Лалета 2020

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31855
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1202 пъти
Получил благодарност: 3010 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Мария Николова »

Мили мои лалеени приятелки, извинете ме, но ще ви опровергая.
В много новозагорски дворски градини имаше заварени от соца не само бабешки червени и жълти лалета, а лалеени колекции. Моята майка имаше една шарена полянка под голямата стара круша. Имаше от "холандските", от лилиевидните и от богатическите варианти. Вадеше ги на 2 години. На друго място в "чемширената" градинка, в пясъка край фигурите имаше туфа кремаво холандско лале и друга червено.
На татко сестра му пък имаше само еднакви едри лилави лалета. И не даваше. :evil: В дворове на лекари и зъболекари съм виждала богати колекции.
Питала съм и отговорът беше, че както има пътуващи търговци на козметика, парфюмерия и дамско бельо - да! :lol: - така имало и търговци, които показват каталог, клиентът поръчва и след време си получава с наложен платеж поръчката. А търговецът е изписвал на едро от странство всичко поръчано.
Защото още го е нямало форум Хобикафе с поръчките. :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2206
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 133 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Nevita »

Мерко, извинявай! Не исках да обидя селските градини.
И аз се изразих неправилно. Разбира се, че е имало и много други лалета. Просто тук се захванахме конкретно с онези червени и жълти, с ромбчетата на дъното на чашката, като най-често срещани.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2622
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 792 пъти
Получил благодарност: 807 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Lalel4e »

Мила Мария, никой не отрича тези неща, но ние наистина се съсредоточаваме само върху червените и жълтите едновремешни лалета, които са така трайни и не изчезват по изоставените дворове и градини до ден днешен.

Моята баба не е имала други класни сортове, но имаше едни по-дребнички лилиецветни лаленца (не са ботанически и не са сегашните сортове - никъде не мога да видя такива). Те също отдавна са изчезнали :snif: а червените си растат и се множат - затова издирваме точно тези сортове.
:tzvetentze:

__________________________

:ovtza:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10123
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 782 пъти
Получил благодарност: 1390 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от greeneyed »

Nevita написа: Юни 9, '20, 19:19 Айде да се изкажа и аз за бабешките лалета.

Има обаче според мен още заподозрени. Parade и Golden Parade, както сте писали по-горе, по снимки също са неразличими от селските.
Тъй като долупоказаните лалета не са купувани от поръчка, остава да са от натурализираните червени лалета. Като гледам Parade/ Darwin hybrid ,на него ми прилича.Биха издържали без вадене не повече от 5 години, както е описано в сайта. Не мога да намеря кога е създаден този хибрид. :hmmm:

Изображение Изображение

А тези дали са същите :hmmm: не знам

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2568
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1234 пъти
Получил благодарност: 1773 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от gevkati »

Започва саденето :ieeemyzh:
Тази година ще пробвам да спра сляпото куче с рабица. Иначе си е направо покана за Fluwel-ско гурме!

Изображение


Изображение
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1180
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1015 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от borislava.kirilova »

Изображение

Изображение

gevkati, първите са засадени току що и искам Пролет 2021. :ieeee: :D
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2568
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1234 пъти
Получил благодарност: 1773 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от gevkati »

Хехехе, да заповяда баба Марта :hypo:
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Лалета 2020

Мнение от dar »

Не е ли рано за садене? Мислех към края на месеца, началото на ноември да почвам.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10123
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 782 пъти
Получил благодарност: 1390 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от greeneyed »

gevkati, аз бих сложила още 2 пъти по толкова луковици на този терен. :dovolen: При мен от пролетта се завъртяха къртици, копаят, та се късат :svekurva: купчини изровена пръст по лехите, слагах нафналин, капан слагах, няма уловени, пък колко котарака имам вече - 8 на брой, само на вратата висят, работа никаква в градината не вършат, барем някой звяр да докопат, ама де тоз късмет. Та и луковиците бяха разнесли , сега ще започвам саденето :hmmm: , общо взето съм се предала в таз война, просто садя повечко луковици, да има за разнасяне и да остане нещо в градината.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
marillia
Баш кафе майстор
Мнения: 2708
Регистриран на: Юни 14, '16, 20:35
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 192 пъти
Получил благодарност: 147 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от marillia »

greeneyed написа: Окт 10, '20, 21:25 ...пък колко котарака имам вече - 8 на брой, само на вратата висят, работа никаква в градината не вършат, барем някой звяр да докопат, ама де тоз късмет.
Котараците само си живеят живота. Вземи си котка :daaa: И да е по-щурава и игрива :dovolen:
В нашия двор през пролетта се появи къртица. Шашнах се, защото имам доста луковици и още много ще имам да садя :angel2:
С притеснение гледах как всеки ден тунелите и купчинките се увеличават и лошотията настъпва към терена с луковиците. Хрумна ми да заведа едната котарана на това място. Да подуши, да проучи... След 2-3 дни къртичката беше просната като подарък пред вратата ни. Беше се похвалила милата котанка :dovolen:
Те така... :tzvetentze:
Ето я майсторката. Следи всичко от високо :dovolen:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”