Цветя и гущери върху скали и камъни

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
SashaP
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Юни 4, '15, 22:41
Местоположение: Велико Търново

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от SashaP »

По скалата вече има семпервивуми, карамфилчета, ириси, теменужки, делосперма, флоксове, иберис, церастиум, фестуки, няколко вида ниски храсти. Това, което най-много изпъква и скрива всичко останало е жълтият кантарион. Пробвах да сея семена и да го местя, но нищо не се получи и затова го оставих. Следващата година ще го огранича, но не ми се иска да го загубя.
А сега правя едни дълги списъци с растения, които да търся :dovolen:

Изображение

Изображение

Изображение
wenche

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от wenche »

Привет и от мен, Саша !
Досега аз държах първенството по камънак, но твоят отгоре на всичко е и красив.
Каменният зид е уникален. Този кът ще стане толкова разпознаваем, че ще бъде визитната ти картичка, ще видиш :syes:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10138
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 391 пъти
Получил благодарност: 1131 пъти

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от МГХ »

Колкото пъти прочета названието на тази тема се сещам за ето това: Изображение като закачка.Копирала съм си го от някаква дизайнерска градина и макар първоначално да ми изглеждаше като кич , ... в крайна сметка ми хареса като идея.Там градината беше до морето и затова е синьо,но може и да е с други камъчета.
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от libra »

Тук става много интересно!
Високи растения/кантариона и други/можеш да изтеглиш назад към дувара.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7412
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 863 пъти
Получил благодарност: 1663 пъти

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от ljuboznatelna »

SashaP написа:
Изображение

Ай ай ай, първото което помислих е как растат тези растения тук :) Голямо предизвикателство е това място, но пък дава възможности, които ние не може да осъществим и wenche е права, че ще стане твоята визитка ;)Уникално е !
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от juliboss »

чудесни планове, уникален естествен алпинеум ще стане, много е хубава скалата, почвата ти е плитка светлосива горска с кисела реакция задържа вода, затова така ти е избуял мъх и бял седум, трябва да стават рододендрони (ниските форми ще са чудесни), също калуна - тя обича плитки каменисти почви, лавандула също. Много ме радва, че ще правиш билкова градина - препоръчвам ти за този камъняк планинска или балканска чубрица (бялоцъфтящата - Sаtureja pilosa е с аромат на чубрица, а лилавата - Satureja montana var. kitaibelii е дъхава сладка за чай), по дувара и на скалата ще върви и шапиче, ниски скални метличини, скални камбанки, да не забравим и родопския силивряк (на големия дувар обаче). Обръщам внимание повече на диви елементи, които са естествени за нашите условия и са хем билки, хем декоративни, покривни са. Могат и други да се измислят. С жълтия кантарион е трудна работата, ако няма конкуренция, много коренища прави и се самообменят растенията. Обилно образува семена и после прави съседна редичка от самосев. Махай коренища колкото можеш. :tzvetoman:
Аватар
SashaP
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Юни 4, '15, 22:41
Местоположение: Велико Търново

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от SashaP »

juliboss написа: почвата ти е плитка светлосива горска с кисела реакция :tzvetoman:
Мисля, че е варовикова скалата и вероятно и почвата, защото е примесена с камъни и пясък. Сега, докато я оголвам, под почвата на места скалата е много крехка. Троши се на пясък. Корените дори на тревистите растения лесно проникват в нея. Пробвах едно ронливо парче с оцет и стана реакция.
Благодаря ти за идеите. Много ми се иска да пробвам да гледам и мурсалски чай, но не си намерих разсад.
sasha

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от sasha »

Добре дошла СашаП!
И такаааа... дуварчето е чудно, една идея от мен/ впрочем това е идея на небезизвестния Сръчко, но разработена от мен/. Това е в продължение на бележката на Мерка, че теренът е равнинен
Изображениетова е снимка преди 7-8 год. , но илюстрира идеята. Та Сръчко направи това дуварче с идеята да раздвижи терена, че беше еднообразен, но на мен ми беше скучен/дувара/ и освободих отгоре в средата, насипах малко пръст и засадих сукуленти.
Следват снимки от някои от тях
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
За по-високите дуварчета...ех Графиньо, колко си мила :tzeluvka:
И Джули, ай стига с тая Левисия Котиледон, 'ми вече 10-та опитвам да отгледам, 9 уморих и не мога да им угодя :liubov:
И СашаП...теренът ти е УНИКАЛЕН. С Венче да си хортувате и да си оживявате камънЯка :tzvetoman:
Аватар
SashaP
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Юни 4, '15, 22:41
Местоположение: Велико Търново

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от SashaP »

sasha, благодаря за идеята :dovolen: ! Моят майстор се постара отгоре на дуварчето да слага големи камъни, но пак има дупки и процепи. Ще се възползвам и ще сложа и там нещо.

Дуварчето беше завършено по план :)

Изображение

Изображение

Завършва стъпаловидно:

Изображение

Направихме и пътека, която да върви през скалната градина:

Изображение

Изображение

Снимките са старички. Част от растенията вече ме зарадваха с цвят.

Сега съм си домъкнала още големи камъни, които да вкопая в дълбоката пръст зад дувара. Вчера сложих още доста растения, но след дъждовете имам да боря много трева. Като се справя с нея, ще снимам детайлно кое как съм разположила, за да има време да местя, ако се наложи.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15973
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 984 пъти
Получил благодарност: 1916 пъти

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от Гео, граф »

Саше, ще стане много интересна и нестандартна градина :daaa: ! Започва обещаващо с дуварчето и пътеката :nod: .

А какво си посадила (ония червени байрячета)? Предвиждаш ли храсти да повдигнат малко релефа?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”