Какво ще местим таз година ?

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
dal

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от dal »

искам да споделя тежкото си разочарование от еремурусите
начи това, не знам , е скъсах си нервите , първо купих два , единият поникна /другия тц , после още два , на втората година поникнаха трите , само единия изкара цветонос , цветоносът стана висок 20 см и наполовина изсъхна , отрязах го и цъфна в жълто и след пет дена увяхна и почерня :
е тази жълтата курешка
Изображение
листа-никакви
цветове -никакви
охлюви-обилно по него
място-заема доста
капризи -явно доста-на слънце , полива се , торено е
всичко това квадратен метър градина за 700 дена от моя живот -познайте какво им се пише :shock:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от Blue sky »

Дал, и аз съм на същото мнение относно еремуруса - поне от 5 години периодично си купувам - е не мога и не мога да го захвана :twisted: , за цвят - да не говорим :twisted: :twisted: :twisted: .
тази година обаче, имам от Светла хубава, голяма издънка :tzeluvka: :liubov: - на нея разчитам :stiskam:
А като погледна на Мерито красотите - и веднага се амбицирам, явно в моя телевизор е проблема :twisted:

Грийни, ми втори сезон ги гледам, правят хубава листна маса, но цвят - ТЦ. Хем съм накупила поне 40-50 луковици, различни на цвят :twisted: на това място, ехе, поне 3 кампанули ще сложа, които може да не са с такъв красив и джиджан отделен цвят, но пък нямат нужда от вадене, съхраняване зимата, садене пролет; правят хубава плътна маса цвят и не за един ден, а за поне цял месец :nod:
А розите ще ги махам, защото са много стари, вече почти целите са в издънки от шипката, едва по един-два здрави клона са останали, боледуват нон стоп, а и не са на подходящото място, което и без това е свръх ограничено - сянка е от люляците и бъдещата ограда. Вместо келяви рози, по-добре хубави маргаритки :nod: Само че наистина съм привързана към тях, пък и са красиви като сортове - та може и този сезон да ми дожалее и да ги оставя да ми правят дупки в схемите :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
verji
Кафе машина
Мнения: 3343
Регистриран на: Дек 2, '09, 14:40
Местоположение: Плевен

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от verji »

тази година мисля да преместя каните и далиите в сандъчета...далиите на два пъти бяха изгризани от охлюви, а каните ...нещо им е трудно под асмите.Ще местя и белия люляк и белия трендафил..но не съм определила още мястото... :hmmm:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10093
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 731 пъти
Получил благодарност: 1264 пъти

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от greeneyed »

Блу, изчакай някой ден да ти покажа как са нацъфтяли моите тигридии/ в неделя имаха цветни пъпки, 20 луковички са/, тогава решавай. Ми щом не цъфтят нещо искат, да ги наториш ли, по-слънчево място ли? :daaa: :hmmm:
А за розите- не изрязваш ли издънките на подложката? Аз само да видя, че се подава някой светъл стрък от дъното и изхвърчава моментално оттам. Е, сигурно розите не живеят, колкото орлите, все ще им дойде времето да ги замениш с нови. :daaa:
Verji, и за далиите и за каните съм сигурна, че няма да им е харно в сандъчета. :snif:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
dal

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от dal »

greeneyed написа:Блу, изчакай някой ден да ти покажа как са нацъфтяли моите тигридии/ в неделя имаха цветни пъпки, 20 луковички са/, тогава решавай. Ми щом не цъфтят нещо искат, да ги наториш ли, по-слънчево място ли? :daaa: :hmmm:
А за розите- не изрязваш ли издънките на подложката? Аз само да видя, че се подава някой светъл стрък от дъното и изхвърчава моментално оттам. Е, сигурно розите не живеят, колкото орлите, все ще им дойде времето да ги замениш с нови. :daaa:
Verji, и за далиите и за каните съм сигурна, че няма да им е харно в сандъчета. :snif:

аз за далиите не знам , обаче за каните гарантирам -местете в сандъци и стига слугувня
моите са диви и щастливи , преди месец ги поместих :от земята ги извадих
това е преди десет дена , сега са двойно по големи , утре ще ги пусна за сравнение
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31789
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1151 пъти
Получил благодарност: 2827 пъти

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от Мария Николова »

Девойки, на каква дълбочина садите еремурусите си като ги купите?
Те се продават с пъпка и корен(-и). Правилно е пъпката да се вижда над пръстта. В периметъра на еремуруса никакво кОпане, ни нагъчкани в него други китки "да става като килимче". Корените се вардят като рохко яйце.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от Blue sky »

Да, изрязвам, но те си отслабват, то си изрязваме вече така 10 та година, но те все повече стават, питомното изсъхва, измръзва, абе губи се. Това са рози, които аз гледам от 15 години, поне още 15 отпреди това са садени, и честно казано, никой, никога, никакви специални грижи не е полагал за тях :oops: . От 20 такива стари, три има - ми няма да ги бъде, две са един и същи сорт, червена, едра, чаен хибрид, явно е по-неустойчива от другите.

За тигридиите - давам още един шанс, щом ходатайстваш, пък да видим :tzeluvka: :liubov:

ми , аз вероятно ги садя надълбоко, пъпката със сигурност я заравям. Въпросът е, че е той не пониква, че да стигнем до фазата засадено до него, разбутали му се корените и т.н. - просто защото до корени така и не го докарване, изгнива :twisted:
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от dal »

s_t_m написа:Девойки, на каква дълбочина садите еремурусите си като ги купите?
Те се продават с пъпка и корен(-и). Правилно е пъпката да се вижда над пръстта. В периметъра на еремуруса никакво кОпане, ни нагъчкани в него други китки "да става като килимче". Корените се вардят като рохко яйце.
ти на тия изсушени тарантули корени ли им викаш?! :mrgreen:
Мерита , не забравяш че не всички могат като теб , от всички цветари които познавам еремуруси растат успешно само и единствено у вас , и ти можеш да ги гледаш явно , разбираш ли ме?! аз искам обаче не мога и ще ги изкопам , това е , две години дупка ми правят
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от isa »

Дал не се нерви, а виж дали ги припознаваш като твоя китка или не. Не са от категорията цветя, която да не може да се адаптира в Бг условия. Ако те кефят, ги включи в списъка за поредното местене.Търси им място слънчево, песъчливо и може би на завет. Аз имам сходни неудачи с тоз прекрасен вид, който тамааан да го отсвиря и вземе да цъфне някое в цялата си прелест. :dovolen: Започнах с два засадени на пълна сянка, които три години изкарваха по 1-2 листенца,а за цвят само мечтаех. Преместих ги на слънце но при малки хемерокалиси и добавих 1 в допълнение. Цъфнаха два. :hmmmmmm: Разместих ги и добавих още 1. Нищо не цъфна. :snif: Междувременно хемерокалисите се разрсанаха, засенчиха ги, а аз добавих още два и предстои ново разместване/есента/ Сега от 6 имам напъпили два, а 4 не се виждат от хемерокалисите. Цвят естествено няма.Нооо .. реших си че е мой тип цвете и трябва да живее и в моята градина и не съм престанала с борбата за адаптация и намиране на някакъв оптимум за тях. Ако обаче липсата на отговор на полаганите грижи и летящи в небесата мераци, те докарва до бяс, махни ги, просто не си струва. Знам че имаш шесто чувство и ще разбереш.Така се отказах от далии, кампанули, годеции, маргаритки и куп други. Просто не са мои китки и те си го знаеха, ама аз не го разбрах веднага и се потормозих няколко години. Та те тека с "твоите" и другите китки :P :tzeluvka:
dal

Re: Какво ще местим таз година ?

Мнение от dal »

три пъти те прочетох...напълно си права :shock:

:liubov:
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”