Ацер

Публикувай отговор
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Ацер

Мнение от el pistolero »

Аз леко встрани от темата с фиданките ще споделя печалният си опит с непокълването на ни една семка от 10 бр. Ацер палматум атропурпуреум преди година и нещо.
Или семките са били стари или са изисквали нещо специално за да покълнат- аз ги боднах в скасии с почва за цветя, пополивах ги от време на време и чаках месеци наред, докато наесен не реших да видя к'во става с тия гадове. Е, ами ми всички бяха изпогнили и ни едно не покълна :x
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Ацер

Мнение от Mike »

Дал, ацерите ще станат като на снимката след 15 тина години поне - не знам за твоя - ама моите растат с по 10см на година. Сега съм си поръчал два от Есвелд -ще видим какво ще дойде и ще кача снимки /ако все още имат листенца по тях/.
sasha

Re: Ацер

Мнение от sasha »

Имам питане: имах Ацер палматум тъмно червен, засаден беше на слънце. Напролет тръгва чудесно и всичко е в ред, докато слънцето стане силно - тогава листата му прегарят. Мъчи се така до пролет и пак същото. Миналата година вече не понесе и се спомина. Мисля, че това е защото тъмните цветове поглъщат максим. сл. лъчи и това прегаря листата. Оранжевият ми ацер е по- устойчив, сякаш...Някой има ли наблюдения в тази посока? :hmmm:
ИзображениеТова е пролетното зарибяване. Червеният вече го няма.
dal

Re: Ацер

Мнение от dal »

Mike написа:Дал, ацерите ще станат като на снимката след 15 тина години поне - не знам за твоя - ама моите растат с по 10см на година. Сега съм си поръчал два от Есвелд -ще видим какво ще дойде и ще кача снимки /ако все още имат листенца по тях/.
моят ацер след три години чудене накъде да поеме накрая започна да расте и това лято е отпрал половин метър поне нагоре и настрани , което не го е направило по кичест и красив , а само по дръглив и грозен , но все пак е дал нещо в насока да не замине към контейнера.... :lol:
дай есвелдите като сорт да ги видя поне :tzvetoman:

саше прегарането го има навсякъде където се полива сутрин има роза и удари слънцето после мокри листа-ефектът навито и прегоряло е на момента при червенолистните яворчета ; моят е от източната страна и пак се случва
Penkov
Виенско кафе
Мнения: 430
Регистриран на: Мар 8, '10, 09:48

Re: Ацер

Мнение от Penkov »

Преди да кажем за дланевидните кленове това или онова, трябва да си дадем сметка, че това са интродуцирани растения. Което означава, че по принци те не растат тук. Да не говорим, че в България никой или почти никой не ги развъжда. Всичко идва отвън. Различните сортове се държат различно. За мен дърветата се делят на два вида - Аcer palmatum и всички останали. Луд съм по тях! Това е любовта на живота ми! Започнах да се занимавам с тях преди десетина години. САМ! Езици тъй или иначе не знам и не мога да си служа с тях... Първо прихванах от Мишо Божилов (Бог да го прости!) един Атропурпуреум. После започнаха да навлизат дисектумите. Помолих озеленителката на една пицария да ми разреши да си взема калемче. Седнал съм аз и гледам как да си взема така, че да не го загрозя, а сервитьорките се подредили на витрината и гледат тоя кукавия какво прави на дръвчето. После Румен Блажев ми даде няколко сорта - Кадзура, фаерглоу, Блоодгод, Осаказуки, Инаба-Шидаре, японикум Ауреум, Дисектум Гарнет, Кримсън Куин. Междувременно напипах още два от семки, които се оказаха уникални. А после започнаха да навлизат все повече и повече сортове.
Първо, когато купувате такова растение, следете за качеството. В момента влизат всякакви боклуци. Обърнете внимание на това, дали има хубави корени. Не засаждайте дръвчето, преди да махнете поне част от торфа и да настаните удобно корените му в дупката за засаждане. Тези явори обичат пропусклива почва. Не обичат засушаването, но не обичат и плътните почви, които не предполагат оттичане. В ботаническата имам едно яворче, което си расте страхотно на най-шибаното място, но се развива великолепно. Това, което съм забелязал е, че гинат от една гъба, която прави едни сиви петна по кората. Като обиколи стъблото на пръстенче, пиши го бегало. Това ми е най-големя бич. Харесват полусянката. Изложени на слънце, някои си променят украската и стават зелени. Но това е в най-горещото. Понякога се подлъгват по топлата и влажна есен и тръгват отново. Това се оказва пагубно за тях, защото не успяват да презимуват.
Аватар
pipi
Виенско кафе
Мнения: 374
Регистриран на: Май 2, '11, 11:03

Re: Ацер

Мнение от pipi »

Привет на всички! Най-накрая успях да си кача снимките. Сега ще се пробвам и да ви ги покажа.
Изображениетакъв е в момента.
Това е когато го купихме през 2008 г.
Изображение

Тази година се сдобих и с такъв със зелени листа, и един с розово-зелени.Изображение и

Изображение

Най-накрая май се справих :oops:
sasha

Re: Ацер

Мнение от sasha »

Pipi, чудесни са твоите ацери, но можеш ли да покажеш снимка - как са композирани в градинката ти?
Аватар
pipi
Виенско кафе
Мнения: 374
Регистриран на: Май 2, '11, 11:03

Re: Ацер

Мнение от pipi »

Саша, там е проблемът че не а композирани :oops: Мястото на което е засаден ацера с червените листа е 2м.широко, но за сметка на това около 8 дълго. Не остава много за развихряне. Но от прозореца на трапезарията се вижда точно той. Не исках да садя и другите два там, защото са много малки и се губят. Затова ги посадих на около3-4 метра един от друг. Приемам обаче предложения за мини градинка :nod: Изображение - тази е от 2009 г. виждат се прецъфтелите алиуми
Изображение и тази трева (не знам как се казва).

Друго няма. Тази година сложих повече камъни, но не зная какво друго да садя. Изображение

Изображение така се е разпрострял, а листата са му толкова нежни, че каквото и да садя трябва да е на почтено разстояние :nod:
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Ацер

Мнение от tzarina »

Ей на, такова си нямам още :potekoha:
Айде и него в списъка в тетрадката с желаните нещица за градината :lol:
Пипи, а твоят като че доста е пораснал от 200 година насам. Вероятно, защото е на завет до къщата и малко или много не го пече слънце постоянно. В смисъл както Сашето казва - не го изгарят преките слънчеви лъчи.
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
pipi
Виенско кафе
Мнения: 374
Регистриран на: Май 2, '11, 11:03

Re: Ацер

Мнение от pipi »

tzarina, така е. Това е северната страна. Огрява го напълно максимум 2 часа на ден. Освен това е и доста влажно. Да си призная чак сега като пуснах снимките забелязах колко е порастнал ;) Пу-пу да не го урочасам :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”