Нашите прекрасни рози 2017

Публикувай отговор
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10135
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 389 пъти
Получил благодарност: 1130 пъти

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от МГХ »

Аз ги напръсках с два процента бордолезов миналата седмица както си бяха с листа и цветове , но не съм торила. Като се замисля трябнаше малко фосфор и калий , но вече май е късно.
gospodinov

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от gospodinov »

Аз мисля като calico..... не мисля, че на спящата роза са и необходими хранителни вещества, още повече, че пролетта са влага NPK....

"Roses

In the early fall you will want to stop fertilizing your roses . If you continue to fertilize them you will encourage new growth on the rose bush. Fall is not the best time for new growth. It will only freeze and die when frost comes.

Read more at http://garden.lovetoknow.com/wiki/Fall_ ... hlrVxiF.99" onclick="window.open(this.href);return false;
Може ли да дадете линк, със съвети за есенно торене и за влагане на тези торове, интересно ми е да прочета.
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от Vasi »

Gospodinov, само като напишеш в Гугъл fall fertilizer for roses излиза каренце, че след като заспят розите може да се подхранят с тор богат на калий, като по този начин им се повишава студоустоичивостта.
Ето ти и линк http://m.extension.illinois.edu/roses/water.cfm" onclick="window.open(this.href);return false;
;) :nod:
"A garden that is finished is dead."
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10121
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 777 пъти
Получил благодарност: 1381 пъти

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от greeneyed »

"Розите имат характерни периоди през вегетацията, през всеки от които растенията имат определени изисквания към храненето и се нуждаят от различни количества хранителни вещества. През пролетта с резитбата се стимулира растежът на корените и издънките. През това време растението усилено поглъща хранителни вещества, особено азот.
През лятото, за да образува нови издънки и за получаване на красиви цветове е необходимо пълно и комплекно торене с микроелементи и органични торове. Есента за натрупване на запаси от хранителни вещества, за узряване на стъблото и за подготовка на растението за зимата са необходими фосфор и калий."
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
bell

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от bell »

Аз за есенното торене съм чела от наши източници, не от чужди, за отглеждането на маслодайната роза. В интернет има много писано по специализирани форуми или статии. Там навсякъде има схема на есенно торене с цел по-голям добив. Е, аз не добивам розово масло :angelche: , но нали за да има повече масло, трябва повече и по-голям цвят. Все го описват, като трупане на запаси, калия освен за цвят е и за по-добра зимоустойчивост. Не ми се рови да търся, но има много писано.
Жалко, че Лера не чете, за да каже какво прави в нейните маслодайни полета.
А, за чуждите източници за торене съм малко скептична, защото рускините завиват розите в окопи още в началото на октомври, а при нас правят есенна вълна от цвят. После едва края на април почват да дават признаци на живот, а при нас са развити храсти и някои даже с пъпки. Те имат твърде различен период на развитие на розите от нашия.
В по-топлите климати и там не знам по какви схеми торят, но пък вегетацията им е почти през цялата година.
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4788
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от Tanet »

sasha написа:
d_vitanova написа:Саше, моля те кажи как ги зазимяваш зимно време тези големи растения? И какво беше писала за подхранването им , че не го намирам :ufff: :ufff:
Сега с 1част калиев сулфат и 2 части фосфор.а рязането-виж предния ми пост,важно е :daaa:
Изображение

щом за хортензиите това е пнацеята за цветова що пък и за розите да не е. Саша го е писала на 24 ноември и казва,че по това време ги тори.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от calico »

bell написа:Калико, с нищо ли не ториш розите през есента?
Аз им слагам на моите октомври, ноември фосфорните и калиевите торове, тоест тройния, като есенно запасяващо торене :hmmm: Добре се чувстват и така от години.
Бел, не торя с нищо след първото торене.
понякога правя торене след първия цъфтеж, но това е по-скоро изключение.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
gospodinov

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от gospodinov »

Лично за мен, предозирането с минерални торове е по фатално от липсата на такива.
Ако се тори февруари и август с комплексен тор, това за мен е достатъчно. Внесен август, тора ще се разгражда три месеца, което би трябвало да достави необходимите хр. вещества.
Приемете това, като моето скромно мнение.
Васи, ето превода от твоята статия

" Тор не трябва да се прилага след 15 август, така че да не насърчават мек, сочен растеж, който може да бъде лесно повреден през зимата. Розите могат да се подхранят след като растенията са се събудили. Прилагането на тор в този момент няма да насърчи растежа, но ще бъде на разположение, както растенията започват да растат през пролетта. Също така чрез използване на тор с високо съдържание на калиев зимата издръжливост има тенденция да бъде увеличена."
Т.е един вид да не го слагаш пролетта, а да го разпръснеш зимата за да може рано напролет да е на разположение на розите.
Поне така го тълкувам АЗ, с нескопосания превод на Гугъл.
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 7 пъти
Получил благодарност: 30 пъти

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от Margaritenia »

Аз също ноември торя с калий и със суперфосфат цялата градина, не само розите.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Нашите прекрасни рози 2017

Мнение от Vasi »

gospodinov написа: Т.е един вид да не го слагаш пролетта, а да го разпръснеш зимата за да може рано напролет да е на разположение на розите.
Поне така го тълкувам АЗ, с нескопосания превод на Гугъл.
Това, които аз разбирам от текста е, че внасянето на калий и фосфор помага на растението по-лесно да преживее зимата, и да, че ще е на разположение на растението, като почне да се събужда, но пролетното торене си е отделно. Аз лично торя с NPK април месец ( независимо, от късното есенно).
"A garden that is finished is dead."
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”