калатея

Публикувай отговор
Аватар
frigus
Кафе с мляко
Мнения: 259
Регистриран на: Юли 5, '11, 18:03
Местоположение: Бургас

Re: калатея

Мнение от frigus »

stanislava написа:Страхотни са!
Според мен:
сн.1 - Calathea rufibarba 'Tropistar' или 'Wavestar'
сн.2 - Ctenanthe setosa 'Compactstar'
Благодаря, stanislava :tzvetentze:
Сега ще ги разузнавам :hmmm:
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: калатея

Мнение от stanislava »

Поддържай висока въздушна влажност; като признак за по-ниска въздушна влажност е изсъхване на периферията на листата и при по-продължително засушаване на въздуха се появяват акари. Не е лошо да пръскаш профилактично с акарицид.
през вегетацията - обичат влажна почва, но не преполивай, защото е голям шанса да загние. Не понася добре и продължително засушаване. Листата много бързо изсъхват /завиват се/..
През периода на покой поддържай почвата малко по-суха, отколкото през вегетацията, но пак не засушавай изцяло. В зависимост от това къде я държиш прецени дали да оросяваш през зимата..
Като оросяваш внимавай да не преовлажняваш листната маса, а самия въздух около растението /не бива да попада голямо количество влага върху листата, защото ще започнат да се появяват петна по листата../
Относно торенето - 2 пъти в месеца с тор за листно-декоративна растителност по време на вегетация. Зимата максимум веднъж на месец.
Конкретно за твоите растения - Бъди особено внимателен с първата калатея, поне при мен изключително бързо просъхва почвата и естествено листата много бързо клюмват и започват да се завиват.., също така овлажнявай въздуха без да попада вода върху растението
при ктенантето много бързо ще се проявят петната по периферията на листата, ако не оросяваш достатъчно интензивно. Сякаш по-добре понася кратко засушаване , отколкото калатеята..
Не са трудни за поддържане според мен. Едни от любимите ми интериорни растения. Изключително декоративни!
ааа, пропуснах за светлината да пиша - не обичат пряка слънчева светлина!
Опитай се да намираш време за оросяване сутрин, в краен случай вечер, но по-оскъдно!
:tzvetentze:
Изображение
Аватар
frigus
Кафе с мляко
Мнения: 259
Регистриран на: Юли 5, '11, 18:03
Местоположение: Бургас

Re: калатея

Мнение от frigus »

Ама и аз нали съм си бързак така хубаво ги опръскотих целите, като във войнишка баня.
Обещавам вече няма, само покрай ушите.
Ще бъдат на северо-западен полу-сенчест прозорец в кухнята. Тенджерата ще им пуска влага. Ще им търся гиздави съдинки и напролет - нова булка в прани гащи. :hihihi:
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: калатея

Мнение от stanislava »

:lol:
Изображение
Аватар
frigus
Кафе с мляко
Мнения: 259
Регистриран на: Юли 5, '11, 18:03
Местоположение: Бургас

Re: калатея

Мнение от frigus »

За stanislava
Виж какво намерих. :ieeemyzh: Прекрасно цвете, дано и моето стане такова. Има и някакви цветове :hmmm:
При мен има разни стърчащи стебълца от окапали изсъхнали или болни листа, дали да ги махна?
http://www.zulianivivai.it/it/catalogo/ ... pistar.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://borjana.snimka.bg/other/marantovi.33821" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: калатея

Мнение от stanislava »

супер е! Моите много бързо пускат издънки и попълват саксията. Не са капризни растения, така че ще видиш колко бързо ще дръпнат след пресаждането. Обаче недей да ги ториш веднага след пресаждане, изчакай поне 2 седмици преди първото торене.
Почиствам изсъхналите части като издърпвам леко и много лесно се отделят, ако има някое по-жилаво, изчакай да изсъхне напълно или пък ако е изсъхнало, но не пада - просто го отрежи с ножица.
P.S. моите също са в кухнята :lol:
Изображение
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: калатея

Мнение от vodo-leika »

Желязно цвете е! Втора година презимува на закрития балкон, нито поливам, нито нищо и си расте най-спокойно! :dovolen:
Аватар
frigus
Кафе с мляко
Мнения: 259
Регистриран на: Юли 5, '11, 18:03
Местоположение: Бургас

Re: калатея

Мнение от frigus »

Станисава и Водо-лейка, пратете по едно "цък" на ЛС да видя какво да очаквам, че то рекламните са ехеее!
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: калатея

Мнение от vodo-leika »

frigus написа:Станисава и Водо-лейка, пратете по едно "цък" на ЛС да видя какво да очаквам, че то рекламните са ехеее!
Ъъ, в смисъл?
( затъпявам явно покрай тея изпити) :|
Назад съм сложила снимка, тя не е мръднала кой знае колко. :D
Аватар
frigus
Кафе с мляко
Мнения: 259
Регистриран на: Юли 5, '11, 18:03
Местоположение: Бургас

Re: калатея

Мнение от frigus »

След 30 дена грижи, внимание и обич, едно подхвърлено цвете ми се отблагодарява ето така.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”