Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 614
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 66 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

Остават 7 дни до началото на сезон 2019 за мен. :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Миналата година започнах на 15 декември, тази реших да е на 10.Искам да повторя някои екперименти с "рязаните" домати.
Основната група ранни домати за оранжерията, не съм решил още кога ще са, може би 6 или 7 януари.
Ама, къде сте вие, къде съм аз.....вашите вече поникнаха... :lol:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Да, бе, поникнали са :D. Заложих още 4 семена, за всеки случай. Само ги киснах малко в хладка вода.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

Колеги,защо толкова рано сеете?
Миналата година в края на март имахме сняг.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Е, то през лятото и баба знае :hihihi: :tzeluvka:
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 614
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 66 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

alys написа: Дек 3, '18, 12:51 Е, то през лятото и баба знае :hihihi: :tzeluvka:
:daaa: :daaa:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

Нещо ме подкокоросвате,но имам горчив миналогодишен опит. :ufff:
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 614
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 66 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

Искам да питам, някой беше писал, че е използвал Триходерма.Веднага да си каже кой е че не мога да го намеря... :sbandit:
Аз тази година търсих малки разфасофки на Трифендер, но не намерих, а сега ми попадна друг препарат със същите гъби.В оранжерията имам освен телени червеи и нематоди.Пишат, че където има такива гъби, тези гадорийки ги заобикаляли. :hmmm:
Интересно ми е да пробвам, при доматите нямам проблеми, но при краставиците е ужас.
Ето малко от описанието:
....той съдържа Trichoderma harzianum и 5% екстракт от морски водорасли. Trichoderma harzianum унищожава патогенните гъбички в почвата като Pythium , Phytophtora, Rhizoctonia, Fusarium, които са причина за гниенето.
Съчетанието от всички тези полезни вещества в продукта гарантира, редица предимства като:
- елиминиране на патогенни гъби от почвата;
- повишаване устойчивостта на растенията при внезапни и температурни промени, стрес и заболявания;
- стимулира растежа;
- подпомага натрупването на полезни микроорганизми около корените;
- намалява засоленоста на почвата;
- подобрява кълняемостта на семената и растежа на разсада;
- подпомага растежа на кореновата система;
- повишава обема на катионния обмен и абсорбцията на хранителните елементи.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 634 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

mimivd написа: Дек 3, '18, 13:12 Нещо ме подкокоросвате,но имам горчив миналогодишен опит. :ufff:
Мими,не им се връзвай... :lol: Играем си с по няколко коренчета,да не скучаем..Аз примерно съм с едно Лабрадорче.. :snif: Едно,ма си расте както трябва,имам същинско листенце.. :ieeemyzh:

Донче,за тая Триходерма гледах много негативни руски клипчета..Била убивала червейте и ларвите на златката..Що не си вземеш Байкал М1..За него нищо лошо не прочетох..
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Ха-ха, аз по това време на годината правя планове и така успявам да неутрализирам поривите да почна ей сега. :D
"Разпънала" съм едни разграфени екселски файлове и съм се отдала на изчисления - от кой сорт по колко, на кой ред, на кое място в реда... :hihihi: ; кога да сея, кога да садя и пр. И как ще намествам разсада докато е на закрито плюс останалите разсади... Това ми действа много успокояващо. :D
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 614
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 66 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

ivko69 написа: Дек 3, '18, 13:33 ...Донче,за тая Триходерма гледах много негативни руски клипчета..Била убивала червейте и ларвите на златката..Що не си вземеш Байкал М1..За него нищо лошо не прочетох..
Ивко, аз Байкал взех, но не знам дали ще помогне за нематодите.
Виж каква пишат тук-
"Изолати от Trichoderma са използвани при домати за контрол на галовите
нематоди. Наблюдавано е подтискане на плътността на ларви втора възраст, намаляване на нападението и увеличаване на добива.Оценен е потенциалът на гъбния агент Trichoderma harzianum за контрол на галовите нематод и Meloidogyne javanica.
При оранжерийни експерименти галообразуването е намалено и се увеличава свежата маса при заразени с нематода доматени растения, при които почвата е предварително обработена с Trichoderma. Всички щамове Trichoderma показват способност да колонизират яйца и ларви втора възраст."
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”