Пролетни планове под есенно слънце

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: пролетни планове под есенно слънце

Мнение от Blue sky »

моят съвет е, освен ако не искаш изрично слънчева поляна с трева, да си направиш цветни лехи и да оставиш място с пътека между тях, така че да можеш да се разхождаш и да се кефиш на лехите си с чаша кафе в ръка примерно

обмислям такава тема и събирам материал за нея, като съм гоотва, ще го пусна, да видиш какво имам предвид :nod:

а относно мястото и бройките - избирам сортове, който са малки, аз за грамадани нямам място

и честно казано, нищо чудно след 2-3 години да се окаже, че тия 8 рози на 5 метра са в пъти повече отколкото трябва, обаче, тогава ще го мисля този проблем :lol:

нещо такова, разбира се в по-малки пропорции

Изображение

мисълта ми е, че ако зацветиш цялото 40 кв, ще ти се губи гледката в дълбочина, за да изглежда добре, трябва да сложиш и едроразмерни храсти, и зеленичко, иначе ще стане една цветна какофония и ще се загуби ефекта

а две лехи по 15 кв, разделени от пътека зелена трева, дават по-малък обем и мащаб, позволяват да са само цветя и ще ти е и по-лесно за работа вътре в тях и поддръжка
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: пролетни планове под есенно слънце

Мнение от calico »

ами някак розите изпъкват много добре на тревен фон.
ама то пък една поляна, 7х1-1,5 метра си е пътека от трева.

иначе ся ми даваш идея, цялото това място разделено по дължина на три лехи с две тесни пътеки помежду тях, които в горния край се събират, нещо катот буuвата U. Лехите ще са широки около метър, а пътеките- по половин метър.
обаче напоръчах едни почвопокривни рози които се разпростират на широко и пълзят, идеята беше да полегнат на тревата.....хмммм?????

п.п. да, това на снимката е хубаво, но не мога да имам такава перспектива, мястото е само малко по.голямо от една стая
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: пролетни планове под есенно слънце

Мнение от denitsavm »

Мноого сложно става :hmmmmmm: Аз мисля да опитам всяко растение дето ми хване окото, пук после да махам и пренареждам - каквито и планове да се правят без опит е трудно, още повече, че някой растения може да се развиват прекрасно при един и зле при друг, то кексовете стават различни, та камо ли градините.... Други работи стават за няколко години... Това е хубавото, че има занимавка за цял живот, а най-красивите градини са на няколко поколения творение
Калико, вече се усмихвам като кажеш
calico написа:... аз вече реших че цялата градина ще я правя с ...
- имам спомени за цялата ограда с клематиси-после май станаха влачещи рози, за хортензии и не помня друго, но генералните ти решения са невероятни :dovolen: , както знаеш това ми е любимата градинка от форума и още няколко има, и всеки път си я предстявям каква ще бъде, но е ясно, че в този форум градинка само с нещо няма да видим :D , както и едноцветна градина, така де - ние сме си ненаситни затова сме тук :D

А буква П и на късата чертичка една пергола с пейчица :angelche: ми звучи чудесно на мен - аз съм ЗА
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: пролетни планове под есенно слънце

Мнение от Blue sky »

аз лично съм против симетрията - поне в моите очи, няма място в домашната градина, в парк - тогава е друго нещо

направи две лехи -едната 2,5 метра, пътека 1 м и една 1,5 метра, от другата страна ще й е там, кавото ти се пада

ще имаш място и за почвопокривните и за другите :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: пролетни планове под есенно слънце

Мнение от calico »

Изображение

Ето го мястото, рано тази пролет, сега е поразкопано. От оградката вдясно до дъгата на тухличките вляво, която вече се пада в края на сянката на ореха. Там покрай този извит ред тухлички има вече засадени редичка рози, има и арки. някои от розите ще се махат, но общо взето на ширина около 1, 20 м и по цялата дължина ще има към 12 броя рози. Зад гърба ми е къщата.
Мислех да отделя около 1 метър покрай дървената оградка и останалото по средата да е тревичка. И на тази дясна леха да са почвопокривните, които няма да са по-високи от оградката, тя е половин метър.

а ето и поглед от отстрещния край, откъм дървената арка, снимката е от рано напролет.

Изображение

отдясно се вижда една метална арка в подножието на ореховата корона, до нея ще има още една и в подножието лехата с рози по цялата дължина. Идеята ми тук е за направя нещо като розова стена - на арките влечащи, после вътре в тях имам флорибунди, и най-отпред- по-ниски храстовидни, които сега съм поръчала.
На преден план на снимката пък се вижда обелиска, на който е засаден клематиса дето цъфти като син облак с дребни цветчета, той ще си остане там
Последно промяна от calico на Окт 6, '10, 11:52, променено общо 1 път.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: пролетни планове под есенно слънце

Мнение от calico »

denitsavm написа:Мноого сложно става :hmmmmmm: Аз мисля да опитам всяко растение дето ми хване окото, пук после да махам и пренареждам - каквито и планове да се правят без опит е трудно, още повече, че някой растения може да се развиват прекрасно при един и зле при друг, то кексовете стават различни, та камо ли градините.... Други работи стават за няколко години... Това е хубавото, че има занимавка за цял живот, а най-красивите градини са на няколко поколения творение
Калико, вече се усмихвам като кажеш
calico написа:... аз вече реших че цялата градина ще я правя с ...
- имам спомени за цялата ограда с клематиси-после май станаха влачещи рози, за хортензии и не помня друго, но генералните ти решения са невероятни :dovolen: , както знаеш това ми е любимата градинка от форума и още няколко има, и всеки път си я предстявям каква ще бъде, но е ясно, че в този форум градинка само с нещо няма да видим :D , както и едноцветна градина, така де - ние сме си ненаситни затова сме тук :D

А буква П и на късата чертичка една пергола с пейчица :angelche: ми звучи чудесно на мен - аз съм ЗА

Дени, клематисите вече са покрай оградата и растат, даже някои цъфнаха. На първата снимка която качих ще видиш оградата с клематисите- оградата е от ажурни бетонови блокчета.
А тази за която сега купувам рози е в задния двор покрай басейна който направихме това лято (против волята ми, но пък се отвори място за много рози)

ето за тази мрежеста ограда в дъното покрай пътя са оградните рози

Изображение
Последно промяна от calico на Окт 6, '10, 11:58, променено общо 1 път.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: пролетни планове под есенно слънце

Мнение от Blue sky »

Калико, ето две цветни пътечки

Изображение

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: пролетни планове под есенно слънце

Мнение от orkud »

Блу, на втората снимка , вляво от пътечката има изправени виолетови съцветия. Това лавандула ли е според теб, или съм недоскив :D
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: пролетни планове под есенно слънце

Мнение от calico »

прекрасни снимки Блу. но аз янмам този простор отпред.
а и вече там покрай оградата (ажурната) е направено и не можга да сложа преградна стена от рози. това се пада северната страна на оградата и е доста сенчесто макар и да не изглежда така.

ще я мисля още, или поне ддокато дойдат розите. тревата и без това ще я сея напролет ако ще сея, не сега.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: пролетни планове под есенно слънце

Мнение от Blue sky »

сега виждам снимките

идеята ти е добра така го направи :daaa:
само че, на високата лява страна, където си го замислила, сложи високите, после флорибундите, а отпред не ниски, а почвопокривни - те ще ти дадат точното преливане на стената, тази леха за да е пропорционална, трябва да е по-широка, може би дори 3 метра, за да могат цветята да си дойдат с пропорциите

после пътечката - зелена, зада се откроят почвопокривните рози, а от другата страна нареди ниските рози - ако сложиш там почвопокривните ще ти се изгуби височината и ще стане плоско
а средно високите рози ще ти дадат контрапункт на високата леха и ще си е отделна леха, за която няма нужда да залягаш и да ти е долу в глезените
освен това, като са на някаква височина рози в нея, ще можеш да им добавяш след време между тях гипсофили, флоксове, метличини, изобщо цяла палитра от разни цветенца, които да цъфтят докато розите почиват и да отмарят погледа да не е само рози
самата пътека, аз бих я направила с извивка надясно, като на първата снимка която пуснах и да е лек конус - откъм къщата най-широка и постепенно стеснява при завоя, така че визуално да дава дълбочина, в края й, действително би било хубаво да има кът за сядене и една съвсем тясна ивичка с почвопокривна роза, зад гърба на пейката, с времето може цветовете даже да излизат изпод пейката, сякаш си седнала върху розите :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”