Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Публикувай отговор
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Lizi »

Вили какъв сорт е ? Браво на него! :ieeee:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Виола »

Лизи, Helleborus Atrorubens е. Ще го снимам пак като се отвори напълно. Има пъпки и нигер-а, но едва се подават над почвата. :dovolen:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31789
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1151 пъти
Получил благодарност: 2827 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Мария Николова »

Големи подстрекателки сте, Лизи и Вили! :svekurva: Ще ме накарате да ида до гората да си наизвадя прост нашенски кукуряк. Ами...ще трябва да му донеса и малко горска сянка... :snif: Или да се развъжда колко може, пък Иса като ми изпрати магнолиите, ще местя кукуряка под сянката им. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Виола »

Ако вадиш, вади и на мен. :angelche: Нашенски зелен нямам, не съм го срещала по нашите гори. Преди години го видях цъфнал на една вила по Витоша и сън не ме хващаше от къде да си намеря. Сигурна съм, че и ти с един няма да останеш. :liubov2: :tzeluvka:
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Lizi »

Преди много години моя баща донесе такъв зелен от гората и го засади в градината.Макар ,че майка ми каза неможе, ще ни избягат кокошките . :lol: Той беше чел че корена е много отровен и беше решил да го развъдим да пръскаме срещу въшки с корена му. /Дали пък не става и за белокрилки?/ Та вече доста години поне десетина го имам в градината.Нито цъфти ,нито се развъжда. Така че недейте само ще го изхабите. Вчера си говорим с една комшийка и приятелка и тя ми казва че горските минзухари са изчезнали.Аз също съм садила един лилав пролетен от хижа Здравец ,но при мен също изчезва. Искат си определена почва явно.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31789
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1151 пъти
Получил благодарност: 2827 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Мария Николова »

Виола написа:Ако вадиш, вади и на мен. :angelche: Нашенски зелен нямам, не съм го срещала по нашите гори. Преди години го видях цъфнал на една вила по Витоша и сън не ме хващаше от къде да си намеря. Сигурна съм, че и ти с един няма да останеш. :liubov2: :tzeluvka:
Вили, почти се бях разколебала, като четох Лизи. Но се сетих, че хижата ще е на някаква сериозна надморска височина. Това е пречка да се присписоби. А гората ми е на тукашна надморска височина - в полето, на 10 км. от компа + 2 км. пеша, че корсичката не е като Жигулата, ;) трябва безпомощно да ме чака на асфалта. :hihihi:

"Има ли за мен, то значи, че има за тебе.
Има ли за тебе, то значи, че има безброя." ;)

И ще кажа каква сме я свършили с корсичката. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
dal

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от dal »

ми..аз си купих от сортови семена 4 сорта коренища по 1-2 лв и даже ги насадих...винени зелени бели с по тъмно
къде ги копаете тези , дали ще се приспособят в дворовете? по горите е друго , все пак
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Виола »

Дал, аз имам вече доста сортове, събрани от тук- от там, но повечето са хибриди. Този зеления е много ефектен и е с точно толкова едри цветове, колкото и хибридите. Моята градина е в подбалканско селище и мисля, че ще се приспособи в нея, стига да го намеря.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31789
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1151 пъти
Получил благодарност: 2827 пъти

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от Мария Николова »

Ще опрашваме дивак-кукуряк с купешките ви, ще събираме семена и ще цъфтят супир-нови хибриди. :hihihi: Или ще развалим готовия хибрид. :oops:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
kmm
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1220
Регистриран на: Сеп 13, '11, 14:06
Местоположение: Пловдив

Re: Кукуряк - Хелеборус / Helleborus

Мнение от kmm »

s_t_m написа:Ще опрашваме дивак-кукуряк с купешките ви, ще събираме семена и ще цъфтят супир-нови хибриди. :hihihi:
.. ще цъфтят в лилаво-зелена гама. :hihihi:
И аз се чудех, дали ако си примъкна от гората (няма и 5км. до там), ще оцеле при мен. :hmmm: Ще чакам резултати от експеримента "Пренасяне на Кукуряк с Корсичка" и тогава ще пробвам и аз. :D
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”