod:
В момента чета темите Люляци , много коментариите. Пишат ,как засаждат, как размножават.
<<Существует очень интересная практика перевода привитой сирени на собственные корни. Это возможно сделать заглубленной посадкой, если прививка была сделана невысоко.
4. Посадка сирени

Установите саженец вертикально в центре ямы, расправьте корешки и присыпьте их подготовленной удобренной землей. Немного уплотните грунт вокруг саженца.

Глубина посадки имеет значение. Основной момент – размещение корневой шейки по отношению к земле. Заглубляя корневую шейку или, наоборот, размещая ее над землей, садоводы добиваются разных целей.

Чаще всего корневую шейку размещают в двух-трех сантиметрах над грунтом. Тогда подвой привитых саженцев дает меньшее количество дикой поросли.

Корнесобственную сирень и сеянцы высаживают так, чтобы корневая шейка находилась вровень с землей.

Поросль – не всегда зло. Она является полноценным посадочным материалом. Чтобы получить такую желанную поросль от любимого сорта, при посадке корневую шейку растения располагают ниже уровня земли.

Самая глубокая посадка нужна при переводе привитого сорта на собственные корни. Соответственно, глубина ямы должна быть увеличена с учетом высоты, на которую привита сирень. Место прививки должно находиться под землей.

Такой способ перевода сорта на собственные корни сопряжен с трудностями искоренения поросли подвоя. К тому же в некоторых случаях собственная корневая система у сортовой сирени не образуется>>
Искате ли превод?
Твоят метод на отводки също е ефикасен
[video][/video]
popov
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1341
Регистриран на: Авг 16, '12, 21:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Люляк

Мнение от popov »

Виждали ли сте тук-там по дворовете много тъмно червен, нещо като магнолия Нигра на цвят. На повечето места е оформен по-скоро като дръвче, отколкото като храст. С малко листна маса и супер гъсти, тъмни цветове. Не знам дали е сортова особеност този растеж. Май някъде в Суходол по главния път също го имаше :hmmm:
Как да разбера име някакво? Не е сега обсъжданото "Знамя Ленина".
Deleted User 2919

Re: Люляк

Мнение от Deleted User 2919 »

popov написа:Виждали ли сте тук-там по дворовете много тъмно червен, нещо като магнолия Нигра на цвят. На повечето места е оформен по-скоро като дръвче, отколкото като храст. С малко листна маса и супер гъсти, тъмни цветове. Не знам дали е сортова особеност този растеж. Май някъде в Суходол по главния път също го имаше :hmmm:
Как да разбера име някакво? Не е сега обсъжданото "Знамя Ленина".
Потърси в каталога:
http://hollandpitomniki.com/ru/63/%D0%9 ... E%D0%B3/7_" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2153
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Люляк

Мнение от flora »

Да сложа тук нещо дето може да е полезно http://www.strana-sadov.ru/garden-flowe ... ka-i-uxod/" onclick="window.open(this.href);return false; и това https://allaboutlilacs.com/2015/06/22/% ... %82%D0%B0/" onclick="window.open(this.href);return false; И като намеря отново един сайт със снимки и описания ще дам и него.
Изображение Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”