Градина на 10 години в развитие

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5773
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2051 пъти
Получил благодарност: 2464 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Не намирам снимка.Щом открия,ще я покажа.Как ли съм пропуснала да я снимам,не знам?
Аватар
liubami
Кафевар/ка/
Мнения: 789
Регистриран на: Яну 11, '13, 13:08
Местоположение: софия

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от liubami »

Прекрасна,невероятна,вълшебна е градината!Поздравления Тути!
https://flickr.com/photos/147607694@N05 ... 9499790383" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5773
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2051 пъти
Получил благодарност: 2464 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Изображение
Я да си сядам над задачата,че от два дни все се каня и нещо времето не стигаше.Гостите тъкмо си тръгнаха,започвам с разказ по картинки.
Входа към къщата е рамкиран с рози Fayri,цъфтят до сняг и правят две или три продължителни вълни,а и така насадени са много ефектни.

Изображение
А тази хортензия е на самия вход и задушава дървовидната хортензия зад нея.Тази пролет съм длъжна да измисля решение на този спор за място.Може би със силно подрязване,още не знам.

Изображение
А в този момент най-много я харесвам с този хладен цвят.Крие се в светлата сянка на навеса за колите а вода получава в изобилие.Когато са най-горещите дни я наливам допълнително.Не всяка година е синкава,но не съм открила тайната за промяна на цвета.
Сега моля,завийте наляво в посока юг и вече ще сте в градината.

Изображение
Този клематис ми го подариха приятели,не успявам да го поведа по решетката и си расте все на голяма топка.Той и така е хубав,защо да трябва клематисите да са само вертикални?Някои сортове ако имат опора добре стоят на метър височина.Признавам си,че още не съм разбирач на клематиси. :hihihi: Сега обаче като засадя новите,започвам да се ограмотявам,че имам кухини в тази област на знанията. :hmmm:

Изображение
Срещу клематиса на пътеката има три бели дървовидни божури,които са много краткотрайни и при първия по-силен вятър отсипват цветовете.После цяло лято са спретнати зелени храстчета.Това е снимка на единия.Другите два са до него,но нямам обща снимка.
Изображение
Тук в тази група са и двете аукуби,нарастват бавно,обичат шарена сянка,вечнозелени,студоустойчиви,дори да покафенеят от студа,режа и готово,пак растат.Чудесни са.Продължаваме...
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5773
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2051 пъти
Получил благодарност: 2464 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Изображение
Това е пътеката,която води към градината,вечерна пролетна снимка.Вляво е ревизионната шахта на поливната система,която не съм измислила как да я маскирам.Ако някой има идея?

Изображение
Отдясно на тази пътека е навеса на терасата,покрита с вистерии и диви лози.Първите две години пека беше чудовищен,юг,завет,слънце.После като почна да расте това чудо вистерията,не се спря.Сянката стана плътна и много приятна.В 2014г. при големите дъждове лятото всяка седмица режех клонаци,покатерена на стълбата,спираше светлината и направо в къщи беше мрачно.Дори започна да накланя перголата,яка работа.Чак това лято вече се овладя този растеж и стана супер!
На перголата има и катерливи рози,клематиси два в едно място,защо съм ги садила в една дупка :hmmm: ?Ето ги:

Изображение

Изображение
Тази есен насадих и Дарби,защото си знам... :dovolen: А на мястото на отстранените вистерии предвиждам катерачи от холандската поръчка.Още не съм решила кои са за тук и кои за оградата.Идеята сама ще дойде.
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от libra »

Много,много красива градина!Дървета,храсти,просто страхотно!За 10 години -такъв резултат,браво!
alexalex12
Кафевар/ка/
Мнения: 721
Регистриран на: Май 8, '13, 13:33
Дал благодарност: 1 път

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от alexalex12 »

:potekoha: Искам още разходка....
Чакам с нетърпение продължението!
Аватар
gabi123
Кафе машина
Мнения: 3953
Регистриран на: Юни 26, '11, 11:30
Дал благодарност: 82 пъти
Получил благодарност: 81 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от gabi123 »

Приказна градина! :daaa: :tzvetentze: Просторна и красива !
Добре дошла на точното място! :tzvetentze: :tzvetentze:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5773
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2051 пъти
Получил благодарност: 2464 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Честит празник!Нека любовта спасява света. :tzvetentze:

Изображение
Искам да ви благодаря за коментарите за любимата ми градина.Този букет е за вас.Честно казано не очаквах толкова да ви хареса.Направихте ме щастлива и ме трогнахте,наистина е прекрасно съмишленици да дават оценка за положения труд,защото всеки от нас знае какво постоянство се изисква,за да имат градините ни добър вид.Радвам се,че най-сетне има с кого да споделям това доволство.Знам че вие няма да ме питате кога намирам време за градината при толкова ангажименти.Сигурно и вие често го чувате.

Изображение
Тук сме по средата на пътеката и погледа е към терасата.Онази верижка служеше да закачам висящи кошници с петунии,когато терасата беше с много слънце.От доста време се каня да премина на висящи бегонии или нещо друго сенколюбиво,но не ми остава време.Paul's Scarlet е червената роза с малинов отенък и мога само да я хваля:не боледува,цъфти продължително и обилно,висока е повече от четири метра.Пада като фонтан и цвета трае почти два месеца.Красиво прецъфтява.Тази есен я увих около решетката и се надявам лятото да е още по-обемна,защото клоните й са под наклон и очаквам да се отрупа с цвят.В краката й е Princess Alexandra Renaissance на Poulsen,много ароматна.До нея е щамба-англичанка и не съм убедена коя е-Lady Hamilton или Pat Austin,преди години не се вълнувах от наименованието.Бялата роза е айсберг,еднократна е,после цъфти рехаво тук-там само.Много свети на това място.


Изображение
Много обилен цвят.
Изображение
Няколко крачки по-нататък...
Изображение
Това е краят на терасата и там е силно ароматната роза Orfeo.Еднократна е,но два месеца не спира,много я харесвам.

Изображение
Вече се е стъмнило и стига съм ви занимавала.А и Orfeo спи. :lol: :zzz:
Утре може да продължа с разказа по картинки.За финал да ви покажа една красива дъга.

Изображение
Дъгата след дъжд и аромат на озон,обожавам такива мигове...
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Светката »

Невероятно красива, приказна градина!
Как си търпяла толкова години без да ни я покажеш?Добре дошла!
Адмирации! Възхитен съм. :dovolen:
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7409
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 860 пъти
Получил благодарност: 1660 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от ljuboznatelna »

Направо ми падна ченето! :potekoha:
Видяхте ли, скъпи съфорумки, как изглежда градина, която не е претъпкана и растенията не се местят всяка година :mrgreen:
Видях ъгълче от покрива на къщата, подозирам, че и тя е много красива ;)
Ревизионната шахта можеш да скриеш с котонеастри. За три години не личи, че отдолу има шахта.

Имаш ли нещо против да преместя темата в Нашите албуми?
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”