Албиция /Albizia /

Публикувай отговор
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от ann »

Asarina написа:
ann написа: Asarina, аз забивам около моите 30 сантиметрови бебета едни пластмасови "оградки", разполагам ги близо до албицийките, после покривам "конструкцията" с онази зелена материя за зимна защита на растенията - сигурно я знаеш, привързвам (омотавам) с канап в основата и това е. Не помня дали съм чакала листата да опадат, съобразявам се единствено с прогнозата за времето - като се очаква трайно вече застудяване, действам. По същия начин зачохлям и по-височки (1- 1. 3 м) , но млади още, само че използвам за опора на плата колове. До сега винаги се е оказвало достатъчна защита, дори в онази ужасна зима на 2012.
Дръвчето, което е на 3-4 години, последната зима не съм го пазила по никакъв начин.
Чудих се, чудих се и сложих един стар дървен стол върху албицийката, накарах ММ да поседи на него, за да се позакрепи- :dovolen: Сложих едно паве върху стола и натрупах клони с листа. Няма да пази много, но се надявам да оцелее до следващото ни ходене след десетина дни. Тогава мисля да омотая стола с агривело или с тази зелената материя, която и ти си използвала :dovolen:
Ами супер - струва ми се добър план :dovolen:
Не знам дали да не натрупаш някакъв мулч, тор , борови игли или каквото прецениш , върху корените, някакво загърляне да се получи. Нека кажат по-разбиращите от мен, все пак ти си на леко по-друг климат от мен. Вероятно ще е нужно и да не е твърде плътно затворена, за да има някаква циркулация на въздуха, но предполагам, че седалото на стола оставя въздух отгоре?
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от ann »

Таралас написа:снимай с добра резолюция едно две листа
Виж това, ще свърши ли работа или да снимам пак:

Изображение
Изображение
Изображение


Останалата част от клоните , които не са на снимката, вече са почти напълно оголени, а на тези им трябва едно по-силно разклащане и ще приключат и те. Има останали някакви зелени листа, но вече жълтеят постепенно и те.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от Asarina »

ann написа: Не знам дали да не натрупаш някакъв мулч, тор , борови игли или каквото прецениш , върху корените, някакво загърляне да се получи. Нека кажат по-разбиращите от мен, все пак ти си на леко по-друг климат от мен. Вероятно ще е нужно и да не е твърде плътно затворена, за да има някаква циркулация на въздуха, но предполагам, че седалото на стола оставя въздух отгоре?
Наистина не се замислих, ще им сложа нещо на корените. Освен това ще оставя по-дълги краищата на това, с което ще я завивам и ще ги затрупам отвън с пръст.
Между седалката и албицийката има поне 15см, та ще се оформи оранжерийка. :dovolen:
Засега ще е само със заслон отгоре и от североизток, да видим през ноември как ще е времето :dovolen:
Аватар
Таралас
Кафе машина
Мнения: 3155
Регистриран на: Юли 3, '11, 12:47
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от Таралас »

един последен въпрос, клонките меки ли са , или са свежарки, забелязваш ли засъхване на тъкан по тях ?
Мисля, че имаш силен дефицит на калий и повярвай ми албицията е чувствителна . Разбира се, човек за това е човек за да греши, бих се радвал на чужди мнения, но по снимките на това ми прилича.
VIBER tel 0877 28 88 40 Facebook https://www.facebook.com/georgi.goshev.9
[url=http://www.exoticplantsbg.com/][img]http://prikachi.com/images/194/7864194b.png[/img][/url]
Титаник е направен от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьор.
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от ann »

Бих ги определила като свежи. Централната жила, а и тънките, които поддържат листенцата, са гъвкави, не се чупят при силно огъване . Не бих ги определила като меки, струват ми се жизнени, твърдички и гъвкави, но жълти. Листата, които все още са полузелени/полужълти, се отчупват от дървото с известен натиск от моя страна и клонките в основата си са зелени и свежи ( т.е. сърцевината им). Само съвсем жълтите и кафевите листа падат при леко докосване, но дори и при тях сърцевината на дръжките е зелена.
Може-би трябва да спомена , че предното лято (2013) албицията цъфтя обилно и порастна видимо, обаче есента направи същото като тази есен - много рано листата едно по едно започнаха да жълтеят прогресивно и да падат, а на последвалото лято (2014) изобщо не цъфна. Раззелени се нормално , но не цъфна. И сега това с жълтеенето и оголването.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от mimivd »

Искам да помоля за съвет.Имам албиция от миналото лято,но скоро след засаждането беше окосена по невнимание.Преместих я на друго място,изкара успешно зимата и сега в момента е висока около три метра,права като върлиина.
Изображение (качвам от таблет,извинявам се за обърнатата снимкаl
Трябва ли да прекъсна върха,за да се разклони и ако трябва-кога?
denitsavm

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от denitsavm »

Мисля, че ще си се разклони сама, но ако не почне другата пролет, може да клъцнеш върха :nod: - пролетно време се прави
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от mimivd »

Благодаря ти,Дени!Ще я чакам да пролетта.А другата ми питанка е трябва ли да я завивам?
kali
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1521
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:02

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от kali »

mimivd каза:
Искам да помоля за съвет.Имам албиция от миналото лято,но скоро след засаждането беше окосена по невнимание.Преместих я на друго място,изкара успешно зимата и сега в момента е висока около три метра,права като върлиина.
(качвам от таблет,извинявам се за обърнатата снимкаl
Трябва ли да прекъсна върха,за да се разклони и ако трябва-кога?
При рязането на една изсъхнала кайсия преди месец, стеблото и' падна върху албицията и я скърши наполовина, остана 1,60 м.
Сега е избила и има няколко разклонения, дълги повече от метър. Според мен и сега може да и' прекъснеш върха.
Не я завивам през зимата, имам я повече от 6 г. и не е мръзнала.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от mimivd »

А новите разклонения нагоре ли вървят или хоризонтално,защото при мен двора е с метър по нисък от тротоара,където има пейка.Всъщност албицията трябва да хвърля сянка и там,а короната й трябва да позволява да се седне.
Или иначе казано,от мястото на разклонението,заприличва ли на обърнат от вятъра чадър,дава ли още височина нагоре?
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”