Копривка, Колеус (Coleus)

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от botan »

Включил съм Ви, мадам, няма спасение. :lol:

Мои селекции от миналата година:
Изображение
Брюнетката: GEM - Горска Сянка (GEM - Forest Shade)
Червенокоска: GEM - Морта дела Олеа (GEM - Morta della Olea), смъртта на маслинката или иначе казано мортадела с маслини. :lol:
Блондинката: GEM - Игра на Ръжда (GEM - Game of Rust), тук се пошегувах с Игра на Тронове. :mrgreen:

Понеже всички чужденци бягат от кирилицата като дявол от светена вода, се наложи да им дам и английски имена. :roll:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15972
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 1915 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Гео, граф »

Spoiler
botan написа: Май 9, '22, 23:05 Включил съм Ви, мадам, няма спасение. :lol:

Мои селекции от миналата година:
Изображение
Брюнетката: GEM - Горска Сянка (GEM - Forest Shade)
Червенокоска: GEM - Морта дела Олеа (GEM - Morta della Olea), смъртта на маслинката или иначе казано мортадела с маслини. :lol:
Блондинката: GEM - Игра на Ръжда (GEM - Game of Rust), тук се пошегувах с Игра на Тронове. :mrgreen:

Понеже всички чужденци бягат от кирилицата като дявол от светена вода, се наложи да им дам и английски имена. :roll:
Ммм, таз мортадела е очарователна повече от другите две по моето скромно и съвсем лаишко мнение.
Което далеч не означава, че съм я пожелала, да не ме разбереш криво, Ботан :swait: !

ПП. Game of Rust е доста актуална като име, в момента се занимавам със създаване на изкуствена ръжда по неръждясали повърхности и тутакси навирих уши.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от botan »

Вашето мнение е важно за нас. Моля останете на линия. *бийп* :lol:
Но не защото си жена-консуматор, както се твърдеше в една сексистка презентация на един от американските селекционери на колеуси, а защото всеки има различни представи за красивото и ми е много полезно да чувам мнения от хора с различен мироглед. :liubov:
Честно казано за "ръждивия" се колебаех, а сега като го изкарах на слънце все повече се разколебавам и има голям шанс да не го бъде. :idea1:
А за повече ръжда ти трябват повече колеуси! :lol:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15972
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 1915 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Гео, граф »

botan написа: Май 13, '22, 12:35 ... А за повече ръжда ти трябват повече колеуси! :lol:
Ти ся не ми пускай такива мухи :svekurva: ! Достатъчни са ми тези, които ги беше оставил при Лилка и другите от нея, за което отново ви благодаря и на двамата :gush: :tzeluvka: !!!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от botan »

Изображение
Последно време стана много популярен един видов колеус, който го предлагат с табелка Coleus caninus / Coleus canina, на която има нарисувана уплашена котка. Листата на растението са силно ароматни, имат мирис на коноп и се твърди, че заради силната си миризма отблъсква котки, зайци и кучета. Днес разбрах, обаче, че тази табелка е само маркетингов трик. Котака наистина не е много въодушевен като разтрия листата и дам пръстчето да помирише, но името е грешно. Производителите са се опитали да го патентоват като нов сорт, уж хибрид между Coleus caninus и Coleus esculentus, което само по себе си е абсурдно, защото едно че са с различни хромозомни числа и второ Coleus esculentus е с жълти цветове и удебелени ядливи корени (от там и латинското му име esculentus) и нито една от тези характеристики не е представена по какъвто и да е начин в този "хибрид". Патента е бил отхвърлен в Европа, след това обжалван и обжалването също отхвърлено, защото този "хибрид" по нищо не се различава от Coleus comosus (синоним: Plectranthus ornatus). Явно обаче името качулест колеус не допаднало на производителите и те му шляпнали Coleus caninus. Тези два вида, както и още няколко попадат в една група на близкородствени, подобни видове и явно са се надявали някой да не забележи.

Coleus comosus от научна статия от 1975
Изображение

Coleus caninus от същата статия
Изображение

Сега при мен е напъпил и като цъфне ще го мина по таксономичен ключ за всеки случай, но така като гледам снимкта от статията и причината да бъде отхвърлен патента, няма повод за съмнение че става за дума за Coleus comosus.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10796
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 254 пъти
Получил благодарност: 473 пъти
Обратна връзка:

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от botan »

...хаоса в мен
Изображение
дупка от куршум :smusic:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15972
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 1915 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Гео, граф »

... куршумена дупка в моето сърце :sbrokenheart: :sbrokenheart: ...
Забранявам си да влизам повече тук :chchaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15972
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 1915 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Гео, граф »

botan написа: Юни 9, '22, 17:12 ...хаоса в мен...
... май започна :hmmm: ... Седем са. Засега :sdull:

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5127
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 336 пъти
Получил благодарност: 1547 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Lilly »

Гео, граф написа: Юни 10, '22, 14:56
... май започна :hmmm: ... Седем са. Засега :sdull:
добре дошла - намери място за още 20-30 сорта :lol:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15972
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 1915 пъти

Re: Копривка, Колеус (Coleus)

Мнение от Гео, граф »

Ох, така и предполагах, ама кой ме би по главата да си отварям устата... :tyzhnoangelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”