Подрязване на клематиса

Публикувай отговор
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от DarinaN »

libra написа:И що така?

а как ? да взема да бая на чумите ? да ходя с книжка и ножица в ръка ? и сантиметър ?
да кажем, че се доверих на интуицията си - от изсъхнало междувъзлие нагоре няма да избие , така че е логично да се махне . освен това не съм се занимавала с рязане на клематиси , не съм професионалист и няма нужда да им примирам чак толкова
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от shoshy »

Galq 03 написа:Саше, мисля че е Дуранди, виж какво е обсъждано в темата :tzvetentze:
calico написа:ами да, няма го щото е толкова популярен, него даже и аз го знам
клематис Дуранди Durandii, от групата integrifolia режат се рано напролет на 30 см над земята- две силни пъпки
не се увива като лоза, расте изправен и иска привързване, а не мрежа
http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.ph ... start=3030" onclick="window.open(this.href);return false;
Не, че аз много знам, но и аз го имам и съм търсила инфо, затова ;)
Галя, благодаря за помощта. :tzvetentze:
Моят, наистина е от тези много разпространените, но е с четири листа. Този Дуранди гледам е с пет листа. Моят също расте изправен, без да се увива. Може би не е точно същия :hmmm:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31836
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1189 пъти
Получил благодарност: 2948 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Мария Николова »

shoshy написа:

Галя, благодаря за помощта. :tzvetentze:
Моят, наистина е от тези много разпространените, но е с четири листа. Този Дуранди гледам е с пет листа... Може би не е точно същия :hmmm:
Същият е твоя. Петото листо е изключение, не е особеност на друг сорт. Някой път и твоя може да направи по изключение пето листо на един цвят. ;) :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от calico »

а някой път и шесто листо Мери :angelche:
миналия цъфтеж имах доста цветове със 6 листенца, трябва да им намеря снимките да видиш

етоИзображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от shoshy »

Благодаря на всички за помощта с определяне на вида :tzvetentze: и ще чакам тази година цвят с шест листа :D
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10135
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 389 пъти
Получил благодарност: 1130 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от МГХ »

Изображение
Ето този имам поне от 10 години и се катери по сливата.Режа го почти никак както ми падне ,но не знам нито какъв е ,нито коя група. Някой познава ли го ?
denitsavm

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от denitsavm »

denitsavm написа:
mons1977 написа:Чета темата от самото начало и видях линк от блу скай към темата за подрязване на клематиси,и какво да видя,аз имам един Хъгли Хибрид,който знам че е трета група,а там пише че е съчетание от B(2) и C.Демек 2ра с подгрупа 2 и 3 та.Посадих го миналата пролет,и сега преди седмица го резнах като трета група на 30 см.,зачудих се защо е тръгнал върху старото леторасло толкоз рано,а то защо било.И сега главата ми е лютеница вече,там пише още, че всяка втора година се реже като 3 та група.А как трябва да го режа другата пролет след като тази го рязах като 3 та група.А между другото си взех отрязано едно от клончетата и си го сложих във вода,просто ми стана жал и сега от едното коленце имам 5 см ново клонче.
Аз да си призная честно малко не ги разбирам тези подразделения на втора група :oops: Но! Първо всички клематиси /както и останалите растения/ пускат нови леторасти от там, където са спряли наесен - най-високата жива, неизмръзнала пъпка. Някой пускат направо цъфтежните си клонки оттам, а други първо водещите си клонки, от които пък пускат странични цъфтежни. Когато ги режем по разните му там схеми, ние всъщност контролираме височината, времето на цъфтеж, както и гъстотота на растенията ни. Имаме достатъчно примери, че клематиси цъфтят даже и въобще да не се режат, независимо от групата си - някой цъфтят обилно, други мижаво, но така или иначе нецъфнали няма да останат...
Клематисите 1ва група цъфтят само на стари леторасти, клематисите 3та група цъфтят само на нови - това е важно, за да преценим къде и колко да ги режем, за да не губим цъфтеж. Клематисите втора група цъфтят първо на стари, а после на нови леторасти.

Какво се случва когато рано на пролет орежем до долу както се реже трета група?

1 - Ако клематиса е втора група, такъв който цъфти кичесто на стари леторасти - ами в такъв случай ще загубим вълната на кичест цъфтеж, клематиса ще цъфне по-късно /когато цъфтят 3та група/и само с простоцветните си цветове /и нищо чудно да не стигне до есенен цъфтеж, но това е доста индивидуално/ Да вметна, че си направих експеримент с такъв клематис Пиилу и миналата година, след ужасната зима го рязах до долу, защото беше измръзнал. Напролет цъфтя по-късно от обикновено и с прости цветове, след това обаче не изрязах нищо освен цветоносните стебла - резултатът: наесен не цъфна кичест /много ясно/, цъфна си простоцветен пак и понеже грам не беше рязан или по друга причина, цветовете му бяха доста дребнички :hmmm:

2 - Ако клематиса е втора група, но само с простоцветни цветове - нищо лошо, ще си цъфти с трета група и също може да не се стигне до есенен цъфтеж, в зависимост от продължителността на първия

И за двата горни случая искам да подчертая, че втора група цъфтят някак си накуп и доста по-бързо им преминават вълните на цъфтеж, отколкото при витицелите и другите трета група

3 - Трета група едроцъфтящите хибриди - тук влиза Хъгли, Блу Ейнджъла, Пинк Фантазито /тези имам/ - това си е техния начин на рязане и те ще си цъфтят така, както очакваме от тях :nod: Въпросът е какво ще се случи ако не ги орежем като трета група, или ги отрежем стъпаловидно, както е приложила схемички тук http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=25&t=736" onclick="window.open(this.href);return false; Блу? - както писах растенията започват нарастване от най-горните живи пъпки, т.е. откъдето ги резнем, оттам ще тръгнат :nod: Тъй като тези клематиси първо пускат основни /водещи/ стебла, а после от тях - цъфтежни, те ще си се развиват по този си начин. Те ще си цъфтят в очакваното време и по очаквания начин :stiskam: Идеята е, че при такова стъпаловидно рязане, те достигат по-голяма височина. Т.е. как ще ги режем зависи и от индивидуалните ни плановеЗа разлика от чистите витицели, новият прираст на едрите хибриди трета група не е толкова "дълъг". Така че, ако си ги искате ниски - винаги ги режем до долу, ако ги искате по-високо ги режем до здрава двойка пъпки погледнато отгоре надолу, ако ги искаме хем високи, хем със цъфтеж по цялата възможна дължина ги режем стъпаловидно /това съм постигнала само с Блу Ейнджъл засега :daaa: / http://storage4.album.bg/3ca/clematis_b ... 635720.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Какво ще стане ако режем трета група като втора - ще цъфти на височина, ако ви е необходима може да процедирате така

След като прецъфтят? - режем обикновено до мястото откъдето е изкарвало цъфтежните стебла, от двойката спящи пъпки под това място ще пусне нови цъфтежни стебла, което за втора група е есенния цъфтеж, а за трета рядко може да се случи втори цъфтеж, зависи от времето през сезонна, когато са отрязани
Режем ли прецъфтелите цветове? - аз ги режа. При Пурпуреа плена, това не дава желания резултат и няма значение - не вади повече цветове, при Блу Ейнджъл и витицелите - живея с мисълта, че определено стимулира изкарване на нови цветове :stiskam:

Защо е важно да се режат до долу веднъж на 2-3 години - ниското рязане стимулира изкарването на нови стебла от основата. При някой клематиси излизат доста, но имам и такива, които да речем за 2-3 години не са се отчели с нито едно такова стебло - Purpurea Plena Elegans ми е от три години с две стебла, рязан до долу уж, но чак тази видях да изкарва от основата ново

И последно да вметна, въпреки опитите ми за контрол, експериментите ми и т.н. стигам до извода, че клематиса става цвете в двора, чак на третата си година тук. Преди това ми боледуват, правят каквото си искат, цъфтят когато си искат и не се придържат към никакви правила :evil: Т.е. дайте им време :daaa: Някои разбира се са по-добре, други са свръх зле, но като цяло тези, на които миналото лято им беше трето тук бяха точно това, което е описано за тях, тези, на които им беше първи или втори сезон си бяха едни хилави клечки със собствено мнение. Така, че жал или не - ами режете ги до долу напролет всички когато ги засадите /от жал и мерак за цъфтеж - след като прецъфтят веднъж ;) /, на следващата пролет - пак до долу :nod: Засаждайте, така че да заровите и една двойка пъпки :nod:

Рязане до долу - имам предвид до здрава двойка пъпки на 20-30 см. от земята
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от pipike »

Благодаря за чудесната информация
denitsavm

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от denitsavm »

Някой ден, ако освен ентусиазъм имам и достатъчно време, ще взема две три клипчета да направя :stiskam: Тия групи звучат толкова объркващо и заплетено в началото, но като свикнете с растенията си, ще видите, че всъщност е "балъшко" ;)
maya_mdv
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1130
Регистриран на: Юни 19, '11, 20:29
Местоположение: Пловдив

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от maya_mdv »

Много полезна и добре смляна информация, Дени :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”