Напояване

Публикувай отговор
simid
Кана кафе
Мнения: 593
Регистриран на: Сеп 14, '10, 09:12

Re: Напояване

Мнение от simid »

Миша написа:Не знам къде си я видяла тази разлика в цените над 100 %,освен при гръцките боклуци,които се запушват почти веднага .Добрите капкови маркучи имат и вградена филтрираща система,която предпазва до известна степен от запушване,но са малко по-скъпи.Цените са от 8-10 ст за 4-5 мила ,което е доста тънък маркуч,11-14 ст за 6 мила,12 и нагоре за дебелите 8 мила маркучи.Аз ползвам дебелите 8 mil маркучи ,нищо,че ги дават едногодишни,служат ми вече 12 години безотказно.
Мише,а може ли да напишеш на коя фирма са маркучите(може и на лични)?
GIOIA(Джоя)

Re: Напояване

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Компенсиращия по инфо от нета е около 0.60ст за 400м,там където питах беше 1.46ст на метър италиански.Не каза на коя фирма,но спомена ,че гръцките са боклуци.А днес мъж ми видял в Бриколаж нарязани,неопаковани по 100м,компенсиращи за 60лв ролката,но не се знае какво производство.Общо взето ми е спешно.От къде да купувам,на коя фирма,адреси?Като предпочитам многогодишен,тъй като ще ми стигнат 100м.И благодаря на Мишето и на всички споделили опит! :tzeluvka:Dal доколкото разбрах,трябва да имаш регулатор за налягането.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: Напояване

Мнение от Миша »

Само да уточня,тези цени,които съм дала,са цени на едро,нормално е цената на дребно да е по-висока,опитах да кажа,че маркучите с ниските цени предполагам,че са с ниско качество.Адреси на магазини не мога да дам,защото не ми се е налагало да купувам малко количество маркучи.Второ уточнение-не ползвам от многогодишния маркуч,така че за него нищо не мога да кажа.А не го ползвам точно заради това извиване,при което няма как да го сложа там,където искам,едногодишния винаги мога да ги промуша,наместя ,срежа ,ако се налага,да сложа някой тройник или коляно,за да го заведа там,където ми е необходимо.А и както уточних,едногодишните при мен са на дългогодишна служба,от 10до 12 години,сега вече ще ги сменям.Позвам маркучи на SIPLAST и на TORO ,изключвам гръцките,с които си връзвам оранжерията,защото за друго не стават :evil: .Това,което се получи при мен,до 5-6 години нямах проблем с маркучите,след това тези на Сипласт при теглене,имам предвид теглене от неразумни незнаещи силата си работници ,при което теглене маркучите се опъват и разтягат до безобразие :evil: ,при това теглете тук-там капкообразувателите започнаха да се отлепят,но всичко това е под 1 % отлепяне.На Торо ползвам маркучите аква тракс ,те са специално пригодени за по-дълги поливни крила,поливат равномерно до 100 м дължина ,при тях нямам никакви проблеми,разтягат се,свиват се,до сега 10 години нямам отлепен капкообразувател .

Сега на въпроса на Дал,преди всичко всички маркучи ,за да работят нормално,имат работно налягане,което задължително трябва да се спазва,обикновено от 0,8 бара до 1,5 бара,аква тракс са може би единствените,които равномерно капят и при 0.5 бара.При по-високо налягане маркучите избиват, като фонтан или пък ще се спука някой маркуч,предполагам,че и при многогодишните е така,изключвам тука фактора качество,говоря за качествени маркучи при неподходящо налягане.Освен това трябва да се полагат на равна повърхност,може да има наклон,но не трябва да "подскачат" по буци ,извивките по-добре ги правете с колена,отколкото да извивате маркуча.

За времето за поливане.Всеки маркуч си има характеристика,при едикакво си налягане дава едиколко си литра на час на капкообразувател,изчислявате колко капкообразуватели имате,по литрите на час и ще сметнете колко литра вкарвате.Някъде бях коментирала,с обикновения маркуч поливате много по-повърхностно,отколкото с продължително поливане с капково.С капковото капката бавно и методично попива дълбоко в земята,ако разбира се й дадете тази възможност.Има и особености при различните почви,при белите например водата ми се "разлива " първо,а после започва да прониква на дълбочина,при червените почви обратно,попива на дълбочина и поставям маркучи по-нагъсто,за да се постигне по-равномерно покритие.Но грубо една поливка от 3-4-5 часа със сигурност полива надълбоко,най-добре вие си преценете на място,след поливка пробно копвате някъде да видите до къде е стигнала водата.Има и значение на какво разстояние са капкообразувателите,ние ползваме обикновено маркучи с 15 см между капките,макс 20 см ,така се получава равномерна водна "пътечка",докато тези на 30 см си правят гьол до гьол и чакай ти равномерно поливане.Май не се сещам за сега друго :hmmm: Дано съм помогнала с нещо :stiskam:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
GIOIA(Джоя)

Re: Напояване

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Даже много помогна!Благодаря! :tzvetoman:
Аватар
nikita10
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Юли 31, '11, 08:42
Местоположение: София

Re: Напояване

Мнение от nikita10 »

GIOIA написа:Моля,да споделите адреси на магазини в София,от където мога да си купя многогодишен капков маркуч на добра цена.Посетих един на ул.Любляна в старата Овча купел.Цената на едногодишния е 0,16 ст. на метър,а компенсиращия-1,46 ст/м.Разрових в нета,но открих само на едро и ми направи впечатление,че разликата на цените е над 100%.Компенсиращия е около 0,60 ст.на едро ,а едногодишния 0,09 ст.Та това ме наведе на мисълта,че може би да го намеря и по евтино на дребно.Ще са ми необходими около 100м,а ролката на едро е 400м.Та ако някой има информация и адрес,много моля да сподели!
Аз също се интересувам от маркуч за капково напояване, моля пиши дали намери и къде
Изображение
denitsavm

Re: Напояване

Мнение от denitsavm »

Ей тук съвсем до нас - на бул. Черни връх и ул. Д-р Борис Вълчев на ъгъла, малко преди околовръстното има един магазин, в който още не съм влезнала да погледна, но си пише с големи букви - системи за напояване
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Напояване

Мнение от kmm »

denitsavm написа:Ей тук съвсем до нас - на бул. Черни връх и ул. Д-р Борис Вълчев на ъгъла, малко преди околовръстното има един магазин, в който още не съм влезнала да погледна, но си пише с големи букви - системи за напояване
Ама ти какво чакаш? Влизай, влизай! :D
Тя твоята е лесна, защото си имаш сериозен помагач в поливането :D Но заради нас знам, че ще пожертваш още малко време :daaa: (не, че ти оставяме много от поръчките...)
На мен от четене ми се замая главата. Сега, докато чакам да събера парите, дано се избистри :angelche: Но малко повече информация никога не е излишна.
denitsavm

Re: Напояване

Мнение от denitsavm »

Чакам да ми се наложи да ходя пеша ... иначе оттам не минавам :angel2: Ще се разходя де, поне брошурка да им взема :nod:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4911
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 374 пъти
Получил благодарност: 319 пъти

Re: Напояване

Мнение от Di_Va »

Тази събота за около 90-100 лв. съпругът ми беше купил (и вече частично е положена половината система) 100 метра маркуч, т- и г-образни връзки, колчета за забиване (фиксират маркуча в земята), няколко кранчета ( за да може даден сектор да се изолира) от Брюколаж на фирма AZUD, маркучът е многогодишен, ще го видим колко ще изкара. Също и някакъв филтър за 12 лв., който се слагал на входа на системата. При зеленчуците направи пробно изпълнение, като за връзки използва от обикновения зелен маркуч, с който поливахме досега. Следващия етап ще са кръговете за цветята и удачно настройване на таймера на помпата, за да се включва, когато е добро време за поливане, без да сме там. Но и без таймера е добре да си включиш поливане и да го оставиш само да се полива :D .
Да добавя капкообразувателите са на 30 см. май не е най-добрият вариант, но ще видим.
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Напояване

Мнение от kmm »

Di_Va, чакаме подробен отчет за резултата със снимков материал. :daaa:
Помпата каква ви е?
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”