Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Чудно ми е как поръчвате по 50 семена, примерно, ако не знаете качествата на сорта. Или всички, които си поръчват, са опитали Хъни Муун, примерно. При мене се представи доста посредствено като плододаване, сравнен с други хибриди като Паулина и Ръгби. От нови сортове опитвам с две до три растения. А като толкова искам още, няма нищо по-лесно от вкореняване на колтуци (но това е при мене, при моя климат).
Извинявайте, ако звуча като черна радиостанция. Ако се продаваше свободно, сигурно щях да купя пакетче семена, но само за разнообразие и отново бих засадила само 2-3 корена. Не искам никого да разубедя да си пазарува спокойно. Исках да мине малко време и да ми се избистри мнението за сорта. Като вкус за мене топ едно си остава Розов блян :).
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от gora »

При нас много добре се представи Опал F1. Тук в началото на август е много горещо и доматите изсъхват. До 10 август градините с домати са оскубани. Сега чета, че този хибрид е много сухоустойчив. Пробвала съм и Рила, Ръгби, Фантазия, Розов блян и куп директни сортове........Сърцето на Албенга също се представи по-добре. Бононията беше пълен провал, а тази година заложих много на нея - заради описанието на сорта като непретенциозен, сухоустойчив, родовит......половината от растенията колтучих, другата половина - не. Семената бяха оригинални, на геосем. Имах и мрежа за засенчване, но не........... при 40 градуса всичко изсъхна за няколко дни.
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Хора, разберете, за да изсъхне домат за няколко дни това означава, че е болен, в жегите обикновено го обезлистват трипси и акари , от болестите- вертицилим и фузариум , жегата физиологично може да причини пригор по плодовете или изресяване, не може да унищожи растението
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от gora »

Миша, извинявай, но това просто не е вярно. По твоя препоръка следих и пръсках за акари. Постоянно! Листата стават като пергаментова хартия и се разпадат. Не са акарите основната причина. Растения от същия разсад, гледан в Предбалкана си оживяха със същите пръскания. Само един комшия си държа доматите до края на август тук, но всяка вечер поливаше гравитачно! Водата е в изобилие, ........Аз поливах през 2-3 дена, но 42 градуса на сянка сме отчитали температури...суховей категорично унищожава зеленчуците. С капково напояване може и да е по-различно, но ........
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17062
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 142 пъти
Получил благодарност: 485 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Листата стават като пергаментова хартия и се разпадат
Не, аз призовавам основно да се пръска срещу трипси, не срещу акари , това горното се случва при наличие на трипс, той се размножава с невероятна скорост в жегите, ларвите се хранят с епидермалните клетки, в резултат на което листата стават твърди, трошливи и изсъхват за дни
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 668
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от lidiq_macka »

Много се бъркат трипси и акари.Миша, не знам дали си спомняш, аз миналата година голям рев ревах, че доматите ми са акарясали, а то бяха трипси.Обаче се освестих навреме и последните ги обрах преди 1 седмица.Аз лично се ориентирах по пораженията им.
batpesho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Яну 28, '14, 16:54

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от batpesho »

zaf58 написа:и за мен 10 бр., моля
записвам
batpesho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Яну 28, '14, 16:54

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от batpesho »

Josif написа:Здравейте!Ако не съм закъснял и ако има възможност включете ме за 60 бр. семена.
Данните ми са: Йосиф Русев Разград централен офис на Еконт с наложен платеж,телефона ми е 0888 410444
ако ми пуснете семената пуснете ми СМС за да отида да ги получа.Благодаря и хубав ден!
Записвам
batpesho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Яну 28, '14, 16:54

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от batpesho »

За 150бр.семки има желаещи остават 100 свободни ХАНИ МУН F1
Jechev
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Сеп 14, '16, 10:46

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Jechev »

Здравей batpesho. Ако е възможно се записвам и аз за 40 бр. семена - ХАНИ МУУН F1.
Данни за куриера: Жечо Жечев - тел: 0884 070 170 - Варна, Еконт офис Технически Университет с наложен платеж.
Предварително Благодаря :)
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”