Лалетата - грижи и садене /вадене

Публикувай отговор
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5155
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 253 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от mileni »

Неви, съжалявам за загубите ти :gush:
За котките. Вярно е, че не всички са ловци. Имах сиамка/още ми липсва /тя ги ловеше и ми ги носеше пред вратата.

Тази година, за първи път, откакто вадя лалетата, нямам побелели,като тебеширени станали.
Най-накрая направих нещо, което отдавна се каня. Зарових лаленца под терасата, в ямки. Там не се мокри, не ги нагрява и много слънце. Интересно, че котките са ги намерили, но не са успели много да ги разнесат, леко ги бяха издърпали някои. Бях ги оставила с дръжките, само ги хванах и ги извадих. Но надписите са разместени. Разчитам, че ги садих на групи, да не е голяма шарения. Който има безопасно място може да опита.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2622
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 792 пъти
Получил благодарност: 807 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

ljuboznatelna написа: Ное 8, '20, 09:38 Приех го като лична обида :hihihi:
Абе има-няма и се засегнеш нещо. Аз толкова далечни връзки не умея да правя! Трябваха ми 5 минути дълбок размисъл, за да схвана къв е майтапа, или кво евентуално би могло да те свързва с гладна руенска котка или неспособен куриер :lol:

А няма ли да се засегнеш от конкуренцията на Невиния петел, а? :gydigydi:
Spoiler
Ха - за пръв път май използвам спойлер - тва е много подходящ метод да прикрия многореята си. Словорея .. (как беше, бе - и двете ми ги подчертава като грешни.) Сега мога да си пиша дъъъълги мнения и да си ги крииия :lol: - само баш мераклиите да се ровят да четат!

Люб, каквито и ловци да са твоите добре гледани котараци, не могат да се сравнят с глутница издивели, перманентно гладуващи котки! Тия се хвърлят с риск за живота си върху всичко що-годе мърдащо. Веднъж една котана ми отмъкна нагризаната ябълка (ябълка!) и я влачи 5-6 м. с препятствия, докато разбере, че не влиза в нейното меню.

Може и да не е способна да хване плъх, но присъствието на няколко такива животни определено държи 'сяква гад на разстояние.
А и да, то от плъх до плъх също има огромна разлика. Има едни огромни, колкото котки, но аз някак си не си представих че такива са отмъкнаи лаленцата на Неви. Моите плъхчета на село са около 15 см. (без опашката, разбира се), и определено биха били държани на разстояние от 1-2-3 пъргави котаци. И да, мисля, че тайната е в оскъдната и ниско калорична храна...
Както и да е, всичко това е в рамките на майтапа, понеже Неви няма как да държи гладни котки в гаража :lol: (нито петли) и ще пробва с ефикасната отрова. Но лаленцата там никога няма да бъдат достатъчно защитени, тъй че ще им се търси друго място.

Скривалището на mileni също не е ефикасно срещу плъхове :(

____________________________________________

:ovtza:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10122
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 779 пъти
Получил благодарност: 1385 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от greeneyed »

Неви, не се чуди, слагай отровата, знаеш, че пренасят опасни болести. Ще се размножат, битката тогава ще е по-люта.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2622
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 792 пъти
Получил благодарност: 807 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

То вече е малко късно за тази тема, ама вчера случайно попаднах на ето този каталог на Сара Рейвън и реших да споделя:
https://sarahraven.files.blucommerce.co ... AUTUMN.pdf
Предполагам, че има и за другите сезони и години.

На стр. 10 има съвети за садене на лалета - много са кратки - първо за в градината, после за в саксии.
Та за в градината съветът й е да се садят колкото може по-дълбоко. Е, този израз "колкото може" е малко необмислен от нейна страна, понеже аз мога да ги сложа и на 50 см. дълбочина, само че едва ли ще им е добре :lol:
Шегичка.

Тя съветва да са на 20 см дълбочина - така нямало да бъдат изядени (?! - от елени може би?) и щели да бъдат по-склонни да цъфтят година след година.

Пък какви снимки имааа...
:chchaa: :chchaa: :chchaa:

Можете да видите страхотни комбинации на лалета, алиуми и други пролетни цветя (как не видях по-рано, че самардалата е подходяща за сянка :ufff: - вече я курдисах на най-големия пек)

__________________________________

:ovtza:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2622
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 792 пъти
Получил благодарност: 807 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Олеле - и аз си мислех, че споделям кой знае каква информация... :lol:
Сега попаднах на цели брошури с напътствия за садене на разни неща - отделно пролетни и есенни луковици, семена и др.
https://www.sarahraven.com/customer/booklets

Съжалявам, че са на английски материалите, но напоследък гугъл преводач се справя доста добре и ако копи-пейст-нете текста, мисля че ще разберете достатъчно :)

Само още нещо, което прочетох като важна информация (вярвам, че повечето от вас го знаят):

"Засадете нарцисите, зюмбюлите и алиумите колкото може по-рано есента - още през септември, понеже те имат нужда от голяма коренова система, за да цъфтят добре.
Лалетата трябва да се посадят по-късно - след като студовете са убили всички болестотворни спори в почвата."


_________________________________

:ovtza:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31850
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1198 пъти
Получил благодарност: 2995 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Не вярвай на Сара Рейвън като ти казва, че лалетата, засадени на 20 см дълбочина, ще ти цъфтят "година след година".
Вярвай на мен, като ти казвам, че лалетата искат да ги вадиш по Петровден и есен да ги садиш на 10 см. дълбочина. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2206
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 133 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Nevita »

И в допълнение към написаното от Мери, което е абсолютно точно (с малки изключения - ботаническите лалета, но не всички), дълбочината на засаждане зависи също и от климатичните и почвени условия. Тези 20 см може и да са удачни за Англия (въпреки, че се съмнявам), но не и тук.
Например, при по-плътни почви се засажда на по-плитко, при по-пропускливи - по-дълбоко.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2622
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 792 пъти
Получил благодарност: 807 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Lalel4e »

Да се вадят всяка година е идеалният вариант, но за тези, които не искат да се занимават с това приятно упражнение, може и да е добре да са по-надълбоко, не знам. Все пак 20 см. не са чак толкова много.
Аз моите така ги бях засадила миналата година без дд искам, защото се презастраховах :mrgreen:

Само препредавам. Всеки да си прави каквито иска експерименти :)
Като цяло мисля че дълбочината на засаждане им е последният проблем на луковиците
:mrgreen:

____________________________________

:ovtza:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31850
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1198 пъти
Получил благодарност: 2995 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от Мария Николова »

Ти можеш да си експериментираш и на 40 см. дълбочина и да не ги пипаш 20 години. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
marillia
Баш кафе майстор
Мнения: 2708
Регистриран на: Юни 14, '16, 20:35
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 192 пъти
Получил благодарност: 147 пъти

Re: Лалетата - грижи и садене /вадене

Мнение от marillia »

Мария Николова написа: Ное 21, '20, 16:14 Ти можеш да си експериментираш и на 40 см. дълбочина и да не ги пипаш 20 години. :hihihi:
:lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”