От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7747
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2483 пъти
Получил благодарност: 1373 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

alys написа: Май 4, '24, 21:28 ... Ползвах свредло за дупките. Мнооого удобно! ...
А ако имаш и опънато капково е песен. Моето е на капка 20см, но садя през капка и не меря нищо. Правя крачка и съм на по следващата дупка...
alys написа: Май 4, '24, 21:28 ...Почти всичките доматки тази година са по 2 в дупка. Ще колтуча повече.
И аз имам десетина по два в дупка, но имам много, които са се раздвоили така, че няма как да култуча. Стеблото се е раздвоило на две и расте с два върха еднакво дебели. Тия дни ще снимам.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6080
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2233 пъти
Получил благодарност: 1289 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Имам опънато капково, обаче има разни салатки, манголд, броколи, зеле, моркови, разсад за праз и да не изброявам още. :)
Раздвоените върхове ще оставя, те са на по-високо, а долу ниско ще махам листа и колтуци. Нека пораснат.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1722
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 330 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

Клеър написа: Май 4, '24, 18:22 При нас вали пече , вали пече , няма спиране . Няма да можем скоро да разсаждаме в градината . Разсада ще чака , не мога нищо да променя . Кал и киша . Аз иначе съм готова със схемата . Само дето се заричах , че ще сея 20-25 корена . Дори си повярвах сама . Станаха 86 .
Ако следваме принципите на съвременниците на началото на миналия век не трябва да сме недоволни. Времето си му е време, но на нас все не ни е по гайдата. Доколкото съм запомнил от баби и дядовци има поговорка, че от дъжда по Гергьовден всяка капка е паричка в кесията. И без друго вече няколко безводни години ни последваха, а и зимата не беше достатъчно напоителна. С други думи най нормалното време до Гергьовден е да вали колкото си иска, докато все още е хладно и растенията избуяват, а след това да има превес слънцето. Дъждовете вече трябва да са летни и кратки, а веднага след тях да изгрява слънце. Това, че доматите още не са засети навън не е проблем, защото влагата е наситила почвата в дълбочина и растенията бързо ще наваксат. Засега тенденциите изглежда се развиват приблизително по този начин и ако задържи така ще стане като по учебник. Някъде доста си изпатиха, но тук в източната част сме по добре. Е, днес падна и малко градушка, но не продължително и големина като леща, дето още няма какво да повреди сериозно.
Поне последните 3-4 години при мен се получаваше точно обратното. Дъждовете започваха след втората половина на май, когато всичко е засято, но и слънцето като се покаже направо гори. Така продължаваше около месец, черешите тъкмо са се зачервили и без да наберат сладост направо изгниваха, а доматите не могат да се опрашат нормално заради непрекъснато редуване на мрачно време и високата влажност. Аз за сега съм оптимист, но ще видим нататък.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1722
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 330 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

pepelqshka71 написа: Май 4, '24, 21:41 И аз имам десетина по два в дупка, но имам много, които са се раздвоили така, че няма как да култуча. Стеблото се е раздвоило на две и расте с два върха еднакво дебели. Тия дни ще снимам.
Ако е още в началото обикновено на раздвоените премахвам единия връх, но ако съм ги изтървал и са станали като молив, особено с цвят или поне бутони, вече ми е жал.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1449
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 173 пъти
Получил благодарност: 226 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ugod »

Никога не махам раздвоение на стеблото.Защото това според мен е голям стрес а си е и рана все. пак.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1722
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 330 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

ugod написа: Май 4, '24, 23:47 Никога не махам раздвоение на стеблото.Защото това според мен е голям стрес а си е и рана все. пак.
Е то, все пак, по тая логика, ние не живеем ли постоянно в стрес? Но живеем. Е няма вечно щастие или специален коамфорт за определени видове. В дивата природа някой следи ли кой ще опасе поникнало растение? Хайде да не се правим на Господ и да си вменяваме емоции или задължения!
Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 225
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 411 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ch.petrov »

Христос воскресе

Изображение
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6080
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2233 пъти
Получил благодарност: 1289 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

Воистина Воскресе!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4842
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 586 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ivko69 »

Христос воскресе.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7747
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2483 пъти
Получил благодарност: 1373 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Христос Воскресе!
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”