Кана / Canna sp.

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Кана / Canna sp.

Мнение от Blue sky »

Изображение

Изображение

Canna Picasso

Изображение


Класификация:
Семейство: Cannaceae / Каневи
Род: Canna
Вид: предимно от вида Indica и Canna x generalis
Подвид: -
Култивар: различни, според групата
Произход: Южна и Тропическа Америка

Устойчивост: зона 10 + - незимоустойчива в нашите условия

Характеристики: ризомно, декоративно листно и цъфтящо растение
Височина: обикновено 150 см, но има и сортове джуджета
Диаметър: 35 см
Лист: елипсовиден с червени жилки
Цвят: кичур
Цвят: жълто, червено, оранжево, жълто, розово, на точки
Период: юни – октомври
Светлина: ярко слънце
Почва: влажна градинска почва
Вода: често

Размножаване: ризоми през април, всяко парче трябва да е с 2-5 очички
Болести и неприятели: гниене по ризомите, акари и листни въшки
Бележки: прибира се да зимува след първите слани, изрязват се листата на 5 см и се прибира на сухо и тъмно при температура 8-10° С

Често каните се свръзват с този тип естетика, и не малко градинари се отказват да ги гледат

Изображение

и все пак, това са особено зрелищни растения, които често са централна точка в градината, както и обект на много въздишки, разговори със съседки, завист и съзерцания

Изображение

Сортовете кани се групират доста условно в няколко различни групи

Отглеждани за листнодекоративен ефект – сортовете в тази група имат по-дребни и непретенциозни цветове, но красиво оцветени листа

Най-известната кана от тази серия е Тропикана, другите й имена са 'Durban' и Phasion

Изображение
Изображение

Canna 'Auguste Ferrier'

Изображение

Canna 'Musaefolia'

Изображение

Crozy група, наречена на Pierre Antoine Marie Crozy (1831-1903) френски селеционер създал много сортове, някои от които и до днес са в култивация

Canna 'R. Wallace'

Изображение
Изображение

Canna 'Anette Dalebö'

Изображение

Canna 'Apricot Dream'

Изображение

Canna 'Jessie Dalebö'

Изображение

Canna PrettyButterfly

Изображение

Италианска група – понякога наричана и орхидеена, въпреки липсата на прилики с орхидеите

Bavaria

Изображение

Canna Mrs Kate Gray

Изображение

Premier група – имат по-окръглени цветове, без разстояния в подребата на цветовете

AlfredYoung

Изображение

Canna 'Eureka'

Изображение

Изображение

оранжерийни кани – в тази група влизат такива, които имат по-ранен цъфтеж, по-компактни са и издържат на по-високи темеператури

Constitution

Изображение

водни кани

Canna Erebus

Изображение

Canna Ra

Изображение

миниатюрни кани – под 50 см височина

Canna 'Puck'

Изображение

Изображение

Canna Oberon

Изображение

Canna Angel Martin

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Кана / Canna sp.

Мнение от dal »

да споделя новия почин , всички кани са ми в сандъци долу на двора , чувстват се прекрасно и смятам така да ги държа , така ще ги остригвам и прибирам наесен , със сандъците ще ги вадя да се форсират коренищата пролет, и това е положението .
Утре ще ги снимам .10- сандъка с кани , повечето оранжеви , и два с подарени от вас разни цветове-червено и розово.
Ще видим дали така ще стане работата до по-скорошно цъфтене :D
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Кана / Canna sp.

Мнение от Миша »

Дал,моите отдавна ги гледам така,определено по-бързо започват да цъфтят.Но аз не ги режа и през зимата ги поливам лекичко,така не само зацъфтяват по-рано,но и няма жертви.Стоят в светло помещение с температура около 5-6 градуса.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
dal

Re: Кана / Canna sp.

Мнение от dal »

Миша написа:Дал,моите отдавна ги гледам така,определено по-бързо започват да цъфтят.Но аз не ги режа и през зимата ги поливам лекичко,така не само зацъфтяват по-рано,но и няма жертви.Стоят в светло помещение с температура около 5-6 градуса.
:ieeee: :tzeluvka:
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Кана / Canna sp.

Мнение от Албена »

Много хубави кани,dal !!!Много добре изглеждат в сандъчетата.Не знам защо бях решила,че на каната й трябва много голяма саксия.
Тази година се пробвах да си отгледам кана от семена .Посях две в края на март и когато след месец не се появи нощо ,допълних с пръстта саксията на бенджамина.Вчера установих,че там расте "царевица", която след като изскубнах, се сетих,че е многострадалната ми кана ,поникнала след почти 2 месеца.Та ако някой има опит с кана от семена да сподели.Как расте,кога цъфти?
dal

Re: Кана / Canna sp.

Мнение от dal »

Албена написа:Много хубави кани,dal !!!Много добре изглеждат в сандъчетата.Не знам защо бях решила,че на каната й трябва много голяма саксия.
Тази година се пробвах да си отгледам кана от семена .Посях две в края на март и когато след месец не се появи нощо ,допълних с пръстта саксията на бенджамина.Вчера установих,че там расте "царевица", която след като изскубнах, се сетих,че е многострадалната ми кана ,поникнала след почти 2 месеца.Та ако някой има опит с кана от семена да сподели.Как расте,кога цъфти?
ако ще е в сандъче-ще цъфти вероятно догодина , хем е от семка , хем и трябва да направи коренище-а ако пък навън я оставиш.ще измръзне ;
та , малка кана според мен си я гледай до догодина да не мръзне и да не яприспиваш-цъфтят лятото , твоята ще е с едни гърди напред , ще тръгне от неприспано растение... :tzvetentze:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Кана / Canna sp.

Мнение от Миша »

От семка растат страшно бързо,много бързо правят коренище и цъфтят още същата година,до края на лятото няма да познаеш коя е била грудка и коя -семенце :dovolen: Разбира се,със съответната дрога. :mrgreen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
dal

Re: Кана / Canna sp.

Мнение от dal »

Миша , понеже аз имам печален опит със семена , от тия три цвята по една семка в пакетче микс , та изникна и умря от нищото , и за това така пиша по горе-ама което и казваш е радостно ! :dovolen: Каните и без това късно цъфтят , поне в земята ако се вадят пролет-есен , или поне моя преобладаващ сорт цъфти така , ще видим в сандъците как ще е :stiskam:
Аватар
stela75
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Дек 4, '09, 16:23
Местоположение: гр.Славяново общПлевен

Re: Кана / Canna sp.

Мнение от stela75 »

Моите и аз ги гледам като Миша...само че забучени в кошчета :liubov2:
Прибирам ги есента в неизползваема и неотопляема стая,поливам по малко и изкарвам в началото на март..
Миналата година имах само червени но благодарение на Юлето и Катюша :liubov: :liubov: :liubov: тази година би трябвало да имам поне 6-7 различни вида :lol:
Само се чудя дали тази есен да не разсадя най старите си растения....че гледам от едното кошче са поникнали 5-6 стръкчета...дали не им е тясно?
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”