Градината до Фурната

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 380
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 156 пъти
Получил благодарност: 379 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от радост-31 »

Добро утро, даскалице! 💞
И снощи ги четох и гледах тези люляци, и сега пак реших да намина и да се заредя преди писането на тема за емоционалното и социалното развитие на децата в предучилищна възраст.
Та за люляците говорех - те и лалетата са символа на този период за мен.
Като бях малка живеехме в къща на един от пловдивските хълмове. Заставайки пролетно време на оградата на терасата пред мен имаше един ароматен люляков пояс, след него - половината град, а за финал-полите на Родопите. Сред тази дълга редица от люляци - може би около 30 метра имаше само един-единствен бял, точно пред вратата на баба Невенка.
Права си - люляците са хора! 💞 Любимите ни хора! 💞
Радвам се, че имаш място за няколко!
Наистина по някакво странно стечение на обстоятелствата и в първия ни селски дом, и в настоящия имаше люляк - живо късче от моето детство!
Прегръщам те!
До скоро!

Изображение

Послепис : Не е люляк, дрян е! Защото дрянът е надежда, а люлякът - любов! 💞
Diadolin1975
Дълго кафе
Мнения: 131
Регистриран на: Яну 10, '17, 18:59

Re: Градината до Фурната

Мнение от Diadolin1975 »

Здравей, Тути, мисля, че белият люляк на които не му знаеш сорта е ,, красавицата на Москва"
Аз имам такъв .Отначало всяко цвете започва да разпуква в бледо розово и да разцъфтява в бели розички.
Много силен аромат.
От една английска поръчка и го чаках цял месец да пристигне.
Даже миналата есен се излъга да цъфне обаче нещо се пресече , а и го стресирах, защото го местих от градина покрай Дунав във Варна.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5091
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 316 пъти
Получил благодарност: 1414 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от Lilly »

Dewina написа: Яну 28, '21, 18:18 След труден ден вечер разглеждам енциклопедиите за люляци "Время сирени" и ""История руской сирени памяти Колесникова"...не мога да имам всички сортове, затова си ги гледам на картинки ...Историите им са удивителни...

Луда съм по люляци...
Няма да ти казвам колко много се зарадвах, че се върна в цветарските теми.
И само кажи , че искаш още люляци - за теб ще направим специална и персонална поръчка за люляците на Шмид.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10133
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 389 пъти
Получил благодарност: 1111 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от МГХ »

Здравей, Ваня! Приближаваш ли се към нашия балкан ;) Колко е надморската височина?
Ще ти хареса. Балканът си е нещо много лично, топло и родно. За мен е като Deja vu или завръщане у дома. Може би защото коренът ми е балканджийски, знам ли. Ако и ти имаш балканска жилка в кръвта, ще си дойдеш точно на мястото.
Колкото до тревите, спасение няма. Всичко е трева. ММ също промърморва за постоянното ми противоборство с плевелите, но няма избор. Не може да ме откъсне от градината.
Време за планиране и мечти. Най-хубавият момент от правенето на градина.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5293
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 123 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от Daniela Pargu »

А , приятна изненада !
Девина, добре завърнала се !
Познала съм ,че е нова градина !
Много се радвам да си пак сред нас , че и в Балкана !
:tzvetentze: :tzeluvka:
Аватар
desi_slava
Баш кафе майстор
Мнения: 2777
Регистриран на: Дек 13, '09, 11:39
Местоположение: СеВлИеВо
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 116 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от desi_slava »

Добре си се завърнала при нас, Девина! :tzeluvka:
Нов двор, нова къща, ново начало....
Разкажи повече.Къде се намира? Да не си около нас - да станем комшии :D
Постоянно ли ще сте там? Разказвай и показвай!Обичам да те чета.. :gush:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5726
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1953 пъти
Получил благодарност: 2246 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от Тутти »

Dewina, в темата за прекрасните градини има едно видео от Катина, за градина, която не изисква почти никакво ухажване. Има иглолистни, флокс, фуксия. Много ми допадна това, което казва стопанката на градината, как е стигнала на практика до постоянната красота, която се нуждае само от минимални грижи. Аз лично бих добавила рози, хортензии и ириси, но само малко. Треви също.
Споделям това, защото ще правиш нова градина, а вече сигурно знаеш колко труд е да отглеждаш безброй растения. Аз ако сега правя градина, няма да се увличам по толкова много рози, затова раздадох много тази есен. Дори мисля да продължавам, до оптималния и посилен брой, който да не ме натоварва.
Ти имаш невероятна гледка към Балкана, направи градината сякаш е безкрайна, ти го умееш, да прелива погледа надалеч. Живей в имение, сякаш цялата гора е продължение на двора.
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от Dewina »

Благодаря, мили момичета, за топлото посрещане!

Селото е в Балкана около Търново на 550 м надморска височина.

Тутти, абсолютно си права... Намерих видеото, което katina е поствала... точно това искам...
С розите много ще внимавам... Досега 2 бледожълти ниски еднакви, две бели храстови еднакви, две катерливи остинки за арка, различни сортове са посадени вече... И Очи за теб боднах, че то само аз нямах, мисля, тази роза.

Фуксии не ми харесват много... Не може ли да ги заменя с люляци... Ще обримча едната страна на мястото с тях...
ИРИСИТЕ от малката ми колекция с Dykes медалистите ще раздам... Ще си оставя само няколко сини и бели сорта...

С иглолистните съм много зле... Нищо не знам за тях... Полека-лека ще си купя и тях... Не много...

Ще започна от тревната площ... Зелено е, ама може по-добре... Личи, че не е била обгрижвана... Ще аерирам, имам и хубава тор за тревни площи...
Искам да оставя простора небарнат... Да си остане простор😇... По-малко да е... Лавандули... синьото е добър цвят за мен...

Божурите също харесвам, ама и тях ще намаля... Розовите ще раздам... Розово не е моя цвят... Даже за цвете...къщичката е бледожълта към охра, жълто ще и пасва...

Хортензии... нямала съм досега... Ще пробвам дали ще виреят тук... Само бели сортове ще садя...

Едната страна на мястото граничи с реката... Там нищо няма да садя, то там си е направено от природата... Няма да й се бъркам... Река и зад нея гора... Може само до вратата към реката нещо да сложа. За акцент.

Така е трудно да си представите, но ще снимам скоро...

Дръжте ме изкъсо да не прецакам Балкана с шарения, розова “романтика" и да не удуша простора с вродения мой замах на човек, дето си мисли, че разбира от градинарство, щото различава роза от божур...

С две думи - просторът е голямата ми грижа... хайдутин съм, все пак... .. Имам и пушка даже... Без майтап🤠.
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5293
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 123 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от Daniela Pargu »

:ieeemyzh:
Комшийкаа !Остава да кажеш и селото ..../може и на ЛС/
До кой град сте близо ?
Търновския Балкан е с особен чар :daaa:
А постоянно ли ще сте тук ?
Разказвай всичкоо!
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от Dewina »

Дано да се случим комшии! ❤️
Да, постоянно искаме там да живеем, селяни да сме, да чуваме реката как бучи, гъби да берем, да косим и слушаме историите на местните.

Варна, София зарязваме... Голяма скука там, като в целофан се чувствам в град и ми е тъпо, та се не трае... Искам да съм свободна... Свободата да си с природата, да се гушкам до сърцето й, да я следвам със сезоните... Да си хортуваме за туй - -онуй...Да остарея там... Да имам пейка пред Фурната. Да седя там и чакам. Някого. Нещо.
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”