Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1469
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Относно доматите.Засях ги направо в сидератите.
ИзображениеТук са покрити, защото през май паднаха доста ниски температури.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1469
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Изображение
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1469
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Вижда се,че синапа засят през октомври вече е цъфнал през месец май.Понеже стана късно смятам да продължа утре.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1469
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Гледайки снимката,в дясно на пътеката се вижда другата част на двора.В тази част съм засял:краставици, зеле, пипер, тиквички. Вижда се , че и тях съм засял в сидератите.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Едно уточнение,Предните няколко години всички растителни остатъци било от храна и треви, поставях в кофата за рециклирате.Но от есента на миналата година се отказах от този начин.Започнах да нарязвам всички тези отпадъци, които пръсках равномерно из двора,без да ги заравям.Нарязвах ги ситно, за да могат лесно да се разложат върху почвата.Единствено не сбирам от цитрусови плодове.Защото те имат способността да променят ph на почвата.С една дума я вкиселяват.Но повечето растения не обичат кисели почви с изключение на някой растения.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1469
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

На преден план се виждат засадените ягоди.Понеже миналата година ги бях взел от дъщеря си ,ги засях от дясната страна на двора в дъното до оградата.Пониквайки сидератите, почти ги бях забравил.Годината беше много суха и нямаха много влага.За това се наложи да ги засея в кофи, саксии ,контейнери.Мина малко време и от положените грижи, започнаха да цъфтят и плододават.При засяването в основата поставих откъсната трева и отрязана пшеница.Над, която поставих пръст и мулчирах отгоре.Режех динени кори на купчета и ги поставях около всяко растение .Които леко смесвах с мулча.Започнах редовно да следя листата за виолетови петна.Целта е растенията да останат с чисти незаразени листа, свеждайки заразата до мимимум
Изображение
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1469
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Относно доматите.След, като ги засях направо в сидератите,през годината не съм ги копал.Единственото нещо, което направих е да поразширя малко около корените, за да не изтича водата.По редовете където преминавам , отрязах сидератите някъде към 5 см над почвата и с тях мулчирах около корените на доматите.Не беше трудно да намирам окосен райграс, който слагах около доматите. Англичаните не се занимават в своите градини с сеене на зеленчуци.В градините си имат засят райграс и цветя.Райграса периодично го косят и изхвърлят.
Изображение
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1469
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Бях направил едно клипче един месец, лед, като ги бях пресадил.Трябваше им време да се оправят, защото почти бяха загинали.След този клип някъде 15 дена след записа вече имах много ягоди.

По този начин начин ще си създам тази година 8 бр нови ягоди. :)
За да не се измества мустака, използвам огъната на 2 тел, която го държи към почвата. Периодично проверявайте листата отдолу. за зараза.Обикновено по тях има лилави петна.При постоянно премахване , заразата се свежда до минимум, без да се налага химическа намеса.Както се вижда листата на растенията са чисти.
Изображение
Моля за извинение, ако съм прекалил с моите постове.Бях написал в по-предни постове,че в Англия много трудно влизам в този форум,защото са ми сложили някакъв щит/ забрана /.Странно но факт. Остават ми около 9 дена за се връщам там, за това се стремя при възможност да дам повече информация, за нещата, който съм направил.Разбира се за хората проявяващи подобен интерес.Идвайки в България намирам трудности относно намиране на някой семена, за сидериране.Не мога да намеря ръж, овес,едва намерих фий .Купих си рапица.Та мисълта ми е нека хората ,които желаят да се занимават с подобна технология.Да споделят къде или как могат да намерят или намират семената.Аз също мога да си купя от ebay, но странно в страна , като нашата до изпитваме трудности по намирането им.
Последно промяна от ugod на Сеп 3, '18, 07:55, променено общо 1 път.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Точно за тази нагледност и обстойни обяснения говорех!
Ugod, сърдечно ти благодаря!
Сега съм от телефона и задълженията зоват, затова и съвсем набързо. Радвам се, че се включи и споделяш опита си!
Полезен си и то много!
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1469
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Благодаря за оказаното внимание.Понеже за напред почти няма да мога да влизам в този форум, по обясними причини, ако някой желае, може да ме намери в фейсбк.В Бирмингам имаме една група наречена Моята английска градина.Групата е затворена и става с прием.Там аз участвам доста активно.ника ми в фейсбук е Veko Ivanov.Докато съм все още тук, ще се опитам при свободно време да споделя някой неща, които съм прочел от Интернет.Да възрастта ми не е малка, но това не ми пречи да преосмисля новите виждания, за отношение към природата ,Защото преди години ни учеха,че земята трябва да бъде чиста без никакви треви и тем подобни,Дълбока есенна оран,риголване,брануване култивирането и какво ли не още. Чрез култивирането се постигат следните задачи:

Разрохкване, размесване и наситняване на почвата на дълбочина до 15 см;
подрязване и унищожаване на плевелната растителност;
инкорпориране на растителни остатъци, торове и пестициди;
осигуряване на оптимални условия (равна повърхност, структура на почвата и дълбочина) за извършване на сеитба или разсаждане.Есенно подхранване с торове, впоследствие с подобно подхранване и през годината.Борба с плевелите,чрез използване на агресивни хербициди .Да не говоря за убиеца на нашата земя "Раундъп" на "Монсанто".Луда работа използване през годината на какви ли не химикали, за да се запази чиста продукцията.Но по този начин земята постепенно загива, поради безумието ни да получим нещо, което е бомба с закъснение.И едва преди няколко години, вече започна да се чува гласа на хора, които виждат,че всички ние отиваме към катастрофа, ако продължаваме по този начин.Започнаха да говорят за така нареченото зелено наторяване.Но и там имало проблеми, струвало доста пари.Е какво да се прави, няма безплатен обяд.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1469
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Преди да дойда в България така оставих пипера и зелето.
Изображение
Искам да ви покажа едно елементарно, но ефективно капково, по друг начин.Направих го, понеже няма да бъда 20 дена и за няма много грижи,относно напояването на краставиците.Просто се пълни и готово.Хем водата е затоплена а не е студена за да предизвиква стрес и заболяване.
Изображение Просто към корените на краставиците през интервал капва по някоя капка.Тук краставиците не са на цял ден на слънце а само до обяд, след обяд сянката е пъстра и се чувстват добре.
Изображение
Изображение
Една идея, как да си размножите краставичките от страничен колтук.Защото освен доматите могат и краставиците,Стига да не са заразени.:)
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”