Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 614
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 66 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

Хайде, да ни е честита новата тема и да се запиша и аз.
За броя на доматите да кажа, пред години баба ми, си знаеше всяка година точно 200 корена САМО Рила.Тогава бяхме 6 човека, нямаше болести, трипсове, акари и други такива, поне при нас, а пък и баба никога не е пръскала с нищо.Та от тия 200 корена имаше за салата, правеха се поне 100 буркана/от големите, май 1л./ домати във всякаква форма и поне още 100 от малките.Отделно лютеница и незнам колко хиляди бутилки доматен сок..
Ама домата кисел и ние ходехме при другата баба да ядем хубави големи червени домати....еех времена...малко се отплеснах.
Сега, домати гледам само аз и пак там някъде около 200 корена.Семейството е двойно по голямо.Домати пак има за всичко, но реално ни стигат само около 30-40 в оранжерията/само хибриди/ и около 50-60 отвън.
Та, какво искам да кажа, много е важно какви са доматите, а не колко са.
При мен за тази година, в оранжерията ще има Ръгби, Афен, Оптима, Биг-Бийф/който нито е биг, нито Бииф, ама е страхотен, става по рано от Ръгбито/.
Ще пробвам пак Панекра.А, и два корена IGG точно на вратата, хем да пазят завет на другите, хем да дразня комшията. :lol:
За отвън, Розова магия и Фантазия задължително и повече.След това Бонония, Сърцето на Албенга и други мои селски.
Мисля да пробвам и наслада пак тая година.
Сега се замислям и за Розов идеал.
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1318
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от d_vitanova »

Имам съвсем конкретен въпрос:
- Като примамка за трипса ще садя фацелия. Аз садя 3 дъъълги реда домати /70-90 корена/ направо в градината, около 5-6 май. Чета , че фацелията се сади от март до май.
Значи правя така ли - садя 2 реда фацелия м. март по края на доматеното място и през май вътре си правя 3-те реда домати? Това ли е "пояс"? Или просто я садя тази фацелия някъде из градината?

Тагетиса за какво го садяхме :hmmm: ? И той ли в пояса? Или между доматките?

Уфффф! Що не направим тема "Съветите на Миша"? Не за писане , само за четене - първо, второ, трето?
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от iv.tarlen »

Здравей, cameraman!Споделям от личен опит, ако имаш много гости през лятото, които пият много ракия,освен това ги изпращаш с торба пълна с домати, залагаш на 160-180 корена, иначе на 1/2 корена.Ние садим сорт Ръгби в парник и още няколко сорта, но разсад си купуваме от производител.Розово Ръгби, най-много ни допада като вкус тънка люспа, месесто и много сладко, особено към м.септември, а извън парника черита, жълти за пълнене и разни по-изчанчени за ох и ах като дойдат само консуматори, а не разбирачи на сортове.
Миналата година за първи път правих разсад, нямах никакви загуби.Тази година пак ще правя, всичко зависи от семената.Топло,светло и постепенна адаптация на разсада.Разсадът го правя в торф, Миша така ме е учила и свикнах.
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от iv.tarlen »

Да добавя, ние сме 3-ма консуматори и правя всяка година около 140-150 буркана домати, плюс N на брой бутилки доматен сок.
Аватар
cameraman
Виенско кафе
Мнения: 452
Регистриран на: Яну 6, '18, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от cameraman »

Благодаря. Ще повярвам на форумния разум. Мисля да се съсредоточа към 60-70 корена. :D
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31836
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1189 пъти
Получил благодарност: 2941 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Мария Николова »

d_vitanova написа:Имам съвсем конкретен въпрос:
- Като примамка за трипса ще садя фацелия. Аз садя 3 дъъълги реда домати /70-90 корена/ направо в градината, около 5-6 май. Чета , че фацелията се сади от март до май.
Значи правя така ли - садя 2 реда фацелия м. март по края на доматеното място и през май вътре си правя 3-те реда домати? Това ли е "пояс"? Или просто я садя тази фацелия някъде из градината?

Тагетиса за какво го садяхме :hmmm: ? И той ли в пояса? Или между доматките?

Уфффф! Що не направим тема "Съветите на Миша"? Не за писане , само за четене - първо, второ, трето?
Със същата цел ползвах фацелията в лалеената полянка, Доне. :nod: Сей семената като...райграс още през март-април. Никакви разсади не ти трябват. "Сей, сеячо, семето..." - така с ръка разхвърляш семената и после минаваш леко с търмъка - горе-долу да се объркат пръст и семена. Пръскаш вода и готово.
После си сади където трябва доматиту. ;)
Фацелията цъфти с най-истински синя багра - цьолинблау. :liubov2: :mrgreen: Остави да зреят семената и да се самозасява.
Ще чакам снимки с червено домати на небесно син фон. :ieeee: :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
нина
Кафе с мляко
Мнения: 211
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от нина »

Фацелията я садих като сидерат, най-евтино излиза от Semenata.shop. Слагах сини и жълти лепки и наистина имаше различни буболечки по едните и по другите, но като не ги познавам....
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

Тез двата сорта пише ранозрели 30-40 дни. Парис F1 и Дорина F1........ някой пробвал ли ги е?
Дали ще стават за ядене?
https://geosemselect.com/produkt-katego ... b8/page/2/
May the Force be with You!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

clock написа:Мише, моля те, кажи отново за растенията живи примамки! Трябваше да са сини, но кои бяха?
Мога да кажа кои лично съм пробвала и вършат работа, иначе почти всички синьо-лилави на теория трябва да ги привличат, като има значение какъм трипс има наоколо, тютюневия трипс се лови и на жълти и бели, докато калифорнийския-основно на сини, може да ги разпознаете по цвета на коремчето ,или по-скоро на долната част на тялото- калифорнийския е с по-тъмна долна част, обаче това може да се види само на примамките. От личен опит- най-добре се ловят на сините петунии, за това садя много петунии от софистиката Blue Morn - цветът ѝ е много голям и на ярко синьото веднага проличават петната, другата петуния, която незнайно защо лови трипс е Пикасото, цветът е съвсем различен от това, което трябва да привлича, но е факт-привлича ги, на теория синьото калибрахое също би трябвало да привлича трипса, но първо се лепят на петуниите, после скачат на калибрахоето, и а на петуниите повредите са много по-забележими. Друго растение, което много привлича трипс, е брахикомето, щом цветчетата станат деформирани и избелели трябва да се следи за трипс.За фацелията писах, кофти е, че е височка и се изкривява, но цъфти невероятно красиво, а ароматът ѝ е божествен, добре е в пояса да има и високи кулисни растения, за да спрат летежа на цикадите, които път пренасят вируса на столбура, цакадата обикновено лети началото на юни, така че дотогава трябва да сте направили плътна стена около доматите . Фацелияата може да се ползва в началото като сидерат заедно със синап, после правите пояс , който цъфти цяло лято, ако не го изядат трипсите. Тагетисът- ползва се против нематоди, няма отблъскващо действие против трипс. Отблъскващо действие против въшки има босилекът, магданозът подсилва вкуса и аромата на доматите, копърът-обратно, често прави вкусът неприятен. Най-евтино фацелия взимам от сортови семена-към 17 лв кг май беше, тази година още не взимала и не помня точно. Пропуснах ли някой въпрос?
А,да, не ми се ще да пропусна съвсем без да спомена коментара на Иванина, защото ми направи впечатление
Не предполагах , че отглеждането ми на домати може да се окаже след време - задача с повишена трудност.
обаче отговора ми може да предизвика поредната полемика, а сега нямам време за такава :mrgreen: само ще вметна, няколко пъти споменаваме до какво води непрекъснатото обработване на почвите - унищожаване на микробиологията , а много от почвообитаващите бактерии помагат на растението да добие естествен имунитет към редица болести, когато тези бактерии ги има обаче ... Според едни стряскащи цифри ако продължаваме така до 20 години плодородността на българските почви ще падне под 1 %, това е прогноза на български учени, в Европа на места вече са на това дередже и се разчита основно на обилно торене :eeeh:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4865
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 629 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

peterstamov написа:Тез двата сорта пише ранозрели 30-40 дни. Парис F1 и Дорина F1........ някой пробвал ли ги е?
Дали ще стават за ядене?
https://geosemselect.com/produkt-katego ... b8/page/2/


Сигурно беритбения период е 30-40 дни,ако узряват дружно... :hmmm: Щото ако са с такъв вегетационен период до беритбена зрялост ....баси...Лабрадора отиде на кино... :lol:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”