Елипсовидната ми градинка

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10119
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 772 пъти
Получил благодарност: 1372 пъти

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от greeneyed »

То аз съм писала спирея, ама съм има пред вид лиатрис. Спирея нямам. Дени, основно ще са рудбекиите, едно , че са ми слабост, второ- смятам да имам голяяяяяяма реколта от семената и да направя големи цветни петна! Освен това ги хвалиха, че цъфтят до късна есен. :mrgreen: А около тях ще настанявам други по-дребни, но многогодишни. Не си представям, че ще улуча и височина и време на цъфтеж, ама ще местим, сефте, те хубавите работи не стават отведнъж! :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Роза1924 »

Наистина проблемът е как градинката да изглежда добре през по-голямата част от годината. А това не може да стане без вечнозелени. Мисля си, вместо будлеята, ако се засади малко, нежно дръвче / не се сещам какво да е/ в тази част на градинката-хем ще прави малко сянка на цветята, хем ще е красиво :hmmm: Само да не расте високо и бързо.
denitsavm

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от denitsavm »

някой ацер ще да е дървото :nod: Виж имат си тема и Дал ги е наснимала :nod: , палмолистните растат бавно, но са и листопдни. Може в единия рай да цопнеш композиция от 3 бавнорастящи иглолистни - пицея коника, някое стелещо се и туя някаква ниска :nod: Реално според мен въобщ не е малко това петно и може да се приложи на Блу схемата за подредба на растенията :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от calico »

Дени, тя идеята на подобни картинки е именно да не цъфтят по едно и също време всички растения, а по групи и последователно, така че като прецъфтят едни други да поддържат цветния огън, и така от ранна пролет до късна есен.
и трябва да се подбират такива които дори и след прецъфтяване остават красива зелена маса.
спиреята е така, ама рудбекията е жалка картинка след прецъфтяване.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от denitsavm »

Именно за това се дразня - аз очаквам 4-5 картинки с растенията, цъфтящи по различно време. Ако ще избирам по картинката, да мога нагледно да видя как ще е април и май, юни, юли, август и септември - общо 4 картинки ще трябват за да онагледят градинката през активния сезон. Рудбекиите не са проблем, защото се режат. Даже пускат и повторни цветове. Аз имам едни наследени и за първа година ги гледах. Едната накрая стана като сух букет и си седя до първи слани.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7409
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 860 пъти
Получил благодарност: 1659 пъти

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от ljuboznatelna »

Будлеята, онова "храстче" на картинката, цъфти цяло лято, но сложих храстчето в кавички, защото при мен си става храстище. А му е сухо общо взето и гледам да не го торя. Спиреята, става въпрос за японска спирея, е най-декоративна пролетта, после прави малко цвят, но пък новите листа, поне при мен, са червеникави и цялата си е декоративна. Ако се реже ниско, става храстче високо 50см и толкова в диаметър.
Като начало бих засадила теменужки, те цъфтят рано, особено ако са разсад, и запълват местата на малките или непоникнали още цветя. Или пространството между луковичните. Шибоя също цъфти рано и ухае страхотно. Имам си и една напаст - нигелата, която се самозасажда още след първото прецъфтяване, дори има време да цъфне пак. Същото се получава и с едногодишната гипсофила. Нигелата има още едно предимство - стои си зелена и зимата, малко от нея измръзва. Между двете вълни на цъфтеж междувременно порасва самозасялата се турта и цъфва космоса. Ако измежду анемонета и ранункулуси се насади хоста, след като те прецъфтят, тя е пораснала достатъчно, за да скрие остатъците с листата си. Кученцата също цъфтят цяло лято. Ако насееш декоративен щир, есента, когато много от цветята са прецъфтели, той ще извиси снага и ще те радва.
Нямам опит с такъв вид цветна леха, моите цветя са пръснати по малко навсякъде, но мечтая за такава и съм й определила вече две места. Но наблюдавам какво се случва и правя разни планове отсега.
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Роза1924 »

Като изчетох всичко, което сте писали за ацерите, прецених, че и те не стават за акцент. Много са красиви, но на стари години:) А и многото слънце върху градинката няма да им хареса.
Все пак ще проверя в един разсадник до нас, където собственика не внася, а отглежда разни храсти и дръвчета, така че са натурализирани българчета - може да има и ацери, издържащи на слънце. Той твърди, че неговите растения са по-читави от вносните и има логика в това.
Сетих се за едни дребни градински бегонийки /захарчета им казвахме навремето/-те са дългоцъфтящи, а и има в различни нюанси. Биха могли да се използват, но незнам как се държат на слънце :hmmm: И все ми е в главата една арчица с клематиси да бучна в единия край на градинката.
ljuboznatelna, нигелата търпи ли пресаждане? Аз също имам тук-там поникнала, макар, че е само синя. Всъщност е много нежна и добре ще стои до космоса например.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от calico »

Роза, с бегонии на слънце не пробвай- загубена кауза.Моите растат и цъфтят най-добре под плътната орехова сянка.

Не го виждам това с малката арчица клематиси- те стават поне два метра и ще ти плъзнат по земята и няма да има ефект. Тва си е повет, освен ако не купиш оня дребния Бижу май беше, или някой като него.
има малки хубави кълбовидни туи които стават една кръгла топка не много голяма и не нарастват повече, но не знам от кой точно вид са, имам такава една.
има и едни малки форми плачущи върбички, или някакви други такива подобни, около метър високи, стават за акцент
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от Миша »

Калико,Роза предполагам има предвид тези бегонийки
Изображение,те издържат припек и са доста компактни.
Аз предлагам да сложиш за пролетта армерии,няколко цвята
Изображение

Изображение

Изображение

след като прецъфтят оформят много хубава ниска кълбовидна зелена туфичка,която е позходящ фон за други цъфтящи

За пролетен цвят също съсънката
Изображение

и естествено любимите ми аурикули ,те също стоят много ефектно след прецъфтяване,правят огромни лъскави листа
Изображение

това са предложения за долния етаж.



Нигелата не търпи разсаждане,освен ако не я изкопаеш ,докато е мъничка с голяма бала земя
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Елипсовидната ми градинка

Мнение от calico »

Мише, точно тази бегония при мен не търпи слънце. Понеже ми е в саксии и я разнасях насам натам докато разбрах че иска сянка
не знам защо така щом е за слънце, на сянката при мен просто полудяваше от цвят :hmmm:
извинявам се ако съм объркала Роза, но това е личния ми опит.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”