ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15971
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 979 пъти
Получил благодарност: 1911 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от Гео, граф »

dal написа: ... какво те гризе , отиваш на пазара април , похарчваш 20 лева и отнасяш в същи 15-20 туфички , които цъфтят още първата , а след една година са кълбета диаметър 30-40 см поне ....
:daaa: ... Хапцелютно ! :tzeluvka:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Bi_
Кафевар/ка/
Мнения: 991
Регистриран на: Дек 12, '09, 14:57
Местоположение: РУСЕ

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от Bi_ »

Тази година не намерих"бабешка" лавандула.Дано догодина имам късмет :stiskam:
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от ida_ili64 »

Географ,поздравления за положения труд ,усилие и упорство! :daaa:
Първото,което и аз визирах за бордюр бе лавандула-с годините израстват страхорни храсти,тук в Германия стават по 60-тина сантиметра...Аз съм си купувала 2 пъти в саксия-прихвана се без усилие.От семена опитвах веднъж на шега-не се появи никой.
Хубаво би се орадило и с градински хибискуси,но си е чакане да порастнат,но то и нищо не става за един миг.Но пък след време,ще скрият градинката за погледа на минувача,а едва ли това е добра идея-красотата трябва да се вижда,за да радва окото и да прави хората по-добри.
А дали юка би виряла ,защото си спомням,че Ерик ни носи на една среща и каза,че има доста израстъци?Гледам,че е сенчесто обаче,а си мисля,че юката изисква слънчево,огрято място.
Относно програмата за озеленяване в С :daaa: офия,мисля,че обхващаше експериментално 3 софийски квартала:Сладина...и другите два не се сещам вече и сумите бяха до 3000 лв.Но наистина натиснете домоуправителката,ако не й се ходи,да ти направи на теб едно пълномощно да я представляваш относно изграждането на градина пред блока,пред общината ви.Това мисля,че може да се направи и струва 6-7 лв.Стига ти да имаш желание и време за да се занимаваш.Пожелавам ти успех в начинанието! :daaa:
Би,не знаех,че и ти си отглеждаш предблокова градинка :daaa: !Ще се опитам да ти донеса на лято лавандула в саксия,стига да си дойдем с колата,щото в самолета... :hmmmmmm: -зор.
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от calico »

Доколкото виждам е сенчесто май, лавандулата едва ли ще се развие. Според мен за оградка е най-добре оградка. :D Няколко летви свързани с други, не ти трябва високо, и 40 см ще свърши работа. В Топливо винаги има отпадъчен материал, и не е скъпо, само някой трябва да го накове.

и аз мога да ти пратя някои неща за такава градинка, но не знам как ще стане, далеч съм а по пощата няма да е удобно, тежат и ще е скъпо. трябва ти доста количество. имам маргарити и едни жълти като рудбекиите ама не са, многогодишни. бръшлян също мога да ти пратя

на първо време напролет можеш по края да пръснеш нагъсто семена от тагетис, ще направи плътен бордюр и ще попречи на кучетата. семена ще ти събера колкото искаш. също и мирабилис.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10121
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 777 пъти
Получил благодарност: 1382 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от greeneyed »

Бих искала да споделя своя опит в изграждане на жив плет. Като отидох в разсадника веднага се спрях на евонимус. Собственикът беше достатъчно коректен да ме светне, че от листни въшки няма да се отърва, после пак при него ще отида да си купя нещо друго, но ще съм загубила време и пари. Послушах го и купих лигуструм- за 3 години рязане и не толкова усърдно поливане се сгъсти, над 1 м е, доволна съм. Не е капризен, няма буболечки да го гризкат, бързо расте. Проблемът е , че е листопаден. На северната ограда за завет на смокинята , магнолиите и други гевезета искам да направя жив плет от лавровишна. Имам материал, трябва да направя поле, да заложа 20-30 резника и да чакам да порастат. Подрязват се като чемшира, листата зимуват на стъблото, зимоустойчив е, не боледува. Много работа иска градината, за да заприлича поне малко на това , което е в главите ни. Идеи имаме, време не достига. :D
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
dal

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от dal »

този лигуструм наистина прави яки плетове
Изображение

такива:Изображение

този е капризен и понякога мръзне , и избива на места тъмно зелената форма от подложката
Изображение
зимата са така:
Изображение

евонимуси имам такива, но ги ползвам за почвопокривни заради цветните листа-на петна стоят хубаво , стрижат се и сгъстяват , но не са високи повечето. Кьорав бубуляк не съм виждала по ни един
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

лавровишни имам към 7-8 , кофти е само когато дълго е затрупано от снега , тогава изгаря в кафяво от липсата на светлина и въздух...
цъфти бяло като лигуструма, може да се оформя и расте бързо има разкошна зеленина...
Изображение
Изображение
Изображение

и любимката , ох :liubov2:
Изображение
Изображение

/няма по красиво от цъфнала сантолина и по грозно от прецъфтяла---/но ако трябва търсете сивозелената форма
розмаринът мръзне в бг , ако не тази зима-следващата
Изображениесантолина
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10121
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 777 пъти
Получил благодарност: 1382 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от greeneyed »

Дал, благодаря за подкрепата със снимков материал. :dovolen: Аз за себе си съм наясно какво искам и как да го постигна, лавровишната ми е фаворит за жив плет нелистопаден. :daaa:
Сега за твоята любимка лавандулата- имам туфа, наистина е поне 5 годишна и не цъфти задоволително. Никога не съм попадала на разсад да си купя няколко стръка да видя аджеба дали ще е друго. :hmmm: Ще търся пак, със семена не ми се занимава.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от Satori »

Евонимусът наистина много го ядат :daaa: Не те е излъгал човекът. :nod: Пред блока имахме прекрасно дърво от това и за нула време умря, така беше нападнато :hmmmmmm:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15971
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 979 пъти
Получил благодарност: 1911 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДРЪЖКА

Мнение от Гео, граф »

Ида, мислила съм ги всичките, обаче лавандулата прави кръгли туфи, а градинския хибискус е дървовиден, което не ми върши работа за моята цел. Юки имам три - една в средата на кръгчето и по една в двата далечни ъгъла :

Изображение

Това е мястото на бившия люляк, намира се под 10-годишна липа и не всичко, което садя, се хваща, затова има и плешивини :oops: ... Мислех догодина около юката да набучкам здраво само латинки, ама комшията, който се зарази от мене ( полицай е между другото и е много срамежлив :lol: ) боде, милия, каквото намери където свари, без никаква идея и нали се сещаш какъв е ефекта. Той донесе лани няколко корена лавандула, прихванаха се половината и тая пролет сам ги изскуба, щото ги взел за бурени :ufff: :ufff: ... успях да спася сал едно коренче, но и то не се чувства много добре на сянка. Обаче опитите продължават, както се казваше във вица ...

По програмата за озеленяване ако имам резултат веднага ще се похваля, но аз нямам физическата възможност да придвижвам проекта, щото все пак се налага и да работя ...

Дал, имам евонимус ( аз го знаех чашкодрян ), но той е оформен като малко дърво. Само че това лято и той пострада от тези адски жеги и нещо много му падат листата, та не знам ...

Истината е в оградата, calico, напълно си права ! Но ми се щеше да я прикрия с жив плет и май-май лигуструма е най-подходящ за целта, нищо че е листопаден. Като се засади в една редичка, а не шахматно и като се подстригва войнишката, ще свърши работа. Какво ли ще стане ако на някаква стъпка, примерно на 1.5-2 м има чемширче ... фантазирам си ;)
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7410
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 860 пъти
Получил благодарност: 1662 пъти

Re: ЖИВ ПЛЕТ-МНЕНИЯ,КОМЕНТАРИ И ПОДДРЪЖКА

Мнение от ljuboznatelna »

Друг вариант е някаква оградка, по която да пуснеш дива лоза. Тя прави дълбоки корени и издържа на суша. А и можеш да си отскубнеш от много места. ;)

Изображение Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”