Сухоустойчиви растения

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Миша »

Темата май завива по друг път :hmmm: Тук искаме да покажем растения, които могат да издържат периоди на засушаване , не пустинни, разбира се, да речем да могат да издържат до седмица-две без поливане, или въобще да издържат без особени грижи , като същевременно растенията запазят добрия вид на градината .Такива растения, които с минимални усилия да изглеждат максимално добре. Такава градини също изискват доста грижи, особено в началото , обикновено трябва поне година , докато растенията се установят на новото място и започнат да се развиват добре , при засаждането си трябва редовна влага, за да тръгнат, тази влага може да се достави с по-чести слаби поливки, мулчиране, камъни около растенията,засенчване,гъсто засаждане и н.нат
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10135
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 389 пъти
Получил благодарност: 1130 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от МГХ »

Да , и аз харесвам и искам да постигна нещо такова Изображение
А това е направо :ieeee: Изображение,но какво е растението на преден план с тъмните листа ?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Миша »

На село при баща ми направихме такъв бордюр с лавандули и салвии като на горната снимка , понеже той няма време , а и водата там е малко ,докато се прихванат и тръгнат добре сложихме стари капкови маркучи ,позапушени тук-там , свързахме ги към 10 литрови бутилки от минерална вода , вярно, не е красива гледка,но докато се прихванат се поливаха така, влагата е постоянна ,макар маркучите едва-едва да сълзят ,сега са приказна гледка като нацъфтят
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Noel »

МГХ написа:Да , и аз харесвам и искам да постигна нещо такова Изображение
А това е направо :ieeee: Изображение,но какво е растението на преден план с тъмните листа ?
Оксалиса на Ботан :nod:
Той го поръча от люляци,аз му се усмихнах иронично,а то гледай какво чудо е :potekoha:
Благодаря за тази снимка,Миленка,отивам да го поръчам :ieeee:
Мисля,че и Мишето подготвя няколко нови за нас детелинки :D
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2067
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 58 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от sofy »

Прави ли ви впечатление колко са нагъсто растенията по снимките.Ноел го е извела като основен принцип,но да го подчертая:
Noel написа:Обратно на традиционните градини,тук при посаждането растенията се разполагат гъсто,а след време се разреждат.
Както вече писах,гъстото засаждане предпазва от прегряване и от силните ветрове.
Не пренебрегвайте значението на камъните-под тях влагата се задържа дълго и предпазват корените
в студените нощи.
Гъстото засаждане има ролята на мулчиране.Растенията се подкрепят,засенчват корените си взаимно и някак си запазват влагата по-дълго.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Миша »

Последната снимка на МГХ не е за тази тема, сагината е абсурт да издържи без вода, освен в някои планински области с влажен климат, детелинките също изискват влага .А иначе новите ми детелинки ще са готови за есента, но те са високи , не са като традиционната детелинка :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Миша »

sofy написа:Прави ли ви впечатление колко са нагъсто растенията по снимките.Ноел го е извела като основен принцип,но да го подчертая:
Noel написа:Обратно на традиционните градини,тук при посаждането растенията се разполагат гъсто,а след време се разреждат.
Както вече писах,гъстото засаждане предпазва от прегряване и от силните ветрове.
Не пренебрегвайте значението на камъните-под тях влагата се задържа дълго и предпазват корените
в студените нощи.
Гъстото засаждане има ролята на мулчиране.Растенията се подкрепят,засенчват корените си взаимно и някак си запазват влагата по-дълго.
Да добавя малко,освен че си пазят влага,когато са засадени нагъсто, има и още едно предимство- не позволяват на бурена да никне и да ги задуши ,аз садя всичко на гъсто и после разреждам, защото нямам време да плевя
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10135
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 389 пъти
Получил благодарност: 1130 пъти

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от МГХ »

Това ли е растението все пак Trifolium repens 'purpurascens' Изображение
Изображение Защото при мен детелината издържа на суша перфектно.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от Миша »

Защото при мен детелината издържа на суша перфектно.
..защото си в планина ,детелинката издържа суша,но е по-красива на въздушна влага
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Сухоустойчиви растения

Мнение от botan »

Noel написа:
МГХ написа:Изображение,но какво е растението на преден план с тъмните листа ?
Оксалиса на Ботан :nod:
Той го поръча от люляци,аз му се усмихнах иронично,а то гледай какво чудо е :potekoha:
Благодаря за тази снимка,Миленка,отивам да го поръчам :ieeee:
Мисля,че и Мишето подготвя няколко нови за нас детелинки :D
Хлъц! Ноееел, Теди, какви ги говориш?! :mrgreen: Преди юрках да не казвате на оксалиса детелина, а сега ще трябва да ви мърморя да не наричате детелината - оксалис ли? :lol: :lol: :lol:
Това е селекция на бялата детелина, както добре сте се ориентирали. Тази я има в Есвалд, там е под синонимното име 'Pentaphyllum' = 'Purpurascens Quadrifolium' = 'Atropurpureum'
На тази снимка не мисля, че има сухоустойчиви растения. Според мен няма да се развиват добре и няма да изглеждат добре на сухо.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”