От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 883 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Семенцата още от вчера са при мен.
Толкова им се радвам,като на съкровище. :woooow: :ieeemyzh:
Такива готини сортове са,много желани ми бяха.Но няма да си ги хабя тази година.
Прибирам в ковчежето при другите съкровища.
Сърдечни благодарности на Ботан за великолепната поръчка :worship:
Сорта изненада исках да го поръчам също изначално,но в последствие го махнах за да намаля списъка.И сега много му се радвам :wooow2:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 883 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Започнах да садя в парничето.Разсадите са ми такова миню,ама нямам търпение.Садя ги,а те едва се виждат от земята.Обаче каква разлика си е с оранжерията.Вънка студено,вее,а вътре в парничето огромни температури се развиват.Чак се уплаших отворих всички възможни врати и прозорчета.Незнам дали няма да ми се сварят доматките каквито са малки.Садя по един корен и меря уж.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1445
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 215 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ugod »

Измервай колко е температурата на нивото около самия разсад.Защото горе винаги е най- горещо.:)
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 883 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Сложила съм го на почвата отгоре,тоест на земята. До 40 градуса се беше качила температурата вчера.
До 35 издържах преди час и избягах.А вънка е много приятно времето иначе,поддухва ветрец,даже и облаци се събраха.Ще ида да видя сега колко показва.
Проверих,сега е 27,много е приятно за работа и отивам. :daaa:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 883 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Имам малко бебе доматче :wooow2: ,също и бебе краставичка. :wooow2: Снимах ги,но сега ще къпя котката,после ще вечеряме и ще кача снимките.То предполагам и вие имате вече,но тези са садени в импровизиран парник на половина не покрит.Отстрани вееше вятър.Краставичките пък са ми в гуми и ги покривам вечер с плетените външни табуретки.Значи и отвънка става,стига да изкарам големи разсади.Тези са купешки.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8523
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 883 пъти
Получил благодарност: 672 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Ето ме,бързах да свърша доста работи,че има някаква повреда и ще ни спират водата.
Ето ги малките ми бебоци,много ме изненадаха

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Мръзнат си отвънка.
Краставицата е Гергана.За сорта на доматчето нищо не мога да кажа с точност.
Поръчвах от Здравкови и обърнах кашона пред еконта ,сортовете се измешаха.
Четири сорта поръчах,два стари и два хибридни.Краставицата е от друг производител.Пак много добър и от него съм доволна.
Днеска преместих част от тези домати в парничето.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5652
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1795 пъти
Получил благодарност: 2053 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Тутти »

Тази година засях семената месец по-късно. На 13.03.24
Разсада е наполовина пикиран, а тези които са по пет семки в чашка ще ги засаждам директно. Ще потапям във вода чашката и ще разделям растенията. Някои от тях, расли на широко са по-едри от пикираните, които също са добре, но не толкова наперени все още. То в земята всичко ще се изравни, та не се притеснявам. Така се засилват в земята, не смогвам да ги връзвам, а и в крайна сметка има и добри пазари и магазини за домати, така се утешавам винаги. Както и да изглежда разсада - тънък, издължен, слаб, се засилва в градината и върви. Догодина ще сея семенцата по пет в кофичка, не на четка в по-голям съд. Така ще са силни от самото начало. Но ще броя семките, уж садя малко, растат много.
В оранжерията набоцках 68 кола, може би ще станат 70, ако ми дойде вдъхновение. Твърдо намалявам количеството. 230/160/110/88/68, по памет броя на доматите в годините. Все са ми много, раздавам, в което няма нищо лошо, но сега си пазя сили. Бурканите с домати от миналата година не сме ги пипнали, а постоянно с домати се готви при нас.
За разсада, който пак ми е в излишък има желаещи, няма да хвърлям. Днес пикирания ще отиде в оранжерията, вече няма да има студ на кутийки. Там по-бързо ще дръпне.
Дълъг текст - доматена изповед.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5652
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1795 пъти
Получил благодарност: 2053 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Тутти »

Обърнах количката за сервиране, за да имат по-хубав вид разсадите, които още не са пикирани. Те са расли нашироко, по пет семки в чашка и изглеждат по-яки от пикирания разсад. Това се семенцата на приятелите от форума, които ми изпратиха семенца преди две години.
Моите сортове ги сях в общи съдове, ръсих на око, изникнаха като четка, та са още слабички след пикиране, та затова мисля да се спра на този начин с по-малко семки в кофички.
Изображение
ММ както винаги се шматка и не е опънал преработената поливна на оранжерията. Щяло да е по-хубаво, защото му изостанаха разни кранове след като развали големия аквариум. Та само кранове има без маркучи и последно в понеделник ще има вече и маркучи. Вече си е време, точно не е много горещо, нито толкова студено. Другата ми печалба са няколко чувала, пълни с всичко, което беше на дъното на аквариума: камъчета, зеолит, пемза и торфейс някакъв, което си е био тор. Ще слагам само малко тор от калифорнийски червеи, другото ще е от аквариума. Преди години си поливах цветята с такава вода при почистването му и растенията в саксии бяха полудели. Сега не искам да видя саксия. Всичко е в земя.
Такива замислям, да видим дали ще си държи на думата за понеделник, че да почвам. Като гледам как вие сте засадили, ми се иска и на мен, а после ще показвам дали се е получило.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2906
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1433 пъти
Получил благодарност: 1465 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Клеър »

Тутти , както винаги под конец изправени колчета , като герои са изпъчени . Относно твоите разсъждения по разсадите , искам да споделя как преди отглеждахме разсада за домати , поради липса на място . Това преди 20 тина и повече години . Живеех при баща ми в къщата . Всяка стая имаше по два прозореца на ъгъл . Прозорците двойни . В най- слънчевата стая татко измайстори на прозореца две рафтчета , тоест между двете стъкла . Така разполагах с два слънчеви прозореца и три реда за редене на разсади . Въпреки всичко , мастото е изключително малко за мераците ми . Във всяка кофичка слагах по 5 двойки семенца . 5 дупчици с моливче по 2 семенца пусках . Така си никмеха и живееха до засаждане . Когато ставаше студено отварях вътрешните прозорци да се топлят . Когато ставаше пез деня много топло отварях външните да им е прохладно .
Страхотен парник си беше , виждаш ги по всяко време . Не бяха много красиви разсадите , къде долните листенца жълтееха , къде се издължаваха , че всяко коренче се бореше за живот . Къде ставаха мораво лилави , но като ги засеех в храдината , само след една седмица от нищожни , смотанки растенийца се превръщаха в наперени с яки стебълца и гордо разперени листенца надути като паунчета . Пък сега им се кланям , глезя ги , пикирам ги , размъквам ги като луда , питам се защо и сама не мога да си отговоря .
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5652
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1795 пъти
Получил благодарност: 2053 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Тутти »

Клеър, и аз на тази кълка полегнах. Освен това нищо не рискувам, защото имам пикирани за всеки случай. Нямах намерение да садя непикиран разсад, но така се получи. Ще видя какво ще стане, дори ще сравня има ли разлика като започнат да растат при едни и същи условия в оранжерията. Преди доста години като започнах да садя домати осъзнато, донесоха ми разсад завит в мокър вестник, скубан, връзка стъбла. Беше отгледан под тунел, непикиран. Насадих, първите дни клюмваха от слънцето, тогава нямахме оранжерия, беше на открито, но на третия ден се втурнаха да растат и родиха огромни плодове. После започнаха да падат настрани коловете, не ги бях забила достатъчно дълбоко, доматите тежаха. Сега се научих - със садилото правя дупка и после кола потъва доста здраво след като се овеси човек с цялата си тежест върху него. Коловете не падат вече.
Най-хубавото предстои, както се казва. Тиквички и краставички по примера на сина ми и снаха ми ще садя направо в земята семките. Сина ми миналата година ми показваше чудни снимки с реколта от садени направо в земята семки на тиквички и краставици. Не бях и чувала, че може така.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”