Хинап или китайска фурма

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13774
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 245 пъти
Получил благодарност: 495 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от zeleno »

имах в предвид растежа , а не плододаването
аз също съм имала плодчета още на първата година , но растението си седеше малко тамън още три години
разлиства се късно , цъфти късно ... след другите ми дървета , май заедно с акацията се разлиства
:dovolen:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13774
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 245 пъти
Получил благодарност: 495 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от zeleno »

цъфти в момента
Изображение
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от prijatel62 »

Моят едроплоден премина през тази фаза и сега плодовете наедряват. Радвам се, че намерих късен сорт. :dovolen:
Изображение
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15971
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 979 пъти
Получил благодарност: 1911 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Гео, граф »

Spoiler
prijatel62 написа: Авг 15, '20, 10:27 Моят едроплоден премина през тази фаза и сега плодовете наедряват. Радвам се, че намерих късен сорт. :dovolen:
Изображение
Би ли ми казал откъде го намери, prijatel62? Имам вече две растения, високи са по около 60-70 см и не са мръднали за няколко години - не мрат, но и не растат. За плодове вече не се и надявам :snif:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от prijatel62 »

Здравей, Гео. НапомнИ ми, ако обичаш, към края на октомври. Ще ти намеря финапче.
Не зная защо се е получило така с твоите две. Може в почвата да има нематоди, може да има и други причини. Финапа обича отцедлива почва и много слънце, без никакво засенчване от сгради и други дървета. Колкото повече е изложен на слънчев пек, толкова по-хубав става. :daaa:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1740
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от penkeler »

prijatel62 написа: Авг 15, '20, 20:44 .... Финапа обича отцедлива почва и много слънце, без никакво засенчване от сгради и други дървета. Колкото повече е изложен на слънчев пек, толкова по-хубав става.
За слънцето си абсолютно прав, но за почвата не бих казал, че е много придирчив. При мен глината е плитко и много малко са дръвчетата които успяват да оцелеят дълго. Финапа обаче съм го сял преди повече от 15 години и не дава признаци на неразположеност. Освен това си спомням, че като хлапе във Варна всяка вечер нападахме някой финап още зелени и с големина на фъстък без черупка, както в момента. Тогава тепърва се застрояваха блоковете, а във всяка махала имаше по няколко финапа по дворовете на къщите и почти всички бяха сяти до оградата. Даже точно по тази причина съм го сял до оградата. Ако хлапета, пък и възрастни, им е съблазнителен да си къса който иска, но като че ли няма особен интерес.
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от prijatel62 »

На мене много ми харесва. Него, както и кивито, не ги пръскам нито с инсектициди, нито с фунгициди. Растения "кучи марка", даващи чиста продукция.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
run..
Дълго кафе
Мнения: 137
Регистриран на: Мар 9, '20, 19:47

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от run.. »

Изображение


Изображение
Простак чете морал...

Нов съм, не съм оттук и съм за малко...
Аватар
макс
Кафе машина
Мнения: 3734
Регистриран на: Ное 13, '13, 15:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 54 пъти
Обратна връзка:

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от макс »

На моето хинапче му стана нещо май умира :cry: :cry: :helllp:
Може ли да съм го преполяла до преди два дена си беше зелено и свежо а снощи бе с клюмнали изсъхнали листета на слънце е цял ден, Почват е пропусклива, а милото е младо от есента много късно се разви дори мислех че няма да се събуди, а сега линее милото
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 41 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от venetka70 »

Нашият хинап го засадих миналата пролет. И миналата година , и тази се спука да цъфти, но завръз нямаше. С голямо изумление обаче вчера установих, че има един много голям плод и един по- дребосъчест такъв. Как така не съм ги видяла преди това си е загадка, особено като се има предвид, че редовно го оглеждам? Бях решила дори и да няма плодове да го оставя като дърво. Харесва ми формата му, листата също. На отцедливо място е, на вилата, 600 м надморска височина, пълен пек. Поливам всяка седмица по един път около 8-10 -12 литра примерно. Сега е около 2 метра високо дръвчето.
Вземала съм го от разсадник Кундев. Води се едроплоден. Дойде много добре гледано растение в контейнер.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”