Дългоцъфтящи катерачи- рози

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Дългоцъфтящи катерачи- рози

Мнение от libra »

Kak си се сдобила с нея ?
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Дългоцъфтящи катерачи- рози

Мнение от mysisu »

Купих я от един селски пазар. Беше в продълговата кутия и само "роза катерлива" със снимка на розов цвят. Що я купих и аз не зная. Вече е трета година мисля, и не е местена, та затова се разцъфтя толкова добре вече. На снимките показвам полупъпка, отворена и завяхваща, ако има значение. Цъфти на групи от цветове, а не един цвят на дръжка. Вътре е по-кремава, накрая съвсем побелява. И има аромат, което установих преди две-три седмици, когато беше много нацъфтяла. Започна да цъфти по-късно, но не съм забелязала точно кога. Като цяло не й обръщах много внимание до сега.
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Дългоцъфтящи катерачи- рози

Мнение от libra »

Ясно ,от павликенските полета .Но аз не се сещам . А сигурно ли е ,че е катерлива ,а не неподстриган ЧХ ? Прилича ми на Cream veranda .
Може ли снимка на целия храст ,не виждам първата снимка ? Тя засенчена ли е от асма ?
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Дългоцъфтящи катерачи- рози

Мнение от mysisu »

Снимките са три - на първата е показан начина, по който прецъфтява. Да, под асма е, но е в края й и не е засенчена. Това, че цъфти на клъстери, не е ли признак, че не е ЧХ? Наистина не мога да разбера (въпреки че чета и разглеждам теми и снимки) по какво се различават голям храст и катерач с твърди клони. Аз, доверявайки се на надписа на кутията, не съм я рязала като храст. В цял ръст отдалеч не съм я снимала. :hmmmmmm:
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Дългоцъфтящи катерачи- рози

Мнение от libra »

Oбикновено , като цъфти на клъстери е флорибунда ,но класификациите са относителни и преливат една в друга . Имам предвид ,че някои изглеждат по -флорибундести ,а някои флорибунди като ЧХ. На твоята клъстерът е от 2-3 цвята .
По -скоро , дали не е роза с нормален размер , независимо дали е ЧХ или флорибунда ,която като не я режеш , да клони към катерлива . Но ми се струва ,че в този случай няма да има хубав храст .
За това , питах за засенчване и дали имаш снимка на целия храст . Когато не знаем с какво сме се сдобили , можем да се ориентираме по приръста ,който дава 1-2 година .Катерливите , очаквано дават по-дълги клони .
Имам подобна кремава , по -рехава , с аромат на бели цветя , която още не съм открила какво е . А, храстът е 2 м изправен.
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Дългоцъфтящи катерачи- рози

Мнение от mysisu »

Не съм я рязала като храстова, защото чета, че катерливите не се режат, привързвам я, може да съм резнала нещо изсъхнало, това е. Не е чак много висока, един клон е вече до асмата, колко метра е не зная. Значи може и да е храст. Е, нямам нищо против. Да я фризирам като храстова тази пролет, да я видя как ще изглежда. Иначе, да, не е хубав храст, прави клони, разклонява отдолу и като пречи - привързвам. Цялата е овързана, че иначе не се минава от нея. Хайде, нищо, здраве да е. Каквато - такава. Ама пък цъфти и мирише. Другите ми отдавна замряха в една поза и край. Хем ги и поливах, и торих, глезлите. Пък тази - не.
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 5 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Дългоцъфтящи катерачи- рози

Мнение от utro77 »

mysisu, прилича на моята, която показвам из форума тия дни.
Купувана е от Флоров.
Тази снимка й е от петата година. Първите три години определено вървеше слабо и цъфтеше слабо. Поне не, както аз очаквах. Четвърта и пета година си я харесвам.

Изображение

Ето първата й снимка.

Изображение
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Дългоцъфтящи катерачи- рози

Мнение от mysisu »

Да, доста прилича на моята дето мога да я нарека "Внезапен порив". Да цъфтят и да ни омайват. Пък дано с времето я разбера каква прическа ще й отива най-добре.
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Дългоцъфтящи катерачи- рози

Мнение от Lappland »

Привет
Някой има ли опит с катерач по дърво?
Замислям да сложа една остинка да се вие по ябълката
В каталога им го видях
Дали наистина е възможно на практика?

Ето тази роза глася за ролята
https://eu.davidaustinroses.com/product ... layan-musk
libra
Наркоман
Мнения: 11646
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 98 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Дългоцъфтящи катерачи- рози

Мнение от libra »

Аз имам роза покатерена на пауловния ,стигнала е на 50-70 см от края на клоните .Мисля ,че с времето дървото ще пострада . Често се използват изсъхнали дървета за конструкция .Твоята роза е доста голяма .
Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”