Как да накараме розите да цъфтят повече

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10121
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 777 пъти
Получил благодарност: 1380 пъти

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от greeneyed »

mija написа:А аз ги превивам с П- образни скоби. Най-чисто го правя като не ми хареса формата на храста. Така си ги насочвам накъдето ми трябва ;) Преди няколко дни превих така Рапсодия в синьо- искам я с по-разлята форма :angelche:
Сега съм решила да кача на перголи двете си бурбонски рози-Variegata di Bologna и Madleine-de-Vauzellas. В края на лятото правят много дълги гъвкави стъбла , хоризонтират се и цъфтят обилно. Обаче Рапсодия в синьо да я превия, това ми се вижда мисия невъзможна. Двете Рапсодии цъфтяха веднъж обилно и сега , по хладното - втори път, което ми е крайно недостатъчно. Обаче да огъна тези прави клечки, не мога. :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
bell

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от bell »

greeneyed написа: Сега съм решила да кача на перголи двете си бурбонски рози-Variegata di Bologna и Madleine-de-Vauzellas. В края на лятото правят много дълги гъвкави стъбла , хоризонтират се и цъфтят обилно.
Еха, толкова ли големи храсти са станали, Грийни :liubov2:
Ще стане, давай и после искам снимки :ieeee:
Виж от нета Variegata di Bologna
Изображение
Май това е снимката, която показва при кои рози има смисъл от превиване. Цвят от всяка пъпка :potekoha:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10121
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 777 пъти
Получил благодарност: 1380 пъти

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от greeneyed »

да, огромни са, bell, обаче първата роза не е повтаряла цъфтеж досега/ малко е на сянка след юли/, а втората се скъсва да цъфти/ на пек е цяло лято/. Сега се сещам, че Charles Darwin също е напускал едни дълги клони, висят , не знам дали ще намеря място около него да хоризонтирам догодина някои клони.Сега цъфти по върховете. :hmmm: На Дарвин капковото работи силно, може би трябва и повечко тор да сложа.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
bell

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от bell »

Супер, Грийни много ги обичам тези Бурбони :angelche:
Не бих пробвала да хоризонтирам Дарвин. Бурбонките става, но те са и катерачи, и старинни.
Повечето Остин рози са си храстови, тяхната красота е в храста, а това, че в края на сезона ще са крачун и малчо си е обичайна гледка във всички градини :angelche: Да се разперят леко, като ветрило, ако са на стена или ограда бива, то ще даде повече ширина на розата и цвят.
Ето, един сайт, който харесвам да разглеждам за оформянето на розите в градината на Остин. Тези, които са превити са рамблери, мускове, старинни бурбони или катерачи. Храстова Остин роза не виждам хоризонтирана до земята :hmmm: тя просто няма да цъфти от всяка пъпка, а после не е ясно какви клони ще избие от извития клон. Може и огромни да са и ще разваля цялата форма. Заслужава ли си?
https://teddingtongardener.com/2015/02/ ... ont-abbey/" onclick="window.open(this.href);return false;

Грийни, виж има една снимка на единичен клон на Mme Isaac Pereire и точно там описват, че при определени храстови може да се прилага хоризонтирането. При буробни, перпетуали става и то вероятно не при всички от тях :hmmm:
Режи го Дарвин и не му мисли, какво ще го хоризонтираш, а и място ще ти остане за някоя китка в краката му :angelche:
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от ann »

Bell :dovolen:
ето снимки от това лято, първата вълна, хоризонтираната част:

Изображение Изображение Изображение Изображение

Това са клонките, които са се проврели през оградата, но са "продукт" на хоризонтирането- не са клони от основата, а са прорастналите пъпки по наведен клон.
От другата страна, в двора, има голям обем клонаци, повечето изправени с цветове по върховете, както казваш. Направо е грехота да не ги наведа и тях :lol:
Уточнявам, че на първите 3 снимки са 2 рози.
За съжаление, поради естеството на работата си нямах възможност последните два сезона да наблюдавам розите , имат малко снимки и почти нула грижи, за оформяне да не говорим и май не мога да съм ти много полезна с мнение за структурата , която прави. По въпроса ти дали предните клони да се режат стъпаловидно или да се наведат - не съм опитвала с рязане, моите WOH са 3 годишни , но и ти сама виждаш какви шишове имат от средата на лятото, така че сега ще опитам с хоризонтиране точно на тях и смятам, че ще се получи добре. Догодина ще докладвам:)

Открих снимка от първото лято на Олд Хола. Пускам я, за да се види какъв прираст има за 3 сезона. Снимката е правена през юни 2015 г.:

Изображение
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10121
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 777 пъти
Получил благодарност: 1380 пъти

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от greeneyed »

Майко мила, :shock: , какво помагало ни пусна, bell )))))))))))))) ,мога да си го разглеждам цяла зима. Прави ми впечатление, че някои от розите са с млади стъбла, но някои, да не кажа повечето са със стари, вдървесинени и даже единични стъбла . Наистина някои рози -рамблерите изкарват всяка година нови шишове, а другите катерливи не са чак толкова щедри откъм обновяване на стъблата. А всеки стар клон с годините цъфти все по-оскъдно. Аз отсега точа триона за пролетното рязане, виждам ги старите стъбла. И какви чемшири само, подрязани, туите също, красиви форми в градината. Не липсват и многогодишни, чудесен пълнеж за розите. :angel2:

ann, превъзходна е тази роза и ти си я усетила как да се изяви в пълния си блясък! :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
bell

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от bell »

Анн, постигнала си оптималното за цъфтежа на розата. По- красиви са и от на Остин рекламната роза :ieeee: :liubov2:
Ще ми е интересно какво ще се случи във вътрешната страна на двора. Ще чакаме снимки пролетта :tzvetoman:
Вероятно знаеш, но нали си говорим тук, та от структурните превити клони излизат вторичните. Тях режи след втора пъпка, късо. Голям прираст си дават новите, като ги гледам, така ще може да сгъстят още пък да видим.

greeneyed написа: Аз отсега точа триона за пролетното рязане, виждам ги старите стъбла.
Грийни, нали само тези, които вече не цъфят обилно? Иначе ще ти прибираме ножиците :angelche:
Да, и мен ми прави впечатление, че не махат задължително старите клони.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от clock »

Нека да попитам и аз добре ли съм хоризонтирала моя Wollerton old Hall ? Розата е от есента на 2016г. Изненада ме с тия огромни шишове и за да не се мятат из въздуха ги привързах така на колчета. Не е красиво, но докато ММ направи нещо по - стабилно ще използвам тях. Но дали е добре така превита? Расте като полудяла!

Изображение
Изображение
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от ann »

clock написа:Нека да попитам и аз добре ли съм хоризонтирала моя Wollerton old Hall ?
Според мен е добре. Олд Хола привързваш както можеш - с дълги и уж дебели клонаци е, но са крехки в основата и не позволяват безкрайно навеждане.
Не знам дали няма да можеш да я задържиш наведена и без коловете? Не виждам добре на снимката , но понеже моята я закрепих директно, затова питам нужни ли са в действителност :dovolen:
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Как да накараме розите да цъфтят повече

Мнение от ann »

bell написа:
Вероятно знаеш, но нали си говорим тук, та от структурните превити клони излизат вторичните. Тях режи след втора пъпка, късо. Голям прираст си дават новите, като ги гледам, така ще може да сгъстят още пък да видим.
Bell, благодаря за информацията :tzvetentze: Всъщност не знаех, рядко влизам във форума и имам много пропуски.
Имаш предвид пролетното рязане ли? Или след прецъфтяване през сезона?
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”