От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
kannamy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1447
Регистриран на: Яну 16, '12, 16:36
Местоположение: София/Богьовци
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 52 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от kannamy »

Те ги моите домати.Не устисках и започнах поетапно да ги ръскам от 3 март.

Изображение
А това е пиперчето

Изображение
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 218
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 427 пъти
Получил благодарност: 383 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от bongibo »

Моите ранни домати са наполовина на късните. Имам само три афена, които г/д ще отсрамят. Другите така и не поникнаха. Не ги и мъчих и тарелката замина в градината. От както са пикирани ги полях два пъти. Втория с алга и бухнаха. Дано не се налага да ги прехвърлям в по- големи чаши :hmmm: Съседката е намятала разсада с краставиците, а аз се чудя, дали да не рътя тиквичките :idea1:
Изображение
И усмихната неделя от мен
Изображение
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6019
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2081 пъти
Получил благодарност: 1196 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

bongibo, по-нататък можеш да си размножиш от колтуци афен.
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 218
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 427 пъти
Получил благодарност: 383 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от bongibo »

Алис, да ти кажа май не ми е много зор за афена. Нали съм по-нависоко и исках няколко корена да ми залъжат глада, докато станат другите. Не съм много фен на хибридите.Надеждата ми е в Малинов ожаровски и воловското сърце, защото миналата година, той стана преди ръгби.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

Не знам защо вече почти никой не говори за лабрадор, дали "модата му" мина или всеки си е открил нещо по-така, но за ранен домат аз все още го оценявам като №1. Кратък вегетационен период, съвсем приличен вкус за ранен домат, издържлив на ниски температури и голяма част от доматките са с големина на кайсии, а някои достигат до 150 гр. Допускам, че някои видове ранно чери може и да го превъзхождат на вкус, но при нас няма любители на поне двойно по малки дребосъци и затова не наблягам на тях. Такива (от подарени семена наричани тогава "коктейлни домати") сеех в голяма саксия (около 1/4 куб.м.) на терасата във Варна, още много преди да се появят семена за тях в търговската мрежа, но тогава нещата бяха други, а и си беше предизвикателство, като всичко ново и рядко срещано. При наличието на голям двор и липса на интерес от консуматори не ми се занимава с дребосъци. Друго си е от два-три домата и една краставица да си направиш цяла купа салата.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6019
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2081 пъти
Получил благодарност: 1196 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Пенкелер, мина му модата на Лабрадора, защото се разболява от алтернария при мене и после спорите на болестта хвърчат из цялата оранжерия. Предпочитам по-късно да имам домати, но да са здрави.
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 218
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 427 пъти
Получил благодарност: 383 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от bongibo »

Penkeler, ето го моя единствен лабрадор от 5 семки.Сят на 15.02…Другите, от снимките по горе са 10 дена по-късно сяти.Абе,не трябваше да ги сея ранните в стар субстрат май(имах половин чевалче биохумус.., миналата година бях доволна).., но все пак го пикирах , както другите и го гледам наравно.Ако устиска, ще е за балкона.
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от МГХ »

Аз сея Лабрадор, защото става първи при нас.
Миналата неделя сложих в оранжерията ранни , в това число и хибридни, 15 корена и са добре. Само един е с почернял връх /ябълки на снега/ , но вероятно го е капнало от конденза. Лабрадорчето ми е 10 см. високо и изглежда перфектно
Днес сложих още 11 корена, а следващата неделя ще продължа да садя.
Репичките и салатките са се наредили.
Толкова се изморих, че забравих да снимам.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

alys написа: Мар 24, '24, 15:40 Пенкелер, мина му модата на Лабрадора, защото се разболява от алтернария при мене и после спорите на болестта хвърчат из цялата оранжерия. Предпочитам по-късно да имам домати, но да са здрави.
Не мога да твърдя за продължителни и трайни наблюдения във времето, но си спомням, че още първия ми опит, за който получих от теб семена, почти се беше провалил. Само за часове в една нощ, в началото на април, температурите бяха паднали доста под нулата. Разсадите бях изнесъл вече навън, под тунелчде, но през деня беше слънчево и много горещо и над двадесетина различни сортове пикирани растения ги полях. На другия ден само един лабрадор беше останал без никакви видими поражения, но само за момента. По късно се отрази на прираста и роди само 5 или 6 доматчета от които после си взех семена. Вероятно съм пропуснал да го полея с останалите и е останало по малко сочно стъблото за да не замръзне. В същата нощ в големи оранжерии при съседи също имаше частични поражения. По Гергьовден, когато при нас няма вече опасност от слани, го посях на открито, но имаше вече вързали две доматчета, като по голямото беше като едра череша. Акцентирам върху всичко това защото бях проследил внимателно целия процес и наистина на 90-тия ден след посяване на семката (ако не се лъжа на 11 юни) вече имах червен домат. В този смисъл предполагам, че не е задължително да се сее в оранжерия и пак може да се получи добър резултат. Ако са пикирани може да се сеят на открито и с плод, когато времето вече е подходящо, но с цялата почва от съда в който е пикирано.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6019
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2081 пъти
Получил благодарност: 1196 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

:) Пенкелер, садя в оранжерия, за да удължа сезона с около 2 месеца. Реколтата от Лабрадора е по-скоро символична. На открито съм го пробвала, но не блесна с някаква космическа скорост. А и в градината за доматите има два парника, така че се обезсмисля сеенето на Лабрадор. Имам къде да го насадя навън, но не съм сигурна, че той ще изпревари другите домати, които са при по-добри условия. Всяка година имам няколко корена домати, които садя по-рано от основната серия. Те са обгрижени, надундуркани, както се полага. :D
Най-ценното качество на Лабрадора е студоустойчивостта му. И аз имам опит със садене при по-студено време. Насадени един до друг, поляти еднакво, на лабрадор видимо нищо му нямаше, а на другото доматче му окапаха листата. После изкараха колтуци, тоест и другото се възстанови.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”