От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13546
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 178 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от kim »

Мише, те може да си го купят сега и да си го държат в саксийките, но да са сигурни, че го имат. :dovolen:
Може пък до пролетта да се изчерпа, след като тази маргаритка добива популярност.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1740
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от penkeler »

Миша написа: Дек 29, '19, 19:01 ... като инсектицид се ползва основно далматинската маргаритка, Pyrethrum сinerariaefolium, или според по-новата класификация
Сhrysanthemum cinerariifolium, останалите от рода пиретрум също имат инсектицидни свойства, но много по-слаби
Здравей Миша,
Прочитайки горното и следващите ти пстове ми възникнаха някои въпроси. По спомени, по същото време когато аз правих експериментите си, във форума имаше някакви коментари във връзка с пиретрума и ти беше споделила, че също си правила опити с други маргаритки, но макар и да има някакъв ефект не го оценяваш като достатъчен. Тогава имаше намерение да се снабдиш с далматинската, но беше само перспектива. Сега разбрах, че вече разполагаш с нея и първия ми въпрос е ефекта съществено различен ли е от този на масово разпространените? По снимките в нета не мога да се ориентирам добре за големината на цветовете и ме интересува достатъчно ли е различима от обикновената лайка, че да не се обърка? Защото лайката при мен обикновено е по краищата на обработваеми площи и някои туфи стават доста по високи и големи от тези около които не се копае и полива. И последното, за което не съм сигурен дали ще ми затрябва, че съм много пишман градинар, но ако се наложи как мога да се свържа със споменатата Искра?
Не настоявам за много спешен отговор и Весели празници!
chara
Кафе с мляко
Мнения: 247
Регистриран на: Май 4, '16, 18:42
Местоположение: София
Дал благодарност: 3 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от chara »

Penkeler,само в техническата част - Искра и Стефан са собствениците на разсадник Zelena prolet, точно към този сайт си дал линка за далматинската маргаритка, виж в контактите. Весели празници!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Миша »

За съжаление почти не мога да дам допълнителна информация, от 100 семена никнаха едва десетина , разсадих ги, половината ги изпасоха охлювите, цъфнаха, но тази година така ме завъртя, че нямах никакво време за експерименти, така и не ги пробвах кой знае колко качествено като инсектицид. За приликата с лайката - различават се още от самото начало по самата розетка, цветчетата са доста по-големи от лайката, на аромат са еднакви. Догодина се надявам да имам повече материал за проба, а най-вече време и желание за експеримент, тази година залагах на вече провереното- смес от чаено дърво, лимоново и портокалово, пак не излиза много евтино, но ми върши работа , чаеното дърво е чудесен инсектицид, лимоновото- акарицид, а в комбинация с портокаловото имат и известно фунгицидно действие, но пак трябва да се внимава, на изнежени тъкани с малко по-висока доза се получават пригори , по доматите не, но някои по-нежни разсади ги поизгорих . Обърнете внимание на портокаловото масло, в Европа има регистрирани препарати на тази основа, в България е регистрирано само като подобрител за почва, но основното му свойство е именно фунгицидно.


http://agropal-bg.com/site/post/?id=7063
https://www.slovbul.com/Oro%20Agri%20products.htm

Между другото, уетцит-а е много добър прилепител и омокрител, вижда се с просто око как препаратите се разнасят абсолютно равномерно по цялата повърхност, основно е на база цитрусови масла естествено с невероятен аромат , скъпичко излиза, но пък броя на пръсканията се намалява и най-вече е на растителна основа
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivanina »

Да покажа и днес моите ранни прощъпулници... Ден девети от засяването , рано сутрин - бройката стремително расте. :dovolen: От общо 8 семена, четири са вече на бял свят. Да видим утре, десетия ден какво ще ни донесе. :shock: И пак да кажа това са ултра ранни домати Лабрадор и Ямал, много близки до черито които могат да се отглеждат в саксии, така че ранната им поява не е смущаваща. :nod:
Благодаря за споделеното от Миша и да попитам, маслото от нийм самостоятелно приложено при пръскане на растенията дали няма да е достатъчно средство за предпазване от вредители? Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1740
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от penkeler »

Благодаря на chara и на Миша. Съжалявам ако тези неща са коментирани и преди, но когато такива като мен имат пропуснати дълги периоди, без да са следили коментарите, се получавт объркавания.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2312 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от alys »

Иванина, честито бебета-домати! :)
Кога планираш да ги садиш в оранжерията?

В АгроБио 300 г изсушен пиретрум е 20 лв. В найлонов чорап се слага от маргаритата, накисва се и се ползва след залез слънце, като важно било след 15 минути да се повтори.
Новата партида триходерма, която продават, щяла да съдържа 3 пъти повече от гъбата. Триходермите harzianum, veride и asperellum били от едно семейство и според тях нямало съществена разлика в действието им.
В Зелена пролет имат ограничен брой далматински пиретрум. При затопляне дори през януари можело да се закупи разсад. Гледали ги в саксия навън, завити. Поръчах 2 бр., когато може да се работи.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Миша »

ivanina написа: Дек 30, '19, 10:52 ...........................
Благодаря за споделеното от Миша и да попитам, маслото от нийм самостоятелно приложено при пръскане на растенията дали няма да е достатъчно средство за предпазване от вредители?
Според мен не става, ще поясня защо

Действието на нийма, или оригиналния Нимазал се изразява в спиране на храненето на неприятелите, те стават по-лениви и се хранят по-малко, в рамките на 2-3 дни умират, обаче ако има наличие на вируси тези 2-3 дни са фатални , при положение, че един заразен трипс е достатъчно да се храни петнайсетина минути, за да предаде вируса, т.е. ние ще ги изтребим, но растенията реално вече ще са заразени , трябва да се пръска задължително и с нещо с нокдаун ефект, дано ме разбрахте
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Краси Лазаров »

alys написа: Дек 30, '19, 12:03 Иванина, честито бебета-домати! :)
Кога планираш да ги садиш в оранжерията?

В АгроБио 300 г изсушен пиретрум е 20 лв. В найлонов чорап се слага от маргаритата, накисва се и се ползва след залез слънце, като важно било след 15 минути да се повтори.
Новата партида триходерма, която продават, щяла да съдържа 3 пъти повече от гъбата. Триходермите harzianum, veride и asperellum били от едно семейство и според тях нямало съществена разлика в действието им.
В Зелена пролет имат ограничен брой далматински пиретрум. При затопляне дори през януари можело да се закупи разсад. Гледали ги в саксия навън, завити. Поръчах 2 бр., когато може да се работи.
300 гр. се разтварят в 12 л. вода след накисване се добавят още 6 л. вода,така че целият пакет за 20 лв. е за общо 18 л. вода. Възможно е в сухата маса да има и семена,защото са смлени цветове,листа и стъбла. Може пък от там да го захванем. :stiskam:
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 614
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 66 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Дон Домат »

ivanina написа: Дек 29, '19, 14:03 Специално за Дон Домат ! - Не бързай да хвърляш кофичките с не поникналите доматени семена. Нормалното време за поникване при благоприятни природни условия е 10 дена.
При мен, на температура 23-25 гр. почти постоянна, ако не поникнат до 6-тия ден, на 7-я са в коша.Защото за мен такива растения са слаби, няма да издържат на условията ми и нямат работа в градината ми.Обикновено се показват на 4-тия ден.Това важи само за доматите.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”